Maminka.czZdraví

První pomoc při píchnutí vosou a včelou? Chlazení a antihistaminika. Dejte pozor i na alergie

Simona Procházková 16.  7.  2021
První pomoc při píchnutí vosou a včelou? Chlazení a antihistaminika. Dejte pozor i na alergie
Bodnutí hmyzem není ničím výjimečným. Co dělat a jak postupovat, když vaše dítě píchne vosa nebo včela? Jaká je první pomoc, čím postiženému rychle ulevit a kdy je na místě volat lékaře? Dozvíte se také, jak se chovat v případě silné alergické reakce.

Bodnutí včelou nebo vosou zažil asi každý z nás. Většina lidí snáší žihadla bez větších problémů, nepříjemné vedlejší příznaky zpravidla do pár dní odezní. U dětí je to často poněkud náročnější. Důležité je vždy dobře odstranit žihadlo (v případě včely) a postižené místo začít co nejdříve chladit. Jak si poradit s „píchnutým“ potomkem, který obvykle hystericky vřeští a v některých případech začne nepříjemně otékat?

VIDEO: Vosí a včelí píchnutí: Jak dítěti pomoci a kdy volat doktora

Co dělat při bodnutí vosou nebo včelou

Ze všeho nejdříve se snažte dítě uklidnit. Zvláště pokud něco takového zažívá poprvé, může být vyděšené. Pak se pokuste žihadlo vytáhnout tak, že jej ze strany vyškrábnete nehtem a poté zkusíte jed v rance jemně vymáčknout.

Postižené místo ochlaďte a použijte některý z dostupných speciálních gelů z lékárny. Vyzkoušet můžete také klasický babský recept, tedy plátek cibule, citronu nebo zasažené a bolestivé místo potřete octem.

Žihadlo do úst nebo jazyka

V případě, že dojde k bodnutí do úst, hrozí nebezpečí otoku, který by mohl uzavřít dýchací cesty. Ústa zchlaďte cucáním ledu, zmrzlinou nebo ledovou vodou potahovanou skrze brčko. Na nic dalšího nečekejte, okamžitě se s ratolestí sbalte a vydejte se k lékaři nebo rovnou do nemocnice.

Pokud vaše zlatíčko utrpělo vícečetná bodnutí žihadly, do jeho těla by se mohlo dostat větší množství jedu, s nímž si nebudete vědět rady. Z postiženého místa nejprve odstraňte oděv a zabalte je do mokrého studeného prostěradla. Poté opět urychleně vyhledejte odbornou lékařskou pomoc.

Alergická reakce

Jde o velmi nebezpečnou situaci, která může postiženého dokonce ohrozit na životě. Podle statistik se objevuje v 1 až 3 % případů, přičemž se obvykle jedná o alergii ze žihadel včel, vos a sršňů. Rozlišujeme dva typy – alergickou reakci místní a celkovou. Prvně jmenovaná se projevuje jako bolestivý otok se zarudnutím, který může přetrvávat i několik dní. Co při ní dělat?

Nejprve opět místo ochlaďte nebo zaledujte, podejte antihistaminika celková a také místní, například Fenistil, Alpa gel nebo Moskyto či Tea tree oil. Pokud pupínek doprovázený zarudnutím během několika hodin zmizí, jde o přirozenou reakci na hmyzí jed, nikoli o alergii. Anafylaxe neboli celková reakce organismu bývá doprovázena postupně kožními příznaky, zrychleným tepem, poklesem tlaku, nevolností a dušností.

Projevuje se poměrně brzy po bodnutí, obvykle do čtvrt hodiny. Pozdní fáze se může hlásit o slovo po třech až dvanácti hodinách. Postiženému je nutné podat adrenalin, inhalační lék a vyhledat odbornou pomoc.

Snídaně v trávě? Nezapomeňte na klíšťata, komáry a další hmyz!

Ve svých těžších případech může přejít až v anafylaktický šok, který je bez lékařského zásahu životu nebezpečný. Každé dítě s rizikem anafylaxe by tedy mělo být i po podání adrenalinu a antihistaminika prohlédnuto lékařem, který zváží, zda je nutné další sledování.

Celková alergická reakce se léčí klidovým režimem na lůžku, při hospitalizaci v nemocnici sledují lékaři všechny důležité životní funkce a formou infuze se pacientovi podávají potřebné léky. Většinou se jedná o čtyřiadvacetihodinovou hospitalizaci.

Jestliže víte o tom, že je vaše ratolest alergická na včelí, vosí nebo sršní bodnutí, měli byste na to upozornit veškeré lidi, kteří budou mít nad vaším potomkem dozor, to znamená učitele, vychovatele ve školce či školní družině, trenéry sportovních oddílů, vedoucí na táboře a podobně. Dítě by mělo být vybaveno „pohotovostním balíčkem“, který obsahuje potřebná antihistaminika.

První pomoc při bodnutí 

  • postižené místo pozorně prohlédněte
  • okamžitě odstraňte celé žihadlo
  • místo bodnutí omyjte čistou vodou
  • ránu a okolí vpichu začněte hned chladit (studený obklad, led)
  • při prudší reakci je vhodné podat lék – antihistaminikum, jako je například Zyrtec, Analergin, Fenistil nebo Claritin
Bodnutí a kousnutí hmyzem - jak jsou nebezpečná?

Kdy potřebujete lékaře?

Při bodnutí do obličeje, zejména do krku či do úst, vždy navštivte lékaře, případně okamžitě volejte rychlou záchrannou službu. Stejně tak v případě nečekaně silné reakce nebo dušnosti a dechových obtíží.

Úžeh a úpal u dětí: V čem se liší, na co dávat pozor a jaká je první pomoc?
V létě jsou úrazy a zranění dětí častější. Naučte se první pomoc
Alergie na sluníčko: Jak ji poznáte a lze ji vyléčit léky?
Témata: Zdraví, Děti, Video, Batole, Praktické rady, Alergie, Děti a nemoci, Bodavý hmyz, Inhalační lék, Prst, Obranná reakce, Vosa, Infúze, Reakce, Těžký případ, Zlatíčko, Homeopatikum, Zarudnutí, Citron, Tea tree oil, První pomoc, Pohotovost, Včelí bodnutí, Anafylaktický šok, Vysoká koncentrace
Mohlo by vás zajímat
Jaké největší nesmysly nakupujete a zařizujete do školy? Nad komentáři maminek se královsky pobavíte!
Procházková Simona
Školák
Na fotkách je vidí celý Londýn: Dost nerealistických očekávání, za své tělo po porodu se nestydíme!, říkají odvážné maminky
Mrázková Dita
Po porodu
Tahle máma zapsala 41 neuvěřitelných důvodů, proč tříletá dcera dostala záchvat vzteku. Pobavíte se
Procházková Simonakog
Mateřství
To je ale bříško! Podívejte se na těhotenství s trojčaty týden po týdnu!
Kolinová Gabriela
Těhotenství
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Kolinová Gabriela
Péče o dítě a jeho výchova
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Zenklová Veronika
Porod
Tohle musíte vidět! Intimní, syrové i dojemné fotografie z porodů
Zenklová Veronika
Porod
Pět holek na krku! Jak se žije rodině s paterčaty?
Formánková Simona
Instagram
Emoce a detaily z nevídané blízkosti! Nejlepší porodní fotky roku 2021
Porod