Maminka.czMiminko

Vedro v autě a kočárku? Pozor, ať „neupečete“ miminko

Hanka Bělohlávková sim 18.  6.  2021
Vedro v autě a kočárku? Pozor, ať „neupečete“ miminko
Je vám horko k padnutí? Miminku taky, ale postěžovat si neumí. A tak nečekejte, až vás upozorní pláčem, nebo dokonce úpalem, horečkou či apatií. A udělejte vše, aby ho nepříjemné parno netrápilo.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Opakuje se to bohužel každé léto – nešťastná matka nechala miminko v autě, aby odběhla „jen“ na pár minut. Jenže pro človíčka s nedozrálou termoregulací a neschopného si pomoci bylo vedro v plechové pasti k nepřežití.

Video: Jak chránit děti před sluníčkem a jak vybírat vhodné oblečení

„Miminka v prvním půlroce, a v šestinedělí zvlášť, mají omezené možnosti, jak bojovat s horkem, ale i chladem, protože jejich tělo zatím nedokáže správně reagovat na okolní teplotu  neumějí se v zimě třást a tím vyrábět teplo a v létě zase nezvládají ochlazování dostatečným pocením,“ říká pediatrička MUDr. Lenka Smetanová.

Proto jim v horku hrozí přehřátí, které se může projevit neklidem, zčervenáním, rychlým tepem, někdy zvracením a v extrémním případě to může skončit i úmrtím. A je toho víc, s čím se v horkém létě dospělák vyrovná líp než kojenec. 

Auto i kočárek: pece na kolech 

Tělesná teplota nejmenších dětí stoupá třikrát rychleji, než je tomu u dospělých, proto v horkých dnech nenechávejte mrně v malém uzavřeném prostoru. A to nejen v autě, v němž se zvýší teplota za půl hodiny na přímém slunci o více než 30 °C, ale ani v hlubokém kočárku.

Jeho vysoké stěny a boudička brání proudění vzduchu a mění ho na saunu. Nezapomeňte, že i plenka či šátek hozené přes boudičku, aby chránily dítě před přímým sluncem, horko v kočárku ještě zvyšují.

Léto s bříškem: Inspirujte se v naší velké galerii těhotenských plavek

„Maminkám začátečnicím doporučuji kontrolovat teplotu uvnitř klidně i teploměrem a kočárek s dítětem nikdy nenechávat na slunci, vždy jen ve stínu,“ říká lékařka. Jestli jste zvyklá nosit dítě v šátku, pamatujte, že svým tělem miminko ještě více zahříváte. 

Pít, či nepít? Miminku, krmenému umělým mlékem, určitě dejte v horku i kojeneckou vodu. Plně kojenému by mělo stačit vaše mléko. Ale jestli vám intuice napovídá, abyste dali vodu i jemu, nic vám v tom nebrání.

Hlavně zůstat v chládku 

Na procházky vyrazte po ránu nebo v podvečer a přes poledne (od 11 do 15 hodin) ven vůbec nechoďte. Domácí vzduch můžete ochlazovat klimatizací, větrákem nebo namočenými závěsy. Ale dejte pozor, aby klimatizace ani větrák nefoukaly přímo na dítě. Účinky horka zvyšuje ještě fakt, že nejmenší kojenci se nedokážou sami obrátit. Proto jim dopřejte ochlazení tím, že je na chvíli vyzvednete z postýlky nebo je aspoň obrátíte. Pokud byste chtěla miminko ochladit koupelí, pak ji připravte vlažnou, nikdy studenou. 

Zrádné oblečky 

Nefouká-li vítr, neoblékejte miminko víc než sebe. Stejně jako z vlastního šatníku vybírejte i pro něj vzdušné prádlo z přírodních materiálů. Nejste-li si jistá, jak se počasí vyvine, mějte pro ně vždy po ruce jednu vrstvu oblečení navíc. Pozor, ani pod oblečením není jeho pokožka dlouhodobě chráněná před spálením. Ochrana funguje jen asi jako mazání s filtrem 3 až 4.

Nejlepší je na přímé slunce s dítětem do prvních narozenin vůbec nechodit, a když už vás slunce provází během nutných krátkých přesunů, namažte ho klidně i „padesátkou“. Nikdy nezapomeňte na kšiltovku, klobouček či šátek zakrývající i uši a šíji ani na kvalitní sluneční brýle. To všechno aspoň trochu vašemu potomkovi zpříjemní náročné léto a ovlivní jeho zdraví na celý život. 

Video: Jak se ochladit bez klimatizace?

Oblečení s UV filtrem děti ochrání více než krém nebo deset triček
7 nejčastějších letních dětských nemocí. Pozor na úpal, zánět uší nebo „letní“ angínu
Rozeznejte úpal od úžehu. Víte jak pomoci?
Témata: Kojenec, Novorozenec, Praktické rady, Miminko, Miminko, Kočárek, Extrémní případ, Vhodné oblečení, Přehřátí, Plech, Hluboký kočárek, Omezená možnost, Kočár, Účinky, Vedro, Neklid, Přímé slunce, Slunce, Tělesná teplota, Horké léto, Celý život, Kojenecká voda, Mimi, Šátek, Smetanová, Kočárky na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
České školství: Venku leze učení lépe do hlavy
Potužníková Jana
Časopis Maminka
Zpěvačka Katy Perry: 20 kilo navíc, odhalená prsa a neoholené nohy neřeším. Pro naši Daisy obětujeme s Orlandem všechno na světě!
Mrázková Dita
Slavné maminky
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Před dětmi a po nich! Tohle jsou šokující proměny žen, které změnilo mateřství
kog
Rodina a vy
Dcera Angeliny Jolie a Brada Pitta Shiloh: Na fotce ji nepoznáte! Z "kluka" je šarmantní teenagerka
Mrázková Dita
Děti slavných
Martina Pártlová otevřeně o mateřství: Podívejte se na její rozkošnou Stellu ve videu!
Víchová Tereza
Časopis Maminka
Únava, strie a poporodní kalhotky. Maminky po porodu však vnímají jediné - pocit štěstí!
Formánková Simona
Galerie
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
Od děvčátka k bohyni: Podívejte se na osm neskutečných proměn ženské sexuality
Zenklová Veronika
Fotografie