Maminka.czZdraví

První pomoc při bodnutí vosou a včelou? Chlazení a antihistaminika. Dejte pozor i na alergie

Simona Procházková swp 25.  7.  2022
Bodnutí hmyzem není ničím výjimečným. Co dělat a jak postupovat, když vaše dítě píchne vosa nebo včela? Jaká je první pomoc, čím postiženému rychle ulevit a kdy je na místě volat lékaře? Dozvíte se také, jak se chovat v případě silné alergické reakce.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Bodnutí včelou nebo vosou zažil asi každý z nás. Většina lidí snáší žihadla bez větších problémů, nepříjemné vedlejší příznaky zpravidla do pár dní odezní. U dětí je to často poněkud náročnější. Důležité je vždy dobře odstranit žihadlo (v případě včely) a postižené místo začít co nejdříve chladit. Jak si poradit s „píchnutým“ potomkem, který obvykle hystericky vřeští a v některých případech začne nepříjemně otékat?

VIDEO: Vosí a včelí píchnutí: Jak dítěti pomoci a kdy volat doktora

Co dělat při bodnutí vosou nebo včelou?

Ze všeho nejdříve se snažte dítě uklidnit. Zvláště pokud něco takového zažívá poprvé, může být vyděšené. Pak se pokuste žihadlo vytáhnout tak, že ho ze strany vyškrábnete nehtem, a poté zkusíte jed v rance jemně vymáčknout.

Postižené místo ochlaďte a použijte některý z dostupných speciálních gelů z lékárny. Vyzkoušet můžete také klasický babský recept, tedy plátek cibule, citronu nebo zasažené a bolestivé místo potřete octem.

Žihadlo do úst nebo jazyka

V případě, že dojde k bodnutí do úst, hrozí nebezpečí otoku, který by mohl uzavřít dýchací cesty. Ústa zchlaďte cucáním ledu, zmrzlinou nebo ledovou vodou potahovanou skrze brčko. Na nic dalšího nečekejte, okamžitě se s ratolestí sbalte a vydejte se k lékaři nebo rovnou do nemocnice.

Pokud vaše zlatíčko utrpělo vícečetná bodnutí žihadly, do jeho těla by se mohlo dostat větší množství jedu, s nímž si nebude vědět rady. Z postiženého místa nejprve odstraňte oděv a zabalte ho do mokrého studeného prostěradla. Poté opět urychleně vyhledejte odbornou lékařskou pomoc.

Alergická reakce

Jde o velmi nebezpečnou situaci, která může postiženého dokonce ohrozit na životě. Podle statistik se objevuje v 1 až 3 % případů, přičemž se obvykle jedná o alergii na žihadla včel, vos a sršňů. Rozlišujeme dva typy – alergickou reakci místní a celkovou. Prvně jmenovaná se projevuje jako bolestivý otok se zarudnutím, který může přetrvávat i několik dní. Co při ní dělat?

Nejprve opět místo ochlaďte nebo zaledujte, podejte antihistaminika celková a také místní, například Fenistil, Alpa Gel nebo Moskyto či tea tree olej. Pokud pupínek doprovázený zarudnutím během několika hodin zmizí, jde o přirozenou reakci na hmyzí jed, nikoli o alergii. Anafylaxe neboli celková reakce organismu bývá doprovázena postupně kožními příznaky, zrychleným tepem, poklesem tlaku, nevolností a dušností.

Projevuje se poměrně brzy po bodnutí, obvykle do čtvrthodiny. Pozdní fáze se může hlásit o slovo po třech až dvanácti hodinách. Postiženému je nutné podat adrenalin, inhalační lék a je nutné vyhledat odbornou pomoc.

Snídaně v trávě? Nezapomeňte na klíšťata, komáry a další hmyz!

Ve svých těžších případech může reakce přejít až v anafylaktický šok, který je bez lékařského zásahu životu nebezpečný. Každé dítě s rizikem anafylaxe by tedy mělo být i po podání adrenalinu a antihistaminika prohlédnuto lékařem, který zváží, zda je nutné další sledování.

Celková alergická reakce se léčí klidovým režimem na lůžku, při hospitalizaci v nemocnici sledují lékaři všechny důležité životní funkce a formou infuze se pacientovi podávají potřebné léky. Většinou se jedná o čtyřiadvacetihodinovou hospitalizaci.

Jestliže víte o tom, že je vaše ratolest alergická na včelí, vosí nebo sršní bodnutí, měli byste na to upozornit veškeré lidi, kteří budou mít nad vaším potomkem dozor, to znamená učitele, vychovatele ve školce či školní družině, trenéry sportovních oddílů, vedoucí na táboře a podobně. Dítě by mělo být vybaveno „pohotovostním balíčkem“, který obsahuje potřebná antihistaminika.

První pomoc při bodnutí 

  • Postižené místo pozorně prohlédněte.
  • Okamžitě odstraňte celé žihadlo.
  • Místo bodnutí omyjte čistou vodou.
  • Ránu a okolí vpichu začněte hned chladit (studený obklad, led).
  • Při prudší reakci je vhodné podat lék – antihistaminikum, jako jsou například Zyrtec, Analergin, Fenistil nebo Claritin.
Bodnutí a kousnutí hmyzem - jak jsou nebezpečná?

Kdy potřebujete lékaře?

Při bodnutí do obličeje, zejména do krku či do úst, vždy navštivte lékaře, případně okamžitě volejte rychlou záchrannou službu. Stejně tak v případě nečekaně silné reakce nebo dušnosti a dechových obtíží.

Témata: Zdraví, Děti, Batole, Praktické rady, Děti a nemoci, Alergie, pomoc, první pomoc, anafylaktický šok, Dýchací cesta, Zrychlený tep, Bodavý hmyz, Nebezpečná situace, Pohotovost, Dušnost, Píchnutí, Včelí bodnutí, Bolestivý otok, Odborná pomoc, Oddíl, Dozor, Brčko, Potomek, Fenistil, Důležité pravidlo, Zdraví na Heureka.cz