Maminka.czRecepty

RECEPT: Velikonoční špaldové minimazance s vychytanými tipy od Josefa Maršálka

Simona Procházková 5.  4.  2023
Bez čerstvě upečeného mazance to nejsou ty pravé Velikonoce. Tento sladký bochník se tradičně podává na velikonoční neděli, jeho vůně, křupavá kůrka i vláčné těsto, to vše dle tradic symbolizuje boží dar. Máme pro vás recept na vláčné minimazance, a to společně s šikovnými radami a tipy od mistra cukráře Josefa Maršálka.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Mazanec patří mezi nejstarší druhy obřadního pečiva v českých zemích. První známé české recepty pochází už z 15. století. Tradičně hospodyňky mazance pekly na Bílou sobotu, aby je mohly vzít v neděli ráno do kostela, kde byly bochánky posvěcené, tedy dostaly svaté pomazání.

VIDEO: Recept: Velikonoční věnec

A právě odsud se vzal výraz mazanec, dříve pomazanec. Sladké bochánky však existovaly jako obřadní pokrm již před příchodem křesťanství. Lidé je pekli na oslavu bohyně jara. Po příchodu křesťanství se zvyk pečení tohoto sladkého pohoštění zachoval, a do mazanců se před pečením začal vyřezávat kříž na znamení, že je tento pokrm božím darem.

Suroviny (na 6 bochánků):

350 g špaldové hladké mouky (až 200 g můžete vyměnit za celozrnnou špaldovou mouku)

40 g mletých vlašských nebo lískových ořechů

2 vejce

50 g třtinového cukru

20 g (1/2 kostky) čerstvého droždí

90 g rozpuštěného másla

100 ml vlažného plnotučného mléka

citronová kůra z chemicky neošetřeného citronu

plátky mandlí na dozdobení

Klepněte pro větší obrázek

Postup:

Začněte tím, že si necháte vzejít kvásek. Do misky nadrobte droždí, přidejte pár lžic vlažného mléka, asi lžíci cukru a rozmíchejte na kašičku. Na teplém místě kvásek vzkypí do 15 minut. Pokud se tak nestane, můžete mít špatné droždí a kvásek založte znovu.

Mezitím si ve velké míse přichystejte směs přesáté mouky a mletých oříšků. Utvořte uprostřed důlek. Do něj vklepněte vejce, přilijte rozpuštěné máslo, cukr i citronovou kůru. Do této směsi přidejte i celý kvásek a začněte zpracovávat těsto.

Podle potřeby doplňte mléko, promíchejte a zapracujte rukou hladké nelepivé těsto. Správné kynuté těsto je pružné, nelepí. Zapracujte ho ještě pár minut rukou, aby se přirozeně zahřálo. Uložte v míse pod utěrku a nechte 45 minut kynout (nebo než zdvojnásobí svůj objem).

Nyní vytvarujte bochánky. Těsto si rozdělte na šest stejně velkých kusů. Každý bochánek zpracujte rukama. Utvořte menší placku a její růžky ohněte pod těsto, tím vznikne navrchu úplně hladký bochánek. Na jeden plech se vejdou 2 až 3, podle jeho velikosti. Tam je nechte pod utěrkou dalších 15 až 20 minut kynout.

Troubu rozehřejte na 170 stupňů. Nakynuté bochánky potřete rozšlehaným vajíčkem a posypte plátky mandliček. Pečte 20 až 25 minut dozlatova. Kontrolujte špejlí.

Josef Maršálek radí, jak na mouku do mazance

  • Nebojte se nahradit 10 až 15 % hladké mouky špaldovou moukou hladkou. Pokud potřebujete do vašeho těsta dostat více vlákniny a tmavší barvu, můžete použít 10 % celozrnné špaldové, pšeničné ale i žitné mouky. Počítejte ale s tím, že těsto bude více lepit a jeho barva bude tmavší. To ale u mazance nemusí být na škodu.
  •  Špaldovou mouku můžete dát všude tam, kde bychom za normálních okolností použili pšeničnou hladkou mouku. Je třeba ale uvažovat o tom, že špaldová mouka má asi 15 % bílkovin, tudíž více nasává tekutinu. Recept je třeba odzkoušet, ale do začátku můžete přidat do těsta o 5 až 10 % tekutiny více.

Zdroj: Babiččina volba

Témata: Recepty, Velikonoce, vůně, pečení s dětmi, suroviny, dezert, pomlázka, Josef Maršálek, Bochník, Těsto, Mazanec, Mouka, Velikonoční neděle, Surovina, Bílá sobota, Recept, Bochánek