Maminka.czTěhotenství a porod

Vaše Adéla: Přijdu kvůli mateřství o kamarádky?

7. 7. 2010
Vaše Adéla: Přijdu kvůli mateřství o kamarádky?
Zlí jazykové tvrdí o ženách, kterým se narodí dítě, že jim změkne mozek. Na základě tohoto mýtu pak mají lidé nesmyslné předsudky a v krajním případě s dotyčnou těhulkou dokonce přeruší kontakt.

Je tedy velmi pravděpodobné, že i vy jste si během těhotenství všimla, že se s vám dosud bezdětné kamarádky zapoměly podělit o své plány na víkend nebo že pozvánek na party postupem času ubývá.

Moje kamarádka ze střední školy, která měla své první dítě hned po maturitě, mě varovala: „Budeš se cítit jako společensky vyřízená osoba. Kámošky se párkrát přijdou podívat na miminko a pak ztratí zájem. Mají jiné starosti než ty a tak nebudou vědět, co si s tebou povídat...Když jsi mladá máma, jsi trochu za exota.“ Docela dost mě to vyděsilo.

Do té doby jsem o svém novém statusu z této stránky nepřemýšlela. Na nezájem kámošek jsem si do té doby nemohla stěžovat! Řešili se mnou kočárky, porod, prostě všechno. Zlom ale přeci jen časem nastal. Část kamarádů, se kterými jsem trávila víkendy v baru nebo po festivalech se mi přestali ozývat a u většiny z nich to tak zůstalo dodnes.

Až porodím, bude to opravdu ještě horší? Všichni se na mě vykašlou a budu si muset hledat parťáka na dětském hřišti nebo na internetových diskuzích? Budu ze zoufalství zahlcovat svůj Facebook statusy typu: Mimísek spinká, papá, hraje si..? Považuji se za velmi společenskou osobu a tak se mi představa takové izolace fakt nelíbila.

Když jsem porodila, párkrát jsem narazila na rozporuplné reakce známých, které jsem náhodou potkala ve městě. Bylo to opravdu hrozné. Jakoby nevěděli, jak se mnou mluvit. Trápilo mě to. Nakonec jsem si smazala z mobilu inkriminovaná telefonní čísla a řekla si, ať se jdou bodnout! Moje skutečné kamarádky (které dnes spočítám na prstech) se se mnou stýkají stále a myslím, že velmi rády.

Mozek mi opravdu nezměkl! A co se změnilo? Skoro nic. Porád probíráme chlapy, filmy, drby a šminky jako předtím. Musely si jen zvyknout, že když spolu někam vyrazíme, musíme to naplánovat nějakou dobu dopředu. Akce, které navštívím si pečlivě vybírám a tak si je užiju na sto procent! Po necelém roce, co jsem matkou, jsem se jako vlk samotář cítila jen párkrát. Kamarádi mi sice prořídli, ale dnes to považuji za velké plus. Zbyli mi totiž ti, o kterých vím, že je na ně opravdu spoleh. Jaká je vaše zkušenost?

Vaše Adéla

Maminka Roku 2019
Témata: Mateřství, Máť, Kamarád

Mohlo by vás zajímat
Matky jsou jak elitní vojáci ve výcviku, píše Marie Doležalová
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Marta Jandová: Dcera chodí do státní školy, na úkoly jsme připraveni
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?
Nejtěžší je rozdělit čas a pozornost pro každé dítě, říká devítinásobná maminka
Své děti miluju, ale cizí mi vadí o to víc. Jsem divná?
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Řeč těla při spánku: Na zádech spí králové, schoulení jsou mamánci
Jsem obézní. V těhotenství jsem cítila ze strany lékařů odpor a styděla se

Horoskopy

Vodnář Půlka pracovního týdne je tady jako nic a vy se v plnění náročných pracovních úkolů doslova vyžíváte.…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Hedvika, Heda, Despina

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu