Maminka.czTipy a rady porod

Vaše psychika u porodu: Co všechno můžete její pomocí ovlivnit?

Barbora Vajsejtlová 22.  6.  2019
Bojíte se porodu? Jste ve stresu? Vaše psychika má obrovský vliv na celý jeho průběh. Víte, co všechno jejím prostřednictvím můžete ovlivnit?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

"Musíš se naladit na tu správnou vlnu a nepustit si do hlavy strach a žádný panický myšlenky,“ radila mi Lenka, zasloužilá matka tří dětí, když jsem čekala své první dítě. „Samozřejmě! Je mi jasný, že psychika při porodu hraje obrovskou roli,“ přikyvovala jsem horlivě a ladila jsem své předporodní emoční rozpoložení, až se ze mě kouřilo. Byla jsem odhodlaná porodit v naprosté pohodě a pozitivním ladění, v podstatě v harmonii s celým vesmírem.

Takže když nadešel den D, zcela logicky jsem nejprve vůbec nepoznala, že rodím. Domnívala jsem se, že jsem něco špatného snědla a zapřisáhla jsem se, že do té restaurace, kde jsme obědvali, už nikdy nevkročím. V důsledku toho jsme vyráželi do porodnice tak pozdě, že jsem si byla jistá, že porodím v autě na Nuselském mostě. Na pozitivní emoce jsem si ani nevzpomněla a jen jsem se nemohla rozhodnout, z čeho mám aktuálně větší hrůzu. Hladkému průběhu porodu moje psychické rozpoložení určitě neprospělo a rozhodně bych sama sebe neoznačila za ukázněnou a spolupracující rodičku. 

V porodnicích se bohužel stále tlačí na povel, říká porodní asistentka

Zřejmě nikdo na světě nepochybuje o tom, že psychické rozpoložení, pocity a emoce ovlivňují prakticky všechny oblasti lidského života. Mimo jiné mají samozřejmě vliv i na průběh těhotenství, samotný porod a období po porodu. 
Víte, co všechno může v začátcích vašeho mateřství ovlivnit psychika? A proč se vám vyplatí ji nepodceňovat? 

Těhotenské emoce 

Připravte se na to, že vaše emoce a pocity nastoupí na horskou dráhu už v průběhu těhotenství. Budete mnohem náladovější, citlivější a velmi pravděpodobně nebudou vaše emoční změny vždy k lepšímu. Například japonští psychologové loni zkoumali psychiku těhotných žen (závěry jejich výzkumu byly publikovány v odborném magazínu The Tohoku Journal of Experimental Medicine) a zjistili, že na začátku těhotenství z vás budou pozitivní emoce jen stříkat. 

Ale hned po několika týdnech bude velmi pravděpodobně následovat propad a už na tom s emocemi nebudete tak růžově. Podle odborníků na tom mají velký podíl těhotenské nevolnosti. S postupujícím těhotenstvím se zase vaše pocity a emoce budou zlepšovat a měla byste se cítit po psychické stránce čím dál tím lépe. 

Stres a špatné nálady v těhotenství: Porod pak může být těžší

Stres v těhotenství? Dítě může mít v budoucnu problémy

Přitom psychické rozpoložení, v němž se těhotná žena nachází, je extrémně důležité nejen pro ni, ale i pro nenarozené dítě. Podle údajů Association for Prenatal and Perinatal Psychology and Health všechno, co těhotná žena cítí, tedy včetně stresu a negativních emocí, vnímá prostřednictvím neurohormonů i nenarozené dítě. 

A podle odborníků má dlouhodobý intenzivní stres matky na její plod podobný efekt jako třeba alkohol nebo nikotin. „Když těhotná žena prožívá úzkost, bojí se, nebo je ve stresu, stresové hormony se vyplavují do krevního oběhu a skrz placentu se dostávají k dítěti,“ uvádí slavný americký lékař a spisovatel Deepak Chopra. „Stres aktivuje endokrinní systém nenarozeného dítěte a ovlivňuje vývoj jeho mozku. Děti žen, které byly v těhotenství vystavené setrvalému stresu, mají později mnohem více problémů s chováním. Mnoho výzkumů potvrdilo, že ženám, které prožily stresové těhotenství, se častěji rodí děti předčasně, s nižší porodní váhou, hyperaktivní, více dráždivé a také častěji trpí kolikou.“ A naopak, ty ženy, které prožily své těhotenství pod vlivem pozitivních emocí, předávají svým dětem do života vynikající vklad. 

Dlouhověkost dítěte můžete ovlivnit už během těhotenství. Jak?

