Maminka.czPorod

Vaše Adéla: Porod jako noční můra

25. 6. 2010
Vaše Adéla: Porod jako noční můra
Nejspíš neexistuje nastávající maminka, která by během těhotenství nepocítila strach z porodu, což je podle psychologů běžné.

Přivést na svět dítě je fuška, o tom není pochyb a navíc o tomto přirozeném procesu kolují tak děsivé historky a mýty, že se není čemu divit. Každá z nás si na sto procent někdy v životě vyslechla příběh z porodního sálu, ze kterého běhá mráz po zádech. Moje spolužačka se mi jednou svěřila, že po té, co si od své matky vyslechla, jak je porod příšerný, raději dítě adoptuje, než aby si vytrpěla to samé...

Od začátku puberty jsme s kamarádkami dost často diskutovaly o tom, jaké to asi bude, až to přijde. Z filmů a dokumentů jsme znaly obraz potem zplavené řvoucí rodičky, která proklíná celý svět a vypadá, že se blíží její tragický konec. Myslím, že právě takové filmové scény bohužel velmi ovlivňují obecnou představu o tom, jak se rodí. A fungují jako obrovský strašák. I mě se hluboko vryly do paměti. Z vlastní zkušenosti dnes můžu říct, že tak jako v telce to opravdu nefunguje. Naštěstí.

Během těhotenství mě nejvíc děsil fakt, že vlastně vůbec netuším, co mě čeká. Jak budu reagovat? Vydržím tu šílenou bolest? Co když nastane komplikace? Přijedu do porodnice včas? Stihnou mi píchnout epidurál? Tyto otázky jsem kladla snad každé ženě v mém okolí, která už ten „velký třesk“ zažila.

Pokaždé jsem se dočkala neurčité odpovědi jako: To vydržíš, stojí to za to. Nechtějí mě vyděsit – asi vědí proč, myslela jsem si. Spoléhala jsem se tedy na fakt, že porod je přirozená součást života a tak si s ním tělo přeci nějak poradí. Musím přiznat, že v mém případě dominoval především strach z bolesti. Tu už od malička snáším velmi špatně – s každou odřeninou jsem vyváděla, jako by šlo o život. Chtěla jsem se na ni tedy nějak připravit, ale čím víc informací o porodu jsem měla, tím hůř jsem se cítila.

Přestala jsem se raději vyptávat a zjišťovat, jaké mučení mě při porodu potká. Čekala jsem na svou chvíli s tím, že budu sice nejspíš zaskočená, ale už nebudu moci nic udělat, natož couvnout. A taky že jo. Dobrá zpráva je, že jsem to k mému velkému podivu opravdu vydržela a dokonce jsem neomdlévala ani nenadávala! Jen jsem si přála, aby to bylo za mnou. A když jsem úspěšně porodila, vzpoměla jsem si na slova zkušených kámošek o tom, že všechno to „utrpení“ stálo za to.

Vaše Adéla

Témata: Porod, Velký třesk, Přirozená součást, Noční můra, Telč, Noc, Můra

Mohlo by vás zajímat
Chytrý po tátovi? Omyl. Inteligenci děti dědí od matek, tvrdí vědci
Manžel začal hodně pít. Vadí mi, že to odnášejí děti. Co mám dělat?
Porod je hustej, svěřila se Aneta Krejčíková. Proč si do porodnice vzala rtěnku?
V jaké poloze budete rodit? Porody na zádech jsou prý delší až o 20 minut
Babičky mají rozmazlovat, ale tchyně to opravdu přehání
9 faktů o plodných dnech: Víte, které dny cyklu jsou plodné?
Tělo po porodu je jiné! 7 změn, které vás mohou zaskočit nebo vystrašit
Neděste se! Takhle vypadá mateřství ve skutečnosti. Mámy vědí své...
Rozčiluje se, vzteká a odmlouvá? Takhle ho rychle zklidníte!

Horoskopy

Blíženci Energií nabití Blíženci se budou cítit jako na trní. Jsou zvyklí, že vyřeší sebevětší problém s…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Dana, Arpád

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu