Maminka.czPo porodu

Těhotenství jim navždy změnilo tělo. Není se za co stydět, vzkazují tyhle matky!

Gabriela Kolinová 17.  4.  2020
Je to tak důležité! Připomínat si, že ne všechna těla jsou perfektní. A že ne všechna břicha po porodu vypadají jako před ním. V záplavě dokonalých fotografií v magazínech je občas těžké se smířit s realitou. A proto vám přinášíme fotky žen, které těhotenství a porod hodně poznamenaly. A které se přestaly stydět. Je totiž jedno, že dnes mají o pár strií navíc a jejich kůže není úplně dokonalá.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Všechny tyto ženy mají náš obdiv. Není jednoduché odhalit své břicho a pochlubit se se svým příběhem na sociální síti, ale ony to stejně udělaly – možná právě kvůli vám, která se svým vzhledem také trápíte. Hoďte tyto starosti za hlavu. Podívejte se na následujících deset fotek. Díky hashtagům jako #this_is_postpartum a #everywomanisanangel se šíří na Instagramu a my jim za to tleskáme!

1. "Na mém břiše rozkvétají strie a je na něm spoustu převislé kůže. Prostě perfektní pro malé ručičky, které za něj tahají a neustále se do něj boří!"

2. "Vím, že existují ženy, které se po těhotenství nedostanou zpátky do formy a nebudou mít opět štíhlé břicho a pláčou, když se dívají do zrcadla, jako to přesně dělám já..."

Zobrazit příspěvek na Instagramu

This morning, I cried as I was changing + looking at myself in the mirror. Since I woke up today, I was just off and feeling some sort of way. But it was like looking at my reflection + seeing this body I barely know was the cherry on top of my bad day. I’ve gained almost 50 pounds in 1.5 years. Between trying to get pregnant + fertility treatments + being pregnant, my body has been through so much. But all day, I kept thinking about the #this_is_postpartum movement I saw on my friend Bethanie’s @thegarciadiaries page. Scrolling through the hashtag feed, I felt empowered to take pride in my body. And even though I feel so vulnerable for putting this out there, I am PROUD of this body that grew a perfect little human being. I don’t know if or when these stretch marks will go away. I don’t know when I’ll be 50 pounds lighter. I don’t know if anyone notices my double chin as much as I do. But I do know there are women who don’t bounce back to slim bellies after pregnancy + cry when they look in the mirror like I did today. I’m trying to be kinder to myself, but it’s so dang hard. I say that I’m giving myself grace and that I’m okay in this body, but most days I’m really not. I’m thankful for a husband that is there for me during my dark days + reminds me WHY my body looks the way it does. Because of Layla. And l wouldn’t trade that old body for this baby girl any damn day. So, fellow mama, hating on her postpartum body, I encourage you to rock your mom-bod + love yourself. Or try to, just like I am. 🧡

Příspěvek sdílený sarah melito (@sarahjeanmelito),

3. "Byla jsem tak znepokojená tím, jak vypadá mé tělo, a zašla jsem až tak daleko, že jsem si nechala udělat tohle ošklivé tetování, abych se pokusila zakrýt stopy, které na mě zanechaly mé děti..."

Zobrazit příspěvek na Instagramu

I'm gonna share my story....I had my first kid 12 yrs ago,I was in my 20s and I was young and my body bounced right back and I was amazed then I had my 2nd baby 3 yrs after and this time it wasn't exactly bouncing back and this time I had stretch marks and loose skin and was horrified. I was so concerned about what I looked like that I went as far as getting this ugly tattoo to try to cover it up,to try to cover up evidence of my babies. That wasnt good enough I still hated what I saw in the mirror I began to workout and count calories. Kept a food journal, punished myself for eating... like wtf?!?! I was down to 90lbs yes 90lbs! Everytime I ate I told myself I need to workout I was training 3x a day and eating less than 1000 calories and that is not healthy at all. I became exhausted,depressed,I didn't want to live that way anymore. So I stopped just stopped everything and started enjoying life again. Gained weight and was ok. Fast forward to last yr I had my 3rd baby at the age of 37 and was almost 200lbs at the end of that pregnancy. My heaviest I've ever been! I was so happy to finally have my boy after 2 girls but I became emotional,angry, irrational. I cried so many times behind a closed door over everything. My weight,my life, my sadness. I started talking about it and it has been helping and now I see all these beautiful mamas share their stories and it made me inspired to share mine and stand up for myself and all the other women. Thank you @meg.boggs @thegarciadiaries and all the other women who have shared❤ #this_is_postpartum #honestmotherhood #rawmotherhood #reallife #momlife #motherhood #postpartum #postpartumdepression #igmotherhood #momentsinmotherhood

Příspěvek sdílený Sarah ☕ (@simplysarahlynnzie),

Co udělá porod s vaším tělem? Dokáže změnit postavu, přemýšlení, ale i velikost nohy
Témata: Těhotenství, Šestinedělí, Porod, Mateřská a rodičovská dovolená, Po porodu, Instagram, tetování, Tělo, Hubnutí po porodu, Fotka, Matka, Size, Břicho, Strie, Máma, HODNÝ, Kůže, Hodný obdiv, Nový život, Tori, Most