Zmenšete strach z neznámého 

Emoce, které zažíváte v průběhu těhotenství, jsou ale v podstatě nicotné proti těm, na které se musíte připravit při porodu a těsně po něm. Vliv psychiky při porodu je zcela neoddiskutovatelný a odborníci se shodují, že největším problémem je v tomto ohledu úzkost a strach, které rodičky často pociťují. Podle výzkumu z roku 2002 pociťuje strach z porodu téměř osmdesát procent žen.

„Je zcela normální, že se žena, a zejména prvorodička, porodu bojí. Jde o neznámou situaci. Bojí se bolesti a samozřejmě i o zdraví svého dítěte a o to, aby všechno dobře dopadlo. To je normální lidská reakce. Důležité však je, aby strach a negativní pocity nepřevážily nad těmi pozitivními, jako je radost, těšení a štěstí. Asi není třeba zdůrazňovat, že pocity úzkosti a paniky průběhu porodu nijak nepomáhají,“ říká psycholožka Zdeňka Dušková. 

Přítelovi začaly tikat hodiny. Jenže mně dítě vůbec nechybí

„Pozitivní vliv na psychiku má obvykle snížení nejistoty a obavy z neznámého. 
Proto mají určitě svůj smysl předporodní kurzy, kde žena získá informace a často si může prohlédnout i porodní sál. Když potom nastane den porodu, má rodička pocit, že jde do známého prostředí a její úzkost i obavy se tím zmenší. Kladný vliv má i přítomnost známé osoby u porodu, samozřejmě v případě, že si to žena přeje a jde o její volbu,“ dodává psycholožka. V tom jí dávají za pravdu i výsledky provedených výzkumů. Například ten z roku 2016 dokázal, že přítomnost poučených a vyškolených (například těch, kteří absolvovali několik lekcí předporodního kurzu) otců významně přispívá ke snížení úzkosti a negativních pocitů žen při porodu. 

Připravení rodiče: Vše nenaplánujete! Tohle si však promyslete

Podle dalších odborníků psychika žen ovlivňuje i míru a intenzitu bolesti, kterou rodičky při porodu pociťují. Kromě anatomických aspektů například záleží právě i na přítomnosti partnera, způsobu, kterým žena vnímá sama sebe, sebevědomí, ale i množství informací, které má žena k dispozici. 

Jiný mozek po porodu 

I když samozřejmě tušíte, že narozením dítěte se váš život kompletně promění, přece jen vás emoční smršť, která bude následovat, možná překvapí. Nemá to nic společného s vaší povahou a osobnostním založením, ale jde o práci hormonů, které vaše tělo v průběhu porodu a po něm vylučuje. Vědci dokonce zjistili, že porod změní váš mozek na další dva roky. 

Nejčastější pověry o těhotenství, kterým stále věříme

Výzkum z roku 2017 provedený na univerzitě v Denveru zjistil, že změny, které se s ženským mozkem odehrají v průběhu porodu, mají za následek, že je novopečená matka vnímavější k potřebám dítěte, nerozčiluje ji jeho pláč, je zkrátka lépe naladěná na jeho „vlnu“. Zároveň je vnímavější, empatičtější a chápavější i směrem k ostatním lidem. Tím, že se stanete vnímavější, budete ale zároveň také citlivější, možná i přecitlivělá. I to je ale normální a nemusí vás to znepokojovat. 

Těhotenství a katastrofické scénáře: Nevěřte všemu, co se povídá!
Témata: Těhotenství, Porod, Od těhotenství k porodu, Tipy a rady porod, Psychika, pomoc, Nuselský most, Zdeňka Dušková, Úzkost, Neznámo, Stres, Vaš, Lenka, Tik, Health, Rodička, Pocit úzkosti, Pór, Emoce, Most, Nůše, Těhotná žena
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Tělo po třech porodech? Děti mezeru mezi stehny neocení. Tato máma za svůj instagramový post sklidila uznání
Formánková Simona
Po porodu
Dcera spisovatelky Haliny Pawlowské Natálie: Už od mala chtěla být módní návrhářkou, dnes má svou značku
Brožová Lenka
Časopis Maminka
Tyhle reakce tatínků vás zaručeně rozesmějí! Jak vypadají těsně po narození svého dítěte?
Formánková Simona
Galerie
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
5 důvodů, proč miminka doopravdy potřebují zavinovačku
Procházková Simona
Novorozenec
Úsměvná realita těhotenství! Pobavte se nad snímky, které sdílely nastávající maminky na sociálních sítích
Formánková Simona
Galerie