Maminka.czDěti a mateřství

Vaše Adéla: Rozluštěte první slůvka

Adéla Vedralová 26.  3.  2011
Někdy se může zdát, že děti mluví svou vlastní miminčí řečí. Jenže ony se jen snaží co nejlépe napodobit to, co říkáme my dospělí. Porozumět jim, dá hlavně ze začátku pěkně zabrat!

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Mezi 12. a 18. měsícem života děti velmi dobře chápou, co jim sdělujeme a pochopitelně se snaží také komunikovat. Začínají s citoslovci a postupně přecházejí na jednoduchá krátká slova. Doba, kdy k tomu dochází, se může velmi individuálně lišit.

Některá dítka začínají breptat už v roce a jiná si dávají na čas. Pokud máte doma batole, které stále zarytě mlčí, vůbec nepropadejte panice. Prostě jen potřebuje více času a možná i kuráže, aby se osmělilo. Nebo mu nonverbální komunikace prostě zatím stačí a vykomunikuje si díky ní vše, co potřebuje.

Aby se vaše dítě rozmluvilo, je třeba na něj hodně mluvit a vysvětlovat mu, co se jak nazývá, třeba i několikrát za sebou a výrazně se ptát: Co je to? Kde je pejsek? A tak dále…
Uvidíte, že se pak chytne a začne pěkně odpovídat.

Nevím jak vy, ale já byla vždycky na dětské povídání levá. Nějak mi nešla vzájemná komunikace. Než jsem měla vlastní dítě, několikrát jsem hlídala děti kamarádkám. Musím přiznat, že jsem jim vůbec nerozuměla, i když jsem se dost snažila. Něco na mě huhlaly, čehosi se dožadovaly a já tam stála úplně bezradná. Tenkrát mi došlo, že klíčem k porozumění si je dlouhodobé pozorování. Pro člověka z "venku" je tedy téměř nemožné poznat, o co jde.

Když se o první slůvka začal snažit můj syn, začala jsem za ním chodit jako magor s notýskem a zapisovala si, v jakých situacích vydá jaký zvuk. Vypadalo to sice hodně podivně, ale docela to v luštění pomohlo. Vřele tento způsob doporučuji!

Docela rychle mi pak došlo, že "kuky" je oblíbená obrázková knížka a "kika" zas večerníčkový krteček. Dlouho jsem ale nemohla přijít na to, co znamená "ďobi ďobi"! Eda to říkal docela často a urputně, přesto jsem nechápala. Nakonec vyšlo najevo, že tím myslí Nutrilon. Proč ho tak nazýval, je mi dodnes záhadou…

Vaše Adéla

SLEVÍN.CZ - Každý den nové slevy na jednom místě!

Témata: Děti, Vzájemná komunikace, Vaš, Kika
Mohlo by vás zajímat
Neuvěřitelné – tahle holčička se narodila přeložená napůl!
len
Kuriozita
Pobuřující a zvrhlé? Nikoli, takhle se vychovávalo za dob našich prababiček. Neuvěřitelné fotografie jsou důkazem!
Mrázková Dita
Retro
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Když v 66 letech porodila první dítě, stala se nejstarší matkou na světě. Jak Adriana Iliescu (84 let) žije dnes a proč je na dceru hrdá?
Stöckbauerová Vanda
Zajímavosti
Největší těhotenská bříška ve své přirozenosti. Tyto mámy za ně sklidily obdiv i urážky. A to, světe div se, i od žen!
Mrázková Dita
Těhotenství
Rodinný horoskop na únor pro všech 12 znamení zvěrokruhu: Zdraví, láska, finance, motto měsíce i šťastné dny!
Mrázková Dita
Znamení podle horoskopu
RECEPT: Chalupářský buřtguláš, který připravíte během chvíle
Brožová Lenka
Recepty
Porod v detailu a bez příkras. Podívejte se na 102 snímků, které vás ohromí svou krásou i syrovostí
Stöckbauerová Vanda
Galerie
Intimní partie dětí: Přetahovat, nebo nepřetahovat předkožku u chlapečků? A jak na srůsty u holčiček? Poradí dětská uroložka
Láchová Michaela
Zdraví