Maminka.czNovorozenec

Velikost novorozence má vliv na cukrovku

12. 4. 2010
Velikost novorozence má vliv na cukrovku
Porodní hmotnost dítěte souvisí s tím, jestli bude v budoucnosti trpět cukrovkou. Vědci objevili dva úseky genů, které mají vliv na velikost novorozeného dítěte. Jeden z nich ovlivňuje zároveň právě vznik tohoto onemocnění.

Cukrovka 2. typu je častou chorobou, při němž se snižuje schopnost organismu správně využít krevní cukr a inzulín, hormon vznikající ve slinivce a snižující hladinu cukru v krvi.

Výskyt této nemoci v současnosti hraničí s pandemií - na světě jí trpí podle odhadů nejméně 180 miliónů lidí.

Vědcům bylo dosud známo, že dětem s nižší porodní hmotností hrozí cukrovka častěji, ale nebylo jasné proč. Platila rozšířená představa, že na růst plodu i nebezpečí vzniku nemoci působí stravovací návyky matky v těhotenství. Podle posledních výzkumů ale svou významnou roli hraje i genetika.

"Nyní musíme zjistit, do jaké míry se v případě vývoje cukrovky jedná o spojitost s geny a do jaké jde o vliv prostředí. Díky tomu zjistíme, na co se při prevenci cukrovky zaměřit," vysvