Maminka.czVýchova

Veďte děti k zodpovědnosti! Takhle je to dokážete naučit pro celý život!

Simona Procházková 27.  2.  2021
Kdy je na čase začít s „výukou“ tolik důležité vlastnosti? Většina rodičů se o to snaží podle svého nejlepšího svědomí od nejútlejšího věku potomků. Nejkritičtějším obdobím, kdy se nevyplatí cokoli zanedbat, je ale dospívání. Pokud nebudete při výchově puberťáka důslední, můžete snadno propásnout ideální šanci, jak zabránit tomu, aby z něj vyrostl lehkovážný a nesvědomitý jedinec. Co dělat.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Cukr a bič nefunguje

Nejdříve povinnost, pak zábava! V tomto rčení je ve zkratce obsaženo vše. Celé moudro o vedení ratolestí k zodpovědnému chování… Pokud se má dítě úspěšně zapojit do společnosti, postarat se samo o sebe, prosadit své schopnosti i názory, ovšem bez toho, aniž by se chovalo bezohledně a sobecky, je potřeba mu odmalička vštěpovat (důslednou výchovou a zejména názorným příkladem), že zadané úkoly, případně konflikty ani nepříjemné nebo nudné povinnosti, které budou jeho život doprovázet, za něj zkrátka nikdo jiný nevyřeší. S výchovou k zodpovědnosti by měla jít ruku v ruce rovněž výchova ke zdravé sebedůvěře. Buďte svým dětem na této cestě průvodcem, kritikem i nastaveným zrcadlem, modelem hodným následování. Pokud vy sami chodíte na schůzky pozdě, věčně na něco zapomínáte, platíte účty až po doručení druhé upomínky a omlouváte se dvakrát týdně rodině, že jste nestihli nakoupit k večeři nebo vyzvednout dceru z kroužku keramiky, zkrátka „kážete vodu a pijete víno“, nedivte se, když podobný vzorec chování převezmou i vaše děti.

Nechte je selhat a dělat chyby

Když byly vaše děti malé, pravděpodobně jste si zvykli, že bylo v jednom kuse zapotřebí, abyste jim stále dokola opakovali a připomínali jejich úkoly a povinnosti, jinak by je zkrátka neudělaly. Jako teenager je už však váš potomek přeci jen rozumnější a schopný poslechnout a pochopit napoprvé, převzít zodpovědnost za své povinnosti, jako jsou domácí úkoly, příprava na test z fyziky, včasný příchod na trénink nebo úklid vlastního pokoje. Ano, ještě stále musíte „řídit“ a dohlížet, není ale již třeba každou věc desetkrát připomínat. Nechte ho, ať si dělá věci po svém (pokud by zrovna důsledkem nebylo propadnutí ze třech předmětů, zlomená ruka nebo dvojka z chování), nekontrolujte každý jeho krok, nepřipomínejte, kdy má kde být, nepátrejte po zapomenutých studijních pomůckách. Dejte mu šanci učit se, jak nést zodpovědnost (i se všemi důsledky) za vše, co dělá. A nechte ho také občas selhat, rozbít si nos, udělat chybu, narazit na překážky. Bude odolnější a pomůže to jeho sebedůvěře.

 7 důkazů, že váš vztah s pubertální dcerou či synem není zdravý. Na tohle bacha!

Vytvářejte domácí příležitosti

Perfektní výukovou arénou a dokonalým prostorem ke každodennímu tréninku odpovědného chování je domov, respektive veškeré domácí práce. Tady jste jediným „supervizorem“, manažerem a koučem, takže odpadá riziko, že by se váš puberťák neodpustitelně ztrapnil nebo se dopustil „neúspěchu“ na veřejnosti. Takže máte vy i on naprosto volné pole působnosti. Dítě dostane šanci zhostit se svého úkolu, jak nejlépe dovede, a může ho v klidu samostatně dokončit. Předem se ale raději vždy ujistěte, že jste své požadavky nebo přání vysvětlili dostatečně srozumitelně a jasně, zda ratolest všemu rozumí a instrukce jsou dokonale konkrétní. Důležité je se vždy společně domluvit, jaká jsou pravidla hry – tedy do kdy by mělo být splněno a co bude následovat, když se tak nestane. Zvykněte si požádat děti o pomoc pokaždé, když se chystáte dělat jakékoli domácí práce. Postupně je začnou brát jako týmovou práci a budou mít dobrý pocit (i když to nejspíše nedají patřičně nadšeně najevo), že jsou něco platní a spolupracujete jako celek na něčem smysluplném.

Podívejte se na video: Deset zásad dobrého rodiče.

Zakažte si být hlídacím psem

Zaměřte se na cvičení sebekázně, bez ní to v životě nikdo daleko nedotáhne! Neneste na svých bedrech (už tak dost přepracovaných a plných nekonečného množství pracovních úkolů i domácích povinností) odpovědnost za jejich promeškané hodiny češtiny, fotbalová utkání a schůzky s kamarádkami ani za pozdní příchody na rande či neodevzdání seminární práce na téma předválečné literatury. Zato jim nabídněte a poskytněte ty nejlepší nástroje k tomu, aby si mohli samostatně organizovat denní rozvrh a mít co nejlepší přehled o svých nesplněných závazcích, školních akcích a důležitých datech. Které? Vyrazte společně na zábavný výlet do obchodu s kancelářskými potřebami nebo do velkého papírnictví s bohatou nabídkou sortimentu a vyberte potřebné plánovací diáře, barevné štítky a další pomůcky a nejrůznější vychytávky. Na každé dítě funguje jiný systém, proto vybírejte společnými silami.

Šest věcí, které dělají rodiče úspěšných dětí! Zkusíte je taky?

Ovládněte umění vychytat správný čas

Pro přirozeně plynoucí, nenásilnou a pokud možno přátelskou výuku odpovědnosti je potřeba, abyste dokázali odhadnout situaci a přizpůsobit své chování aktuálnímu dění, náladě i celkové atmosféře. Uvědomte si, že stejně jako v případě osvojování si a učení se jakékoli jiné dovednosti i tady platí, že správné načasování je základem úspěchu. A to nesprávné se může zcela minout účinkem. Pokud se rozhodnete změnit přístup, zavést doma jiné zvyky a odlišný režim nebo vyzkoušet nějakou „alternativní“ výchovnou strategii, nikdy s tím nezačínejte v době, kdy vaše děti procházejí emočně náročným nebo psychicky vyčerpávajícím či jinak „choulostivým“ obdobím. Tím může být například přechod na střední školu, socializace v novém kolektivu či rozchod s první láskou. Tehdy uděláte nejlépe, když se budete držet starých a zavedených zvyklostí, aby se cítily v domácím prostředí co možná nejbezpečněji.

VIDEO: Podívejte se na pár tipů, jak být skvělým rodičem.

5 úplně nových trendů ve výchově dětí! Které sázejí na svobodu a které na autoritu?
Generace Y: Dnešní puberťáci se chtějí hlavně bavit, ale rozumíte jim?
Pět věcí, které moderní rodiče dělají správně! Navzdory připomínkám prarodičů!
Témata: Děti, Školák, Péče o dítě a jeho výchova, Rodina a vztahy, Výchova, Dospívání, Rodiče, Puberta, Výuka, Úkol, Celek, HODNÝ, Potomek, TAK, Puberťák, Chování, Lite, Povinnost, Sortiment, Zodpovědnost, Celý život, Živo, Zlomená ruka, Plánovač, Celý