Maminka.czVelikonoce

Jarní tvoření, které zvládnete i s nejmenšími dětmi. Vyrobte si třeba skřítka nebo vílu

redakce sim 25.  3.  2024
Velikonoce jsou již za pár dnů a právě teď je ta pravá chvíle pustit se do výroby originálních dekorací, které vašemu domovu dodají tu pravou jarní atmosféru. Způsobů, jak vyšperkovat například velikonoční vajíčka, je celá řada. A chcete vědět, jak si doma vyrobit velikonoční vílu nebo skřítka?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Velikonoce jsou spolu s Vánocemi považovány za nejkrásnější svátky v roce. K oběma se vážou pěkné tradice a zvyky, které můžete dodržovat s celou rodinou, užijete si tak společně strávený čas. Do příprav a výroby velikonočních dekorací se můžete pustit s dětmi. 

VIDEO: Jak jednoduše ozdobit velikonoční vajíčka?

Kde se vzalo velikonoční vejce?

Vejce jsou pradávným symbolem Velikonoc. Symbolizují nový život, znovuzrození, plodnost a úrodu. Náznaky zdobení vajec se objevovaly už v pravěku, později ve starověkém Egyptě nebo Persii. V té době se vejce barvila hlavně na červeno a dávala se do hrobů zemřelých. Křesťanství následně přijalo symboliku vajec. Traduje se, že Ježíš při svém putování požádal chudou hospodyni o kousek chleba. Ta jej však neměla, a tak ho pohostila vejcem pečeným v popelu. Po jeho odchodu však zjistila, že se skořápky proměnily ve zlaté.

I když barvení vajec bylo dříve doménou dospělých, vy si tuto činnost můžete užít s dětmi. A to beze strachu z nepovedených vajec nebo nějaké nehody. Existuje několik způsobů, jak vejce krásně vyzdobit, i když jste v tomto směru úplný začátečník.

Vajíčka můžete zdobit voskem, slámou, za pomoci drátkování, vařením v cibulových slupkách, a to jak celé vejce, tak vejce ve speciálním zabalení s přiloženými lístky bylin či koření, které následně vytvoří zajímavé kresby a obrysy. Vedle těchto tradičních postupů, které však umí stále menší množství populace, můžete vyzkoušet i barvení ve speciálně připravených barvách na vejce.

Šest důvodů, proč byste měli slavit Velikonoce. Na tyhle tradice a zvyky nezapomeňte

Vyzkoušejte nové metody zdobení

K dispozici už dnes jsou vedle tradičních práškových barev i tekuté nebo gelové barvy, které vynikají sytostí, a mnohdy se dokonce nemusí rozmíchávat v horké vodě. Stačí použít mikrotenové rukavice a gelové barvy nakapat do dlaní, v nich uvařené vejce promneme a o rychlé a nenáročné barvení je postaráno. Dopřát si dokonce můžete i speciální barevné efekty, jako jsou stříbrný či zlatý třpyt nebo perleť. Vyzkoušet také můžete smršťovací košilky s různými motivy.

Společné tvoření: víly, květiny a skřítci

Nejen ke zdobení vajec, ale i k výrobě interiérových dekorací je možné použít kreativní sety, které vám práci velice usnadní. A pokud vás i vaše děti mrzí, že po pár velikonočních dnech je po všem, vyvedeme vás z omylu. Takovou jarní dekoraci si můžete v bytě ponechat i po Velikonocích. Stačí si pořídit například speciální jarní kreativní set OVO Skřítci nebo velkou kreativní sadu Květinová zahrada od Djeco a pustit se do tvoření.

Z papíru totiž vystřihnete stojánek na vejce ve tvaru skřítka, tedy s originální čepičkou i zbytkem postavy. To hlavní pak pochopitelně bude tvořit vejce, které můžete obarvit a vyzdobit podle vlastního vkusu a fantazie.  

Témata: Dílnička, Rodina, Velikonoce, Jak na to, DIY, Výroba, Tvoření, pomlázka, Egypt, dekorace, Výzdoba, Výtvarné aktivity, Velikonoce 2022, Putování, Djeco, Persie, Víla, Velikonoční vajíčko, Nejmenší dítě, Ježíš, Vejce, Pravá chvíle, Starověký egypt, Slupka, Smršť

Video