Maminka.czBatole

Vaše miminko miluje masáže

Klára Kotábová 17.  8.  2011
Vaše miminko miluje masáže
Hladit, mazlit, šimrat. Přesně to vaše děťátko nezbytně potřebuje. Naučíme vás, které masáže mají nejen relaxační, ale i zdravotní účinky. Vyzkoušejte na kůži svého vlastního potomka, co mu prospívá.

Masírování miminka, to je rozkoš, kterou si užíváte vy i vaše zlatíčko. Jenže víte, jak přistupovat k celé akci tak, abyste svými doteky ratolest nejen rozmazlovala, ale také dbala o její zdraví a rozvíjela dětské schopnosti? Věděla jste například, že pravidelnými a správně vedenými masážemi můžete posílit imunitní systém děťátka? Kromě toho, že můžete svého potomka odnaučit plakat, ho tímto způsobem můžete naučit vyjadřovat se jinými prostředky a díky něžným dotekům upevníte vzájemné pouto mezi vámi a vaším malým kojencem.

Co budete potřebovat?

Ještě než začnete, připravte si všechny potřebné věci tak, abyste je měla při ruce a nemusela nikam odbíhat. A co to bude?

✽ dětský olejíček, nejlépe v biokvalitě, bez přídavku chemických konzervantů

✽ měkká podložka

✽ dva ručníky či hřejivé osušky, aby miminko neprochladlo (provádíte-li masáž během zimních měsíců)

KROK ČÍSLO 1

Ideální je provádět masáž v době, kdy je vaše dítě spokojené a v dobrém rozmaru. Pokud není unavené, vyberte si nejlépe půlhodinku po obědě. Ideální teplota v místnosti je kolem pětadvaceti stupňů. Fyzioterapeutka Markéta Zvázalová doporučuje rovněž období těsně po koupání, kdy je miminko nahé a v příjemně vyhřáté místnosti. „Kromě toho, že při koupeli vždycky navážete se svým potomkem snadno kontakt a on si vaši přítomnost užívá, nepláče a ke štěstí mu nic nechybí. Tak toho využijte.“ A jak už bylo jednou řečeno, mějte všechny pomůcky předem připravené, abyste nemusela odbíhat a masáž přerušovat. Nebylo by to dobré pro duševní pohodu vašeho zlatíčka a vlastně ani bezpečné.

KROK ČÍSLO 2

„Přes měkkou podložku položte ručník a na něj pak děťátko,“ radí Zvázalová. Pokud máte miminko právě po koupeli, pečlivě ho utřete, zahřejte si ruce, naneste na ně masážní olej nebo krém a jděte na věc.

1. Hlavička a obličej

Při masáži těchto míst buďte extrémně opatrná a pečlivá. „Používejte pouze konečky prstů, nijak netlačte, začněte u oční, nadočnicové linie, pomalu ji obkružte a směřujte pohyby rukou k vrcholku temene. Nikdy ne směrem k bříšku,“ doporučuje Zvázalová. Pak pokračujte přes tváře, kořen obkružte i ústa. Postupně se propracujte až k ramenům, vždy ale pohyby směřujte směrem vzhůru k hlavě, nikoli k nohám, doporučují odborníci. Nechcete přece svému zlatíčku zablokovat čakry!

2. Ramena a paže

Jemně začněte hlazením na ramenou a postupně krouživými pohyby zapojte i paže. Nakonec uchopte ruku dítěte v zápěstí tak, že ji budet držet mezi palcema ukazováčkem a sjeďte od zápěstí svými prsty směrem k dětskému rameni. Pozor v oblasti kloubů lokte a samotného ramene!

3. Hrudník a bříško

„Umístěte prsty do středu dětského hrudníku a krouživými pohyby ho celý obkreslete. Kreslení zakončete přibližně pod klíčními kostmi, pak se přesouvejte stejnými, jemně krouživými pohyby směrem k bříšku a pupíčku. Pozor na směr. Vždy kružte kolem pupíčku ve směru hodinových ručiček, nikdy ne naopak. Správnou masáží můžete nastartovat či upravit funkci tenkého a tlustého střeva a upravit zažívání,“ radí fyzioterapeutka, na co byste si měla dát pozor.

4. Nohy a chodidla

Postupujte od stehenní kosti směrem k chodidlům, opačný pohyb by mohl být vašemu dítěti i nepříjemný. Uchopte nožičku mezi prsty a jemně poklepávejte na stehno, až se dostanete k nártu. Miminko nesmí plakat, pokud ano, provádíte masáž bolestivě nebo se mu nelíbí. Později můžete trénovat reflexy. Uchopte patičky a jemně tlačte nohy proti bříšku. Opakujte i několikrát po sobě.

Nožičky střídavě, velice pomalu propínejte a zase nechte děťátko, aby si je dalo do polohy, která je mu příjemná. Posilujte svaly na nožičkách tak, že budete palcem promačkávat vnější stranu lýtek, zabráníte tak i tzv. podtočenému malíčku, který může způsobovat problémy v době, kdy se vaše ratolest bude začínat učit chodit. Chodidla jemně šimrejte, propínejte a nechte miminko, aby zapojilo reflexy.

5. Záda

„Položte kojence na bříško a začněte od hlavy. Přes lopatky směřujte k páteři, na ni můžete jemnými pohyby poťukat. Opravdu si ale dávejte pozor a zapomeňte na prudké pohyby či tlak, páteř děťátka je křehká!“ upozorňuje Zvázalová. A pokračuje: „Na masáž kojencových zad vám úplně stačí ukazováčky, zapomeňte na to, že byste se zapřela celou dlaní. Střídavě měňte strany a vyprávějte miminku, co s ním právě provádíte. Malé děti milují hlas maminky, zážitek z masáže jím ještě umocníte. Zadečkem ale hýčkání zad nekončí. Volnými dlouhými pohyby přejeďte prsty i po stehnech a skončete nad kolení jamkou. Opakujte i na druhé noze.“

6. Nejlepší nakonec

Volným tahem začněte na vrcholku hlavy, pomalu obkružte rukama celé tělo a skončete na patičkách. Celý pohyb pomalu opakujte a postupně zeslabujte. Asi potřetí byste měla ruce pomalu odtáhnout a masáž nechat „vyznít do ztracena“. Malé děti nemají rády šoky, tak jim je nezpůsobte tím, že svého potomka plácnete po zadečku a prohlásíte: „Tak a konec.“

====SLEVÍN.CZ - Každý den nové slevy na jednom místě!====

Témata: Děti, Časopis Maminka, Novorozenec, Batole, Kojenec, Masáže, Masáž, Vaš, Máša, Vaše miminko, Ideální teplota, Dětský olejíček, Jemný pohyb, Mimi, Vzájemné pouto
Mohlo by vás zajímat
Herečka Jennifer Love Hewitt je potřetí matkou! Její bříško pobavilo fanoušky i všechny na porodním sále
Formánková Simona
Instagram
Co jste možná nevěděli o spánku miminek? Tady je 10 chytrých tipů, aby děťátko dobře spalo
redakce
Miminko
Tohle neříkejte dětem, když brečí! Proč a co se může stát?
redakce
Chování a vztahy
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po
Procházková Simona
Rodina