Maminka.czČasopis Maminka

Vegetariánství: Při kojení, v těhotenství nebo s dětmi - jde to vůbec?

Ivana Ašenbrenerová 8.  9.  2022
Nebojte, nenavádíme vás k jídelníčku jednorožců. Mluvíme o vegetariánské stravě, která má spoustu příznivců i mezi těhotnými a kojícími ženami a rodinami s dětmi. Pokud tento způsob stravování preferujete, měli byste vědět, jak sestavit jídelníček, aby v něm byly všechny potřebné živiny. Vegetariánství totiž není jen o tom, že přestanete jíst bůček. Je to mnohem víc!

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Přibývá maminek, které k vegetariánské nebo veganské stravě vedou celou rodinu. A proč by ne? „Dle vyjádření řady odborných výživových institucí je rostlinná strava nutričně vyvážená a vhodná pro všechna životní období, včetně kojení a dětství. Do tohoto je zahrnutá i veganská, tedy čistě rostlinná strava. Teoreticky tak lze i v době těhotenství a kojení praktikovat všechny druhy vegetariánství i veganství. V praxi je ale třeba vědět, jak na to.

Určitě se nedá říct, že každá veganská strava je automaticky zdravá. Nestačí živočišné produkty prostě jen vyřadit, je třeba vědět, jak je správně nahradit a jak živiny, které se v nich nacházejí, získat z rostlinných potravin,“ vysvětluje Veronika Baťová, která vystudovala nutriční terapii na lékařské fakultě a v ProVeg Česko (ProVeg je mezinárodní organizace zvyšující povědomí o výběru potravin a nahrazování konvenčních živočišných produktů rostlinnými alternativami) mimo jiné spolupracuje na odborném kurzu se zaměřením na rostlinnou stravu. A jak dále dodává, naštěstí to dnes není tak těžké jako kdysi. Nabídka rostlinných potravin se stále rozšiřuje, obchody zavádějí vlastní privátní značky rostlinných produktů, výrobci přicházejí s inovativními produkty a přibývá i vegetariánských a veganských restaurací. Zároveň se taky rozšiřuje poznání o rostlinné stravě a zájem ze strany odborníků a odbornic na výživu.

Obklopte se informacemi

Ať už jste flexitariánka (dáváte přednost rostlinné stravě, ale občas si dopřejete třeba rybu a většinou se nevyhýbáte mléku a vejcím), lakto-ovo-vegetariánka (nejíte maso ani ryby, z živočišných potravin jíte jen mléčné výrobky a vejce) nebo veganka (nejíte žádné živočišné potraviny, ani mléko, vejce, strava se skládá pouze z rostlinných potravin, obilovin, luštěnin, ovoce a zeleniny), platí pro vás důležité pravidlo: K sestavení jídelníčku musíte přistupovat poctivě a obklopit se informacemi. Je fajn mít hodně nastudováno, aby vám ve stravě nechyběly potřebné živiny. Rozhodně to totiž není o tom, že si budete k obědu a večeři připravovat smažené hranolky!

Kojím a jsem bez masa – no a co?

Ani během kojení se nebojte praktikovat vegetariánství či veganství, ovšem na rozdíl třeba od těhotenství se může poněkud lišit výběr vhodných potravin. Potraviny, které nadýmají, nahraďte jinými, které vám nevadí. A pamatujte na to, že to, co sníte vy, „sní“ prostřednictvím mateřského mléka i vaše dítě. Skvělým pomocníkem je takzvaný ideální talíř.

V pokračování pro předplatitele také najdete

Rostlinná jídla i pro milovníky masa

Recepty pro kojící maminky, batolata i předškoláky

Praktické rady od výživových poradců

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč
Témata: Těhotenství, Časopis Maminka, Kojení, Výživa a stravování, Potraviny, Veronika, Veganství, Mléko, Česká republika, Jana, Strava, Luštěnina, Kompas, Živina, Vápník, Sůl, Dýně, Pomazánka, Potraviny na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
Slavné české topmodelky ukázaly své dospívající syny: Který je kopií své mámy?
Mrázková Dita
Slavné maminky
Tělo po třech porodech? Děti mezeru mezi stehny neocení. Tato máma za svůj instagramový post sklidila uznání
Formánková Simona
Po porodu
Měla to být památka, a vznikl trapas: 15 těhotenských fotek, které nedojmou, ale spíš rozesmějí
Formánková Simona
Galerie
Úsměvná realita těhotenství! Pobavte se nad snímky, které sdílely nastávající maminky na sociálních sítích
Formánková Simona
Galerie