Maminka.czZdraví

Vaše Adéla: Pečujte důsledně už o první zoubek!

2. 2. 2011
Vaše Adéla: Pečujte důsledně už o první zoubek!
Když si poprvé všimnete, že v ústech vašeho děťátka vykukuje první zoubek, měla byste mu věnovat velkou pozornost. I když to zní zvláštně, je potřeba jej čistit dvakrát denně, stejně jako to děláte vy sama. Ale jakým způsobem?

Popravdě se přiznám bez mučení, že když mi naše dětská paní doktorka na šestiměsíční prohlídce připomínala, abych drhla synův mini zoubek, chybělo málo, abych vybouchla smíchem. Vždyť ještě nic nekouše a pije pouze mléko... Jenže když jsem se nad celou věcí víc zamyslela, dávalo mi to smysl. Ale když jsem si představila, jak budu malému strkat něco do pusinky a on se bude vrtět a cukat, docela mě polilo hrůzou horko.

Ale co, nakoupila jsem v lékárně ten nejlepší dětský kartáček, který nabízeli a pastu (kterou nejmenší děti vlastně ani nepotřebují). Hned večer jsem vše vyzkoušela a moje obavy z nerovného boje se naplnily. Sama jsem neměla šanci vyhrát ani náhodou! Eda měl totiž nedávno rýmu a měl hrůzu z odsávačky hlenů. Když tedy uviděl jakýkoliv předmět blížící se k jeho obličeji, nasadil všechny své zbraně, aby ho od sebe co nejrychleji odvrátil. Mise skončila velkým řevem - a tak jsem to prostě na poprvé vzdala.

Druhý den jsem celá nešťastná volala do pediatrické ordinace a žádala o radu. Když si mě paní doktorka vyslechla, uklidnila mě, že nejsme žádná výjimka. "Spousta dětí ze začátku protestuje, musíte být trpělivá. Nemusíte ho strašit rovnou kartáčkem, to přece vůbec není nutné! Stačí, když si na prst navléknete čistou plenu a rychle mu s ní zoubek přejedete. Hlavně odstraňte plak," znělo lékařčino doporučení.

Dětský zubní kartáček putoval zpět do krabičky a dál čekal na svou chvíli. Trik s plenou na prstu se osvědčil a syn mi po pár dnech hezky držel. Ani ze začátku mi nepředváděl scény jako předtím. Po pár týdnech dokonce věděl, že přijde čištění a sám od sebe otevíral pusinku.

Čtěte také: 21 dětských pokroků

Každý den jsem také dbala na to, aby Eda sledoval, jak si čistím zuby já s manželem. Nakonec ho kartáček začal zajímat a tak ho konečně dostal do ruky. Jelikož jsou malé děti takové "opičivé opičky", naučí se napodobovat vše, co kolem sebe vidí. Pěstování pravidelného hygienického návyku se tedy usnadňuje. Dnes si čistíme zuby společně a je to docela zábava.

Vaše Adéla

Témata: Zdraví, Dětský zub, První zoubek, Zoubek

Mohlo by vás zajímat
Rodičovská dovolená 2018 – vše, co potřebujete vědět
Jak by vypadal svět podle dětských kresbiček? Takhle! Pobavte se s námi
Děti musí zažít i nepohodlí. Nevozte je jen autem a nedělejte vše za ně!
Povzdech znechucené matky: Jak utéct před rodičovskou soutěživostí?
Otce svého dítěte neprozradím, říká Míša Maurerová
Čekáte miminko? Oznámit to můžete vtipně a s nápadem. Třeba takto
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
9 faktů o plodných dnech: Víte, které dny cyklu jsou plodné?
Mateřská dovolená 2019 – vše, co potřebujete vědět

Horoskopy

Štír Pomalu vás opouští špatná nálada, která vás delší dobu obtěžovala. Všechno se dává do normálu, ale vy…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Patrik, Ella, Lev

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu