Maminka.czTěhotenství

Vaše Adéla: Proč tátové rádi utíkají z domu?

Ve většině domácností to chodí tak, že když se narodí dítě, maminka zůstává doma a pečuje o něj, zatímco otec chodí do práce. Kromě toho si ale také na rozdíl od žen dál udržují své sociální vazby, jako v době, kdy děti neměli… To je sice skvělé, ale vše by mělo mít své meze.
24. 10. 2011
Vaše Adéla: Proč tátové rádi utíkají z domu?

I když se rozhodně nepovažuji za feministku, myslím si, že i přes pracovní vytížení, by měl i živitel rodiny být zahrnut do péče o děti jak jen to jde. My matky také celý den neležíme s televizním ovladačem v ruce a naše šichta netrvá jen 8 hodin. Muž by měl v rodině fungovat jako vzor, výchovný prvek. Jenže realita bývá často jiná. Moje kamarádka Jana, která má ročního synka, si například stěžuje: "Když přijde přítel domů z práce a já ho požádám, aby Adámkovi něco vysvětlil, pomohl mi ho vykoupat nebo mu přečetl pohádku, jen se ušklíbne. Řekne, že jde odpočívat nebo vyrazí s kamarádem na kulečník, kde si prý vyčistí hlavu. O víkendu bývá s námi celý den a syn je z táty unesen, jenže s ním odmítá být sám beze mě. Je to k vzteku! Pohraje si s malým, ale všechny ty nepopulární výchovné povinnosti nechává na mě."

Je jasné, že i muži potřebují oraz a nemůžou fungovat jako roboti podle vzorce: dokonalý pracující, pozorný manžel a obětavý otec. Není nic špatného na tom, když si jednou za čas vyrazí na pivo, pokud se tak neděje podezřele často, místo aby trávili čas s rodinou. My to také potřebujeme, že? Muži ale moc rádi utíkají od nepříjemných povinností a mají k tomu na rozdíl od nás maminek mnohem více příležitostí.

Záleží jen na vás, jak si to s partnerem nastavíte od chvíle, kdy se vrátíte z porodnice. Jana dnes moc dobře ví, že na začátku svého přítele vyčlenila z péče o malého a on si na tuto situaci rychle a rád zvykl: "Kolem miminka byl frmol a já byla přesvědčená, že Pavel mi stejně v ničem nemůže ulehčit. Všechno jsem chtěla zvládat sama jako super žena. Dokonce jsem spávala s Adámkem v pokojíčku, abychom ho v noci nerušili. Teď vím, že to byla chyba. Pavel si zvykl na to, že já a malý spolu všechno zvládneme a on si může dělat, co chce."

ČTĚTE TAKÉ: První dny a hodiny

Je důležité, aby oba rodiče na dítě působili společně. Dát si jasné mantinely, jak bude domácnost fungovat a muži dát pár věcí kolem dítěte na starosti. Například koupání, při kterém se s dítětem může pěkně sblížit či dopolední procházku, kdy budou s mrňousem o samotě a nebude se spoléhat na vaši přítomnost a pomoc.

Témata: Těhotenství, Děti, Porod, Novorozenec, Batole, Kojenec, Školák, Předškolák, Rodina, Adéla
Mohlo by vás zajímat
Špatné počasí? Nevadí! Vezměte do ruky knihu a užívejte si domácí pohodu
Halloweenské dobroty, které ocení nejen děti
Utrpení matek perfekcionistek... Perfektní chtějí být většinou prvorozené dcery
Diastáza se objevuje hlavně po druhém porodu. Jak se zbavit rozestupu břicha ?

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu