Maminka.czZdraví

Vaše Adéla:Slunce je nepřítel dětské pokožky, chraňte ji před ním!

20. 5. 2011
Vaše Adéla:Slunce je nepřítel dětské pokožky, chraňte ji před ním!
Pomalu ale jistě se začíná ustalovat počasí na letních teplotách a tak začínáme po zimě lačně chytat bronz. Asi si říkáte, že s nákupem krémů s ochranným faktorem je ještě pár týdnů čas… Ale není to tak docela pravda. První jarní slunce je totiž zákeřnější, než to v letních parnech.

Když mi maminka mojí kamarádky před časem vyprávěla, jak se zamlada na dovolené v Bulharsku mazala jen olejem bez ochranného faktoru, málem mě trefilo. Ozónová díra sice před čtvrt stoletím nejspíš nebyla tak narušená jako dnes, ale stejně…

Připadá mi to jako sci-fi. Patřím k těm, kteří bez silné vrstvy kvalitního přípravku proti slunečnímu záření nemohou od dubna do října opustit dům. Mám velmi světlou pihovatou kůži, která se lehce spálí a navíc trpím od porodu solární alergií a sklonem k pigmentovým skvrnám.

Všechny si asi umíme představit, jak to může dopadnout, když se to se sluněním přežene. Dospělí mají už vybudovanou toleranci na paprsky, a přesto se musí mazat. Dětská pokožka na zesílené sluneční záření ještě není dostatečně připravena a tak je nutné ji chránit co nejdůkladněji. Spálit se může velmi rychle. Úplně nejlepší by bylo ji slunci vůbec nevystavovat, tedy aspoň v rámci možností. Vyzbrojte se proto čepičkami, přípravky s SPF 50 určeným přímo pro děti a dostatkem tekutin. Také byste neměla s dítětem chodit na přímé slunce cca od 11 do 16 hodin, kdy je nejsilnější.

Krémy s ochranným faktorem UVA/UVB 50 bývá sice trochu dražší než ostatní přípravky, ale nevyplatí se na něm šetřit. Vybírejte mezi výrobci, kteří se na slunící péči specializují. Připravte se, že utratíte něco kolem 300 korun a více za lahvičku, ale spotřeba je na malé tělíčko docela nízká, takže jedna vydrží s klidem celou letní sezónu.

Doporučuji vybírat místo v drogeriích v lékárnách, kde vám poradí, jaký produkt je pro vaše dítě nejvhodnější. Já osobně jsem sáhla po značce Bioderma a jsem z ní nadšená. Mého běloučkého blonďatého chlapečka krém ochránil skvěle už minulý rok, ani jednou jsem nezaznamenala žádné zarudnutí.

A jaký je rozdíl mezi opalovacím krémem pro děti a pro dospělé? Dětské výrobky jsou mnohem více odolné proti vodě a otěru, takže vydrží i cachtání, hraní a převlékání. Navíc jejich složení zcela odpovídá specifickým potřebám jemné a citlivé pokožky, bez parfémů a konzervačních látek. Dospělácké preparáty by mohly vyvolat alergické reakce.

Vaše Adéla

Témata: Zdraví, Slunce, Vaš, Malé tělíčko, Přímé slunce

Mohlo by vás zajímat
Kdysi a teď: Po letech se znovu nafotili, veselé i dojemné snímky vás dostanou
Tři oříšky pro Popelku: Kuriozity z natáčení nejslavnější české pohádky
Maminkou roku 2020 je Kateřina Tichá! Kdo vyhrál jednotlivé kategorie?
8 divných věcí, které nám dělaly naše matky nebo babičky, když jsme byli malí
Šéfkuchař Přemek Forejt: Jsem krkavčí táta. Dceru nevídám moc často
Velký rodinný horoskop na rok 2021! Co čeká rodiče a děti podle hvězd?
Co všechno musí zvládnout lékařka v porodnici za jedinou směnu? Podívejte se!
Nechci, nejím! 40 podivných důvodů, kvůli nimž děti odmítají jídlo
25 vychytávek, které vám ulehčí život s dětmi a vy je možná neznáte

Horoskopy

Střelec O víkendu nechcete být ani minutu sami. Preferujete společnost kamarádů anebo rodiny. Pokud jste…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Vladislav, Vladislava, Priska

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné