Maminka.czPorod

Vaše Adéla: Porod jako noční můra

25. 6. 2010
Vaše Adéla: Porod jako noční můra
Nejspíš neexistuje nastávající maminka, která by během těhotenství nepocítila strach z porodu, což je podle psychologů běžné.

Přivést na svět dítě je fuška, o tom není pochyb a navíc o tomto přirozeném procesu kolují tak děsivé historky a mýty, že se není čemu divit. Každá z nás si na sto procent někdy v životě vyslechla příběh z porodního sálu, ze kterého běhá mráz po zádech. Moje spolužačka se mi jednou svěřila, že po té, co si od své matky vyslechla, jak je porod příšerný, raději dítě adoptuje, než aby si vytrpěla to samé...

Od začátku puberty jsme s kamarádkami dost často diskutovaly o tom, jaké to asi bude, až to přijde. Z filmů a dokumentů jsme znaly obraz potem zplavené řvoucí rodičky, která proklíná celý svět a vypadá, že se blíží její tragický konec. Myslím, že právě takové filmové scény bohužel velmi ovlivňují obecnou představu o tom, jak se rodí. A fungují jako obrovský strašák. I mě se hluboko vryly do paměti. Z vlastní zkušenosti dnes můžu říct, že tak jako v telce to opravdu nefunguje. Naštěstí.

Během těhotenství mě nejvíc děsil fakt, že vlastně vůbec netuším, co mě čeká. Jak budu reagovat? Vydržím tu šílenou bolest? Co když nastane komplikace? Přijedu do porodnice včas? Stihnou mi píchnout epidurál? Tyto otázky jsem kladla snad každé ženě v mém okolí, která už ten „velký třesk“ zažila.

Pokaždé jsem se dočkala neurčité odpovědi jako: To vydržíš, stojí to za to. Nechtějí mě vyděsit – asi vědí proč, myslela jsem si. Spoléhala jsem se tedy na fakt, že porod je přirozená součást života a tak si s ním tělo přeci nějak poradí. Musím přiznat, že v mém případě dominoval především strach z bolesti. Tu už od malička snáším velmi špatně – s každou odřeninou jsem vyváděla, jako by šlo o život. Chtěla jsem se na ni tedy nějak připravit, ale čím víc informací o porodu jsem měla, tím hůř jsem se cítila.

Přestala jsem se raději vyptávat a zjišťovat, jaké mučení mě při porodu potká. Čekala jsem na svou chvíli s tím, že budu sice nejspíš zaskočená, ale už nebudu moci nic udělat, natož couvnout. A taky že jo. Dobrá zpráva je, že jsem to k mému velkému podivu opravdu vydržela a dokonce jsem neomdlévala ani nenadávala! Jen jsem si přála, aby to bylo za mnou. A když jsem úspěšně porodila, vzpoměla jsem si na slova zkušených kámošek o tom, že všechno to „utrpení“ stálo za to.

Vaše Adéla

Témata: Porod, Noční můra, Telč, Noc, Přirozená součást, Můra

Mohlo by vás zajímat
První pomoc při píchnutí vosou nebo včelou? Chlazení a antihistaminika
Sex po porodu: Tohle jste možná vůbec nevěděli!
Děti nechtějí k prarodičům. Jsou moc přísní, stěžují si!
Máte tolik cuket, že nevíte, co s nimi? Zkuste naše skvělé recepty

Horoskopy

Lev Místo abyste sousedům dělali laskominy při grilování, zkuste utužit sousedské vztahy a pozvěte je na…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Ludvík, Luisa, LudvikaRegistrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu