[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Buďte spolu a vytvářejte si vlastní rodinné velikonoční tradice. Do příprav zapojte všechny, děti můžou vykrajovat a zdobit perníčky, pomáhat při pečení beránka a uvázat mu na krk mašli. Tatínek jistě zvládne uplést pomlázku (snad to ještě nezapomněl) z vrbových proutků, které si donesete ze společné procházky venku. Nebo si každý zasaďte do květináčku svou vlastní zelenou bylinku a uspořádejte soutěžní klání, komu vyroste nejkrásnější. Společné úsilí a radost z výsledku upevňují vzájemné vztahy. Vymyslete, kterou z tradičních velikonočních specialit si letos uvaříte nebo upečete, možná budete překvapeni, kolik zábavy a legrace si užijete všichni spolu v kuchyni.
Ne, opravdu se zrovna před velikonočními svátky nemusíte pouštět do generálního gruntování celé domácnosti. Mnohem lepší cestou je věnovat čas dětem, vyrazit s nimi ven, zasadit kytičky nebo osení, vyrobit si společně zajímavou dekoraci na stůl nebo naplánujte výlet do probouzející se přírody. Okna můžete s klidným svědomím umýt, až bude tepleji, místo toho raději vyzdobte dům i zahradu, vždyť všechny děti milují všechny ty zajíčky, slepičky, beránky a kuřátka.
Čím uděláte ratolestem největší radost? Společným vyráběním. Čehokoli, na co vám síly a fantazie stačí. Staňte se na chvíli umělcem, vyfukujte a zdobte kraslice, vystřihujte z kartonu slepičky a zajíčky, na okno nachystejte jarně ozdobený truhlík… Využijte k tomu zbytky látek, korálky, knoflíky, krajky nebo barevné papíry, které doma najdete. Schválně – kdy jste například naposledy vyzkoušeli batikování? Možná v pubertě, když jste se snažili udělat z obyčejného trička nevšední originál? A co takhle naučit se (i děti) techniku drátkování? Není náročná a výsledek bývá úžasný.
Ať vás ani nenapadne schovávat se před koledníky nebo si chránit pozadí polštářkem. Jen se nechte na Velikonoční pondělí pořádně vyšlehat, ať už vlastními koledníky nebo návštěvníky, chcete přece zůstat stále mladá a krásná. Podle starých pohanských zvyků má „mrskačka“ mladými vrbovými proutky čarovnou moc. A to údajně i v případě, že se chystáte otěhotnět. Velikonoce jsou totiž mimo jiné také oslavou plodnosti a nového života.
Pokud chcete vy i vaše děti poznat, jak si Velikonoce užívali naši předkové, neseďte o Bílé sobotě doma a už vůbec neuklízejte, i když se to prý sluší a patří. Vy se pěkně celá rodinka vydejte do některého ze skanzenů (mj. Kouřim, Strážnice, Přerov nad Labem, Rožnov pod Radhoštěm nebo Krňovice), kde právě na Velikonoce každoročně připravují spoustu zajímavých akcí s ukázkami lidové tvořivosti a starých řemesel, krajových obyčejů i gastronomických specialit, jimiž naše prababičky uctívaly o svátcích své hosty. Znáte třeba jidáše nebo boží milosti? Pokud žádný skanzen ve svém okolí nemáte, vydejte se podívat se na některý z velikonočních jarmarků nebo trhů.
Znáte ten úžasný tradiční zvyk, že před Velikonocemi je více než nutné, abyste si pořídila nějaký nový jarní kousek do šatníku? Přece pro to, aby vás „nepokakal beránek“. Takže, jděte do toho, tradice se přece musí dodržovat. Nikdo sice přesně neví, kde a kdy se tento zvyk vzal, každopádně ale patří mezi ty populární. A ani extra spořivý manžel nemůže nic namítat. Žádná máma ale při nakupování pravděpodobně nezapomene ani na zbytek své rodinné smečky, tak udělejte radost něčím novým i dětem a partnerovi.