Maminka.czZdraví

Vaše Adéla: Proč nám děti tloustnou?

Adéla Vedralová 24.  8.  2011
Vaše Adéla: Proč nám děti tloustnou?
Nadváha a obezita u dětí je v posledních letech jedno z nejžhavějších témat nejen lékařů. Může za to tučná a přeslazená strava, čím dál méně pohybu a hlavně nepravidelnost stravování. Bohužel platí, že z tlustého dítěte vyroste tlustý dospělý. Jakmile totiž jednou problém s váhou vypukne, máme zaděláno na celoživotní martyrium!

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Zrovna dnes jsem potkala ve městě skupinku asi tak desetiletých capartů, kteří si nejspíš udělali výlet do Prahy v rámci letního tábora. Bylo na první pohled patrné, že víc než polovina z nich má trochu oblejší tvary, než by bylo nutné. Když si vzpomenu na moje tábornická léta, tlouštíků moc nebylo. Když už se nějaký našel, byl za exota a nevyhnul se četným posměškům ostatních. Čím to je?

Když už jsme u toho srovnávání, v mých deseti letech pro mě byl vrcholem fast foodu maximálně párek v rohlíku. Český trh ještě nezasáhla na plno vlna řetězců s rychlým občerstvením a mraženými polotovary. Jasně, mekáč už byl otevřen, ale jít do něj bylo pro většinu lidí vysněný luxus, který rozhodně nebyl ke každodennímu užívání. A když už byla v mrazáku pizza (fakt hnusná), málem jsme se s ní celá rodina vyfotili. Dnes jsou tyto potraviny považovány za normu.

Do fast foodů se chodí často na oběd i večeři a tučnými, přesolenými polotovary se nám mrazáky jen hemží. A to, co jíme my dospělí, většinou konzumují i děti... Čerstvé potraviny jaksi vyšly z módy, protože jejich příprava trvá o něco déle, než vyndání pizzy z krabice a její vložení do mikrovlnky. Naštěstí se mi zdá, že tento trend pomalu ustupuje a lidé se víc začínají zajímat o jídlo, které kupují. Uf!

Děti by měly jíst minimálně pětkrát denně, vyváženě a sem tam nějaká sladkost neublíží. Kousek čokolády nebo nanuk ještě z nikoho tlusťocha neudělaly. Vše je jen o rozumném množství, hlavně nesklouznout k přejídání. Také by mělo být tabu jíst jinde než u stolu v jídelně. Jakmile se začne zobat u televize či počítače jen tak, problém je na světě. Děti se pak nesoustředí na samotný příjem jídla a nasoukají do sebe nesmyslné haldy čehosi. Učtě své děti, že jídlo vyžaduje jistý obřad na úrovni a musí se také vychutnávat.

Velkým problémem jsou bezesporu slazené limonády a džusíky. Nejen, že jsou plné chemie, ale dítě díky nim přijme i dvojnásobek kalorií, než by potřebovalo. A jejich výživná hodnota je nulová. Vyhýbejte se jim! Můj syn pije od malička jen neslazený čaj a čistou vodu. Je na to zvyklý a když jsem mu jednou dala mošt, nechtěl ho.

Nějak mu sladší nápoj nešmakoval, asi zjistil, že po něm žízeň neustupuje... I když vím, že v budoucnu se coca-cole nevyhneme, budu se snažit její množství stáhnout na minimum. Chci, aby si moje dítě uvědomilo, že takové nápoje nejsou na žízeň, ale jen na chuť a zpestření! Stejně tak jako se nezahání hlad tatrankou...

Vaše Adéla

SLEVÍN.CZ - Každý den nové slevy na jednom místě!

Témata: Zdraví, Děti, Předškolák, Školák, Vaš, Kousek čokolády, Rozumné množství, Mražený polotovar, Párek, Tlouštík, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie
Jedna vlastní, druhá adoptovaná: Dcery herce Toma Cruise Suri a Isabella vyrostly jako z vody! V čem našly největší vášeň?
Mrázková Dita
Děti slavných
Nečekané komplikace: Co všechno může zhatit přirozený porod, popisuje přednosta z pražské Bulovky Michal Zikán
Víchová Tereza
Maminka v porodnici
10 věcí, které se změní s nástupem dětí do školy
Procházková SimonaPacková Dana
Školák
Herečka Erika Stárková porodila dceru Almu doma. Které další známé Češky si nemůžou vynachválit domácí porod?
Mrázková Dita
Domácí porod
Slavné české topmodelky ukázaly své dospívající syny: Který je kopií své mámy?
Mrázková Dita
Slavné maminky
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Eva Burešová porodila! Partner Přemek napsal dojemné vyznání
Víchová Tereza
Slavné maminky