Maminka.czŠkolák

Vaše Adéla: Volnost, nebo přísná výchova?

27. 2. 2012
Vaše Adéla: Volnost, nebo přísná výchova?
Na výchovu dětí existuje řada názorů laických i odborných. Většinou ale jde o dva zcela odlišné přístupy. Jedna skupina rodičů preferuje naprostou otevřenost a volnost pro dítě a tolerují i dost výstřední projevy. Druzí zas toto považují za naprostý nesmysl. Co je pro děti to nejlepší?

Popravdě řečeno, v našich zeměpisných šířkách stále o nějaké to procento převažují rodiče, jež svým potomkům jasně vymezují, co je povoleno a co ne. A ti liberálnější jsou považováni tak trochu za "magory". Na dětském hřišti potkávám maminku Annu se dvěma malými dětmi, která jim dovolí naprosto vše, dokud neteče krev…

Uvolněné chování jejích ratolestí budí pozornost okolí tak silně, že se občas vyskytnou i pobouřené hlasité komentáře. Sympatická maminka sedí na lavičce, stále se usmívá a na všechny požadavky a dotazy dětí trpělivě a klidně odpovídá. Kolikrát si říkám: jak to dělá, že je tak v klidu? Já bych ty spratky asi neustála. Ale ruku na srdce, klid v duši té ženě velmi závidím.

Nedávno jsme si spolu krátce povídaly a mezi řečí mi Anna řekla: "S dětma je to těžké, ale nechci, aby z nich vyrostli zaprděnci, kteří se bojí dát najevo svůj názor. Ať zkusí všechno, na co mají chuť, v dospělosti si to nebudou tak užívat. Doma máme všichni rovné postavení a podle toho spolu jednáme. Má to klady i zápory, ale velké pozitivum vidím v tom, že za pár let budou děti samostatné, cílevědomé a zodpovědné." Určitě na tom něco je. Ale co když se místo zmiňovaných kladných vlastností v dětech usadí nepřizpůsobivost, lenost a úplný chaos? To asi Anna zjistí ve chvíli, kdy se situací už nic moc nenadělá.

Na druhé straně znám spoustu velmi frustrovaných dospělých či dospívajících, na kterých nechala přísná výchova spoustu negativních stop. Často trpí nízkým sebevědomím, mají problémy v partnerských vztazích a špatně nesou veškeré neúspěchy. Každé potlačení tužeb a přání se někde prostě projeví!

Zastávám názor, že každý extrém je špatný a ve výchově to platí obzvlášť. Dítě by nemělo být sevřené v kleštích spartánského způsobu života, ale stejně tak by mělo znát nějaké hranice. Co si může dovolit, co ne, rozlišovat kdy se kontrolovat a poslouchat. Rozmařilá dítka mívají v normální společnosti problémy zapadnout. Je dobré kombinovat oba životní styly a vzít si z každého to nejlepší. Je to dobré nejen pro potomky, ale i pro rodiče.

Předplatné časopisu Maminka
Témata: Děti, Předškolák, Školák, Chování a vztahy, Výchova, Přísná výchova, Volnost, Sympatická maminka, Volno

Mohlo by vás zajímat
Babička upřednostňuje jedno vnouče. Podle vědců za to mohou i geny
Těhotenství jim navždy změnilo tělo. Není se za co stydět, vzkazují tyhle matky!
S dětmi jsem dospěl. Kvůli nim jsem přestal pít alkohol, říká Tomáš Třeštík
Otázky kolem přebalování: Jak často měnit plenku? Utírat, nebo umývat?
Maminka roku: Syn mi holil hlavu, smál se, já brečela, říká Andrea
Nejčastější mateřské hříchy: Tímhle brzdíte vývoj dítěte a možná to nevíte
Po narození syna se můj obdiv k Táně prohloubil, říká Vojtěch Dyk
Úzkostné stavy se mohou projevovat různě. A co když je má celá rodina?
Dvojčata s křehkými kostmi. Narodila se se zlomeninami, ublíží jim i mazlení

Horoskopy

Panna V duchu jste šťastní, že je tady konec pracovního týdne, což u vás nebývá zvykem. Blízcí vás…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Otmar, Otomar, Daisy

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu