Maminka.czVelikonoce

Velikonoce za dveřmi: Víte, co a v jaké dny dělat?

, Časopis Maminka
28. 3. 2018
Velikonoce za dveřmi: Víte, co a v jaké dny dělat?
Podle statistického průzkumu se ke křesťanské víře hlásí 140 tisíc lidí. Z toho logicky vyplývá, že Velikonoce u nás už dávno nejsou křesťanským svátkem, ale oslavou příchodu jara. Jak slavíte vy?

Velikonoční svátky jsou klouzavé. Podle církevní historie připadlo utrpení Kristovo na dobu, jež následovala po jarní rovnodennosti, a současně mu předcházel jarní úplněk.

Proto se Velikonoce slaví vždy po prvním jarním úplňku. V dobách předkřesťanských se v tomto období oslavovalo přicházející jaro, vítězství života nad smrtí. V křesťanství jsou tyto svátky spojeny se vzkříšením Ježíše Krista. Na Velikonoce se křesťané připravují čtyřicetidenním půstem, který začíná Popeleční středou.

Lidé, kteří křesťanské svátky nevyznávají, se na stejné období chystají nákupem potravin, výzdobou bytu a pobytem v supermarketech. Stejně ale velká většina konzumních tradic vychází z tradic křesťanských nebo ještě starších. Víte například, proč je dominantou velikonoční tabule upečený beránek?

Je vlastně symbolem božího beránka, Krista, který je znázorňován s praporem vítězství. Jde o symbol čistoty a nevinnosti, sjednocení nejen rodiny, ale i národa.
Ale pryč od výkladu křesťanství, víte, co dělat v jaké dny bezprostředně před Velikonocemi?

Nejkrásnější jarní a velikonoční věnce. Návod, jak je vyrobit

ŠKAREDÁ STŘEDA: Je načase uklidit, vymést nepořádek ze všech koutů a pustit do příbytku čerstvý vzduch.

ZELENÝ ČTVRTEK: Měla byste servírovat něco zeleného, pro povzbuzení síly organismu. Pokud to zvládnete, zkuste si dát studenou sprchu, měla by zabránit nemocem.

VELKÝ PÁTEK: Vzhledem k tradici křesťanství je to postní den, někteří lidé věří, že tento den se snadno hledají poklady, zásadně byste neměla nikomu nic půjčovat.

BÍLÁ SOBOTA: Především přípravný den, pokud nemáte upečeno a nachystaná barevná vajíčka, pusťte se do toho.

VELIKONOČNÍ NEDĚLE: Věřící si odnášejí mazanec a beránka k posvěcení do kostela, je čas pozvat hosty a slavit.

VELIKONOČNÍ PONDĚLÍ: Chodí se na rodinná setkání, někdy je možné koledníky polít vodou – pro zdraví a sílu.

INSPIRACE

KYNUTÁ HNÍZDA: Podle stejného receptu, jaký používáte na mazance, připravte těsto, nechte vykynout a upleťte copánky, spojte okraje a upečte se sklenkou uprostřed, tu pak nahraďte malovaným vajíčkem.

NADÍLKA: Mějte připraveny čokoládové dárečky pro návštěvy. Malé děti potěší víc než vajíčka a budete považována za skvělou tetu.

DROBNÉ MLSY: Kreativitě se meze nekladou, připravte si velikonoční perníčky s motivy, jaké chcete vy a vaše děti. Skvěle se při jejich tvorbě zabavíte, můžete mít i velikonoční vajíčka z perníku, pomlázky, dokonce i velikonoční bagr :­) Hlavně nezapomínejte své děti za snahu chválit a odměnit.

Velikonoce se blíží. Pořiďte si něco nového, aby vás nepokakal beránek

ZELENĚ: K Velikonocům patří osení. Jistě ho jako pečlivá hospodyňka máte dávno připravené. Rozdělte ho do malých misek, ozdobných květináčů a spolu s drobnými dekoracemi dotvořte atmosféru v bytě.

BARVENÍ VAJEC: Na batikovanou techniku asi mít čas nebudete, vždy můžete sáhnout po osvědčené klasice a připravit si do zásoby vajíčka barvená velikonočními barvami. Následně do nich můžete se šikovnějšími dětmi špendlíkem vyrýt jarní motivy, pokud si na to netroufáte, vyzkoušejte pomalovat neobarvená vajíčka bílou voskovkou a teprve pak dát do barvy, na pokreslených místech se vám skořápka neobarví.

HLEDÁNÍ VELIKONOČNÍ NADÍLKY: Pro někoho trapný zvyk ze Západu, pro děti milovaná kratochvíle. Připravte si předem bojovku a se svými zlatíčky se vydejte hledat drobné pamlsky. Uvidíte, že je hra bude těšit i na prahu puberty. A když najdete něco vy, také si to pořádně užijte. Čokoládové potěšení k Velikonocům přece patří.

POMLÁZKA: Koupíte ji, nebo máte šikovného tatínka? Doma připravovaná je většinou méně bolestivá při použití. Můžete to vyzkoušet i vy – na partnerovi :­)

DOMÁCÍ PRÁCE: Nechte je na svých dětech a nad jejich snahou jásejte. Poskytněte jim základní potřeby a nechte je, aby velikonoční tabuli vyzdobily podle své fantazie. Jistě, zelený je i Rákosníček, možná zjistíte, že k osení se báječně hodí. A ratolestmi prostřené stoly si zamilujete, i když nebudou jak z designového katalogu. Tak veselé Velikonoce!

VIDEO: Barvení vajíček bez chemie? Uvařte je v cibulovém nálevu!

Videonávod: Jak se plete pomlázka

Velikonoční recepty: Nejlepší mazanec, beránek i nádivka s uzeným masem

Máte droždí? Upečte si mazanec, k Velikonocům patří. Tady je recept
Témata: Děti, Velikonoce, Časopis Maminka, Základ potřeb, Čerstvý vzduch, Velký pátek, Bílá sobota, Mazanec, Skvělá teta, Velikonoční beránek, Jarní rovnodennost, Studená sprcha, Osvědčená klasika, Barvení, Koledník, Jak, Katalog, Prostřený stůl, Rodinné setkání, Praha, Ježíš Kristus, Pomlázka, Svátek, Velká většina, Hospodyňka

Mohlo by vás zajímat
Monika Bagárová porodila. Holčička má netradiční jméno po babičce
Holčička se narodila s jizvou na tváři. Zranili ji lékaři při císaři
Porod jste nikdy neviděli tak zblízka! Šokuje vás brácha v porodním bazénku?
Žena vůbec nevěděla, že je těhotná. Dítě porodila u švagrové na záchodě
Kristýna Leichtová rodila doma! Mezi herečkami nebyla první
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Jana Bernášková: Špatně jsme odhadli syna, komunitní škola nebyla pro něj
Ve třinácti matkou! Těhotenství tajila, její máma ale ucítila pohyby dítěte
Šéfkuchař Přemek Forejt: Jsem krkavčí táta. Dceru nevídám moc často

Horoskopy

Beran Strávit den s rodinou je váš sen, a proto se snažíte o pohodovou náladu. Je pravda, že se vám to docela…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Markéta, Marketa, Margareta

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné