Maminka.czŠkolák

Vaše Adéla: Potřebují děti po Vánocích také hubnout?

14. 1. 2012
Vaše Adéla: Potřebují děti po Vánocích také hubnout?
Nárazové mlsání o vánočních svátcích dětem nemůže vážně uškodit. Ale jen v případě, pokud už déle nemají problémy s váhou a dobře si uvědomují, že zvýšená konzumace sladkostí je jen výjimečná.

Dítě, které na posezení vyluxuje celý tác s cukrovím, a zají ho bramborovým salátem, by se mělo krotit. Obecně totiž není dobré utvrzovat své potomky v názoru, že občasné přejídání je v pořádku. Ale už máme po svátcích, hříchy jsou napáchány a teď čelíme jejich následkům. Co si počít, když vaše dítě za poslední týdny nadměrně přibralo? Potřebuje dietu?

Rozhodně není možné dítěti, které je stále ve fázi vývoje naordinovat redukční jídelníček v podobě, na kterou jste sama zvyklá. Neexistuje například to, že dítěti odepřete přílohy, sacharidy a tak dále. Přístup ke snižování hmotnosti u dětí je docela jiný. Jak tedy postupovat, abyste dítku nakonec ještě víc neublížila?

V první řadě se zbavte veškerých slazených nápojů. Vysvětlete dítěti, že limonády se pijí jen ve velmi výjimečných situacích a žízeň se jimi rozhodně nehasí. Místo ní mu dopřejte stoprocentní ovocné šťávy (naředěné vodou), neslazené bylinkové čaje a hlavně čistou vodu. Dále nastolte opravdu pravidelný stravovací režim, ideálně středně velkých 6 porcí denně, které by měly obsahovat zejména potraviny s nízkým glykemickým indexem, kvalitní bílkoviny a sacharidy, obilniny, mléčné výrobky (bílé kysané výrobky s trochou marmelády či medem, nikoliv dětské jogurty typu „kostíci“), zeleninu a ovoce.

ČTĚTE TAKÉ: Batolata a sladkosti

Mlsání omezte na minimum, ale úplně zakázat ho nemusíte. Pokud je dítě milovník sladkostí, dopřejte mu ho, ale jen v omezeném množství. Jeho obvyklou dávku vydělte třemi. Zamezte tomu, aby uždibovalo cokoliv během dne mimo jídlo, které má naplánované.

Dítě potýkající se s váhovým nadbytkem by mělo mít především dostatek pohybové aktivity. Nedovolte, aby stále jen sedělo na gauči nebo u počítače. Buďte mu sama příkladem a ukažte mu, že sport prostě patří k běžnému životnímu stylu, stejně jako například návštěva kina. Určitě se chytne, pokud mu pohyb naservírujete zábavnou formou!

Maminka Roku 2019
Témata: Děti, Školák, Výživa a stravování, Take

Mohlo by vás zajímat
Vše o preventivní onkologické cytologii. Chodíte pravidelně?
Řeč těla při spánku: Na zádech spí králové, schoulení jsou mamánci
Kristýna Leichtová skončila s kojením. A obrečela to! Co se stalo?
Syn se narodil s jinou barvou pleti, než má jeho táta. Podezírali mě z nevěry
Pozor! Dítě se topí tiše! Nekřičí, necáká a lidé si ho často nevšimnou
Marta Jandová: Dcera chodí do státní školy, na úkoly jsme připraveni
Kojení strašně bolí! Proč mě nikdo nevaroval, diví se Nikol Moravcová
Matky jsou jak elitní vojáci ve výcviku, píše Marie Doležalová
Těhotenství je zásah do sebevědomí, říká tenistka Andrea Sestini Hlaváčková

Horoskopy

Váhy Pokud se jedná o pracovní stránku, jste na pokraji sil a nevíte si rady v podstatě s ničím. Často…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Havel

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu