Maminka.czMaminka roku 2023

Ve 25 letech jí byl diagnostikován lymfom, dnes Šárka Šteinochrová pomáhá ostatním maminkám s rakovinou

Šárka Šteinochrová, finalistka Maminky roku 2023 v kategorii Maminka hrdinka, je zakladatelkou organizace Maminy s rakovinou, která pomáhá onkologicky nemocným maminkám, a to napříč všemi druhy nádorových onemocnění. Na její příběh se podívejte ve videu.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Dvojnásobná maminka Šárka z Plzně si prošla v životě mnoha zkouškami. Když bylo jejímu synovi Domčovi rok a půl, ve chvilce nepozornosti odběhl k sousedovi na zahradu, tam spadl do bazénu a začal se topit. Šárka ho rychle vytáhla a poskytla mu první pomoc. „Úplně se mi přetočil svět vzhůru nohama. Měla jsem neskutečný pocit viny a strachu o dítě. Skončili jsme ten den na jipce. Domča byl úplně v pořádku, vůbec nic se mu nestalo. Ale zároveň ten den mi moje maminka oznámila, že má rakovinu prsu a že umře. Konkrétně to řekla takto: Tak jeden život je zachráněnej, ale můj je ztracenej. Takže já jsem se vlastně úplně propadla do takové té těžké fáze deprese,“ vzpomíná Šárka.

Tři dny nato, po propuštění syna z nemocnice, absolvovala v Plzni závody Predátor Run. „Tím jsem tělo vyčerpala úplně do nuly. Nebýt těch závodů, kdybych je neběžela, tak bych tři dny nato nezkolabovala a nenahmatala si první bouli na krku. Takže takhle vlastně začal můj příběh s rakovinou,“ vypráví.

Když byl Šárce diagnostikován lymfom, bylo jí pouhých 25 let. Zhoubné nádorové onemocnění bylo vyřčeno pouhých 14 dní od nálezu karcinomu prsu její matky. Chemoterapie zahajovaly spolu, a přesto vzdálené od sebe 130 km. Za 3 měsíce si vyslechl diagnózu také dědeček. Rakovina ten rok ochromila celou rodinu a Šárka začala psát blog maminysrakovinou.cz. Když její děda zemřel, založila stejnojmennou neziskovou organizaci, která zajišťuje rodinám to, co potřebovala tehdy ona – klidnou mysl a harmonickou domácnost.

„Maminy s rakovinou jsou vlastně úplně jediná organizace v České republice, která se věnuje problematice onkologicky nemocných maminek. V současné době už provozujeme tři centra a určitě tím nekončíme. To, že my jsme začaly hovořit s dalšími a slýchaly jsme různé další příběhy, nás vlastně vytáhlo z toho nejtěžšího dna. Pomáhá nám to vstát a být tou pomocnou rukou dalším,“ vysvětluje Šárka. 

Ovšem rakovina nebyla jediná nemoc, se kterou se potýkala. „Lékař mě označil za polymorbidního pacienta. Nehezké slovo skrývá diagnózy od endometriózy přes celiakii, regurgitaci aortální chlopně po diabetes a další obtíže související s léčbou,“ popisuje.

Další bolestnou zkouškou si Šárka prošla v roce 2020, když potratila a vyhořela. Ale statečná maminka se v životě nevzdává. „Díky osobnímu rozvoji a velkému přání být znovu mámou jsem toto období překonala. Dcery Elišky jsem se dočkala v listopadu 2021. Opakovaně jsem si dokázala, že pravá přání s odhodláním se vyplní i přes všechny překážky," říká.

Jak Šárce pomohlo začít vnímat všechny neduhy jako lekce? V čem organizace Maminy s rakovinou pacientkám a jejich rodinám pomáhá? Podívejte se na video v úvodu článku a nezapomeňte sledovat finálový galavečer Maminky roku 2023, který se uskuteční 17. října.

Finalistky Maminky roku 2023: Toto jsou maminky hrdinky

Témata: Maminka roku 2023, Rodina, Maminka roku 2022, Maminka hrdinka, Rakovina, Šárka Šteinochrová, Lymfom, Česká republika, Nádorové onemocnění, Plzeň, Maminka, Zakladatelka organizace, Mamina
Mohlo by vás zajímat