Maminka.czMateřská škola

Vaše rady, na co si dát pozor při výběru soukromé školky

Michaela Karavarakis 13.  8.  2014
Hola hola, září a práce volá! A vy musíte honem řešit soukromou školku, protože na tu státní je váš drobeček ještě moc malý a dát ho do jeslí, na to buď nemáte srdce, nebo místo v pořadníku ….

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Jak vybíralo soukromou školku 5 různých žen? Každá podle něčeho jiného. Mrkněte na jejich postřehy a nechte se jimi při tom svém hledání inspirovat. Dobrý lov!

Podle lokace

Jana, 34: „Máme doma ještě jedno starší dítě, které už chodí do školky, takže u nás hrála primárně roli lokace. Představa, že Filipa ráno odvedu do školky a pak se s Verunkou ženu a druhou stranu města, pro mě byla nereálná. Našli jsme si soukromou školku, která je při cestě do té Filipovi, a byli jsme strašně šťastní, že nám vyhovovala i po jiných stránkách.“

Podle prvního dojmu

Zuzka, 35: „Já objezdila školek asi šest, než jsem našla tu, která se mi opravdu líbila. Na internetu při tom vypadaly pěkně všechny. Pokaždé jsem si myslela, že tohle už je ta ona, ale pak, když jsem se tam přijela podívat, vždycky se našlo něco, co se mi nezdálo. Jednou byl vnitřek moc maličký, podruhé chyběl vlastní dvoreček, potřetí tam byla špína. A přitom jsem na několik z nich měla i dobré reference od kamarádek. Nejlepší je prostě přijet se podívat a rozhodnout se podle dojmu, kterým na vás dané místo zapůsobí.“

Podle referencí

Dana, 38: „Kamarádky, sousedky, internet - to jsou nedocenitelné zdroje informací, ať už jde o cokoli. Při výběru soukromé školky pro syna jsem se řídila hlavně referencemi od známých, plus něco jsem si samozřejmě našla na internetu. A vážně jsme se nespletli. Máme tu nejlepší školku na světě.“

Podle náplně a aktivit

Diana, 35: „Když jsme se rozhodovali, kam dát syna Jakuba (2 a čtvrt roku), dala jsem si tu práci a porovnala jsem si náplně několika soukromých školek v našem okolí. Výsledek mě docela překvapil. I když na internetu všechny deklarovaly více méně stejný rozsah aktivit, při podrobnějším zkoumání (při osobní návštěvě) jsem u jedné objevila nebývale propracovaný systém rozvíjení dětiček. Každý týden měl svoje téma, které se většinou vztahovalo k danému období. Při mé návštěvě to byly například včeličky a opilování (bylo to na jaře). V tom týdnu děti kreslily kytičky a lepily na ně papírové včelky, koukaly se na pohádku o včelách, učily se, jakou mají včelky barvu a kde žijí,… Přišlo mi fajn, že se tomu věnovaly celý týden a ne třeba jen jedno odpoledne, jako tomu je jinde, protože to si myslím takhle malé děti ještě hned zapomenou.“

Podle učitelek

Simona, 28: „Pro mě to je jasné - rozhodně a jedině podle učitelek. Můžete mít třídu zařízenou nejlepšími hračkami, super zahradu, ale když je ‚teta‘ kráva (s odpuštěním), nic nenaděláte. A naopak, pokud je hodná a kvalitní učitelka, která má s dětmi trpělivost a hezky se jim věnuje, pak je podle mě úplně jedno, jak moderně mají zařízenou herničku, či na jak velké ploše se nachází.“

Ptejte se a porovnávejte

Při porovnávání cenových nabídek koukejte i na to, jestli školka nabízí nahrazování zameškaných dnů, případně jestli stanovuje nějakou lhůtu, ve které si je musíte vybrat. Některé soukromé školky (hlavně se to ovšem týká těch dražších) nabízí i možnost vracení školkovného. Rovněž si zjistěte, jestli jsou v požadované částce započítané i náklady na stravu na celý den. A ještě jeden aspekt je důležitý: nejzazší termín vyzvedávání dítěte - tedy jestli školka zavírá ve čtyři odpoledne nebo v šest.

Témata: Děti, Mateřská škola, Výběr, Řád, Porovnávání, Odpuštění, Diana, Nejlepší hračka, Nejlepší hráč, Včela, Vaš