[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Slovo chaos vzbuzuje negativní emoce. Zmatek, disharmonie, nelogické jednání, absence systému - to vše způsobuje nepřehlednost, chybovost, komplikace a konflikty mezi lidmi. Chaos ve firmě může vést až k jejímu zániku. „Někde“ se ztrácejí informace, materiály, nefunguje komunikace a každý si dělá, co chce - vytváří si svoji osobní pracovní kulturu, návyky či postupy. Novému pracovníkovi musí běhat mráz po zádech. Pokud jste silná osobnost, budete mít snahu něco změnit, slabší nátury to vzdají už ve zkušební době. Příčin vzniku firemního chaosu může být několik. Tou první je samotný chaotický zakladatel společnosti. Pokud založí firmu na svých nesystematických principech, bere to jako standard a nevědomě nutí ostatní, aby se danému systému přizpůsobili.
Druhou příčinou je vývojové stadium dané společnosti. Malá firma, kde všechno celkem funguje a má jakýsi systém, se najednou přehoupne do velké organizace s výrazně větším počtem zaměstnanců. Takový chaos může lehce nastat, když se šéf, který znal všechny pracovníky v malé firmě a měl o všem přehled, snaží stejný postup aplikovat i nadále - místo aby přijal vedoucí pracovníky, kteří ho budou zastupovat. Kvůli kvantu úkolů a informací ztrácí přehled, dostává se do stresu a své jednání blízké chaosu předává na podřízené, kteří ho začínají aplikovat - a opět ho berou jako standard. Trochu jiná je situace, je-li šéfem člověk cholerického temperamentu. Tento typ má na stole či v kanceláři neskutečný nepořádek, pro někoho jeden velký chaos. Světe div se, takový člověk však ví, kde co hledat. Je to zvláštní typ chaosu, který má však základy nějakého systému.
Ovšem mít chaos pod kontrolou chce pořádnou dávku trpělivosti, zvlášť pro toho, kdo se snaží chaos změnit na systém. Jste-li v pozici podřízeného u chaotického šéfa nebo ve firmě, kde je chaos na denním pořádku, běžte na změnu od lesa. Doporučuji jít přes ego nadřízeného: přesvědčte ho o tom, že tento (chaotický) styl má jistě něco do sebe. Určitě to člověka udržuje neustále v akci a nutí mozek, aby stále aktivoval svou šedou kůru mozkovou, nicméně určitý, byť jen malý, systém by mohl firmě přinést lepší výsledky - byla by například menší fluktuace pracovníků a podobně. Pokud není šéf naprostý hlupák či sebestředný jedinec, mohl by na tuto pozitivní „fintu“ skočit. A pak je to už na vás. Ještě přesvědčit ostatní pracovníky, které můžete snadno získat na svoji stranu pádnými argumenty: nebudou dělat většinu úkolů zbytečně, uvidí za sebou konečně konkrétní výsledky, komunikace a předávání informací ve firmě budou funkční, nebudou ztrácet čas prací, u níž se ve finále ukáže, že byla k ničemu, a navíc v týmu zavládne dobrá atmosféra, ustanou stresy, hádky.
Nenechejte se však vtáhnout do firemního chaosu. V takovém prostředí hrozí, že pokud se něco podaří, každý si bude chtít přivlastnit ovoce úspěchu, v případě problému pak svaluje vinu jeden na druhého. Je velmi obtížné dopátrat se skutečného vítěze, či naopak hříšníka. Někdy je sice velmi těžké vzít na sebe břímě „systematického inovátora“, ale jestli se podaří prosadit jednu či dvě malé inovace, jež mají fungující řád, a pozor -nebudou složité, neboť chaos je v prvotní fázi založen na jednoduchých úkonech - ostatní lidé je velmi rádi přijmou za své. Chce to však trpělivost a vysvětlovat, kontrolovat a dávat lidem zpětnou vazbu...