Maminka.czVelikonoce

Jak dětem přiblížit starodávné tradice? Velikonoce nejsou jen vajíčka a pomlázky!

Martina Machová 29.  3.  2021
Předávat dětem zvyky a vysvětlovat půvabné obyčeje našich předků, které nás spojují s historií naší země, s přírodou i s lidmi kolem nás, je důležitější, než si myslíte.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

K Velikonocům patří půst

Pokud bychom se právě nyní vrátili třeba o 100 let zpět, ocitli bychom se ve 40 dní trvajícím postním období, které předchází Velikonocům. Ne snad, že by naši předkové 40 dní nic nejedli! Pouze z jídelníčku vynechali některé potraviny; především maso (kromě ryb) a alkohol.

Video: Jak vyrobit efektní kraslice? Stačí vám lak na nehty a kelímek s vodou

V postním období se jídávaly luštěniny, obilné kaše, chléb, zelí – zkrátka ty nejobyčejnější, ale současně velmi zdravé potraviny. Půvabné křesťanské tradice se mísily s lidovými i předkřesťanskými zvyky. Předjarní půst totiž zdaleka nemíval místo pouze v křesťanském pohledu na svět.

Ať již lidi vedlo k půstu cokoliv, byl užitečný, vyčistil tělo po masopustním hodování, osvěžil ducha a na konci zimy pomohl šetřit tenčící se zásoby.

Témata: Děti, Video, Hry pro děti, Chování a vztahy, Velikonoce, Tradice, Váš domov, Egypt, příroda, Zelí, Boží hod, Barvení, Veselí, Silikon, Stáj, Půst, Ježíš Kristus, Nejkrásnější, Předek, JEN, Krist, Pomlázka, Odpuštění, Nejlepší trik, Bílá sobota