Maminka.czŠkolák

Veďte děti k samostatnosti, pomůže jim to v budoucnu

, Časopis Maminka
23. 8. 2016
Veďte děti k samostatnosti, pomůže jim to v budoucnu
Jak vést děti k samostatnosti? Odmalička a cíleně! Jen na to v dnešních podmínkách musíme jinak, než jak to bývalo za našeho dětství.

Ať doma pomáhají!

  • „Rozhodně se přimlouvám za to, aby děti měly i domácí povinnosti, už od předškolního věku. Může se začít drobností, třeba podáváním vypraného prádla, a nároky postupně zvyšovat. Dítě patří do rodiny a díky tomu, že se podílejí na chodu domácnosti, se cítí sounáležité. Rodiče chodí do práce, děti do školy a pak žijí všichni jako rodina. Proč by tedy měla všechno dělat maminka? Kromě tatínka by se měly zapojit i děti. Právě povinnosti vytvářejí samostatnost a zodpovědnost,“ říká dětská psycholožka.
  • Nejlepší je podchytit dobu, kdy děti začnou mít o drobné domácí práce samy zájem. Jinak je musíme motivovat, vysvětlit jim, jak jsou důležité, když nám pomáhají. Ovšem některé děti hůř reagují na „ad hoc“ úkoly („Přines mléko ze sklepa!“), protože je tím rušíme v jejich činnosti a ony nejsou schopny tak rychle přepínat. Proto jsou lepší pravidelné úkoly: vynést koš, prostřít, srovnávat oblečení, utřít prach, zalít kytky. Děti podpoříte v samostatnosti i tak, že necháte na nich, jak si domácí práce rozdělí.
  • „Často se požadavky na samostatnost scvrknou na to, aby se děti ,samy‘ učily. To nepovažuji za nejlepší. Dítě se většinou nenaučí víc, když mu dáte víc času. Některé vám raději upečou bábovku a udělají doma všechno možné, jen aby se učit nemusely. A když je nenecháte, není ani bábovka, ani se nenaučí,“ usmívá se zkušená psycholožka.
  • Pokud máte zahradu, ať se jí věnují i děti! Už v šesti sedmi letech můžou mít svůj záhon a radovat se z toho, jak jim tam roste mrkev a kvete řeřicha. Děti se učí nápodobou, takže pokud pracujete na zahrádce a pak si pochvalujete, jak pěkně teď vypadá, když jste všichni přiložili ruku k dílu, je to značka ideál. Uvidíte ten zápal!
  • Vhodný je i domácí mazlíček. Ačkoli se o něj děti nepostarají kompletně, můžou dostat za úkol pohlídat, aby měl zvířecí kamarád vždycky vodu a krmení. „Zvlášť jedináčkům je dobré pořídit zvířátko, protože jim společník chybí. Navíc právě oni jsou nejvíc ohroženi příliš velkým zájmem rodičů,“ upozorňuje Jarmila Klégrová.
Škola volá…

Škola se netýká jen dětí, ale i jejich rodičů!
 

10 věcí, které se děti ve škole nenaučí

 

Vánoční předplatné Maminka
Témata: Děti, Časopis Maminka, Batole, Předškolák, Školák, Chování a vztahy, Rodina, Mateřská škola, Základní škola, Prázdný talíř, Domácí práce, Starostlivost, Základní věc, Domácí úkol, Samostatnost, Zvířecí kamarád, Velké sebevědomí, Dyslektik, Domácí mazlíček, Třída, Tlak okolí, Domácí povinnost, Celé dopoledne, První třída, Mazlíček

Mohlo by vás zajímat
Malý Alexandr se narodil bez očí a nyní čeká na adopci. Jeho máma se ho zřekla
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Marika Šoposká: Těhotenství bez komplikací není samozřejmost, už to vím!
Porodní pozice: Nikdo vám nemůže zakázat rodit vstoje nebo v dřepu
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Máte přecitlivělé dítě? Zdánlivá slabost může být výhrou
Eliánek spí od dvou měsíců ve svém pokojíčku, říká Dominika Mesarošová
S dětmi jsem dospěl. Kvůli nim jsem přestal pít alkohol, říká Tomáš Třeštík

Horoskopy

Štír Nenechte se svést na špatnou cestu. Pokud vám začne někdo mluvit do života, tak se na to vykašlete. Jen…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Mikuláš, Nikolas, Nicole

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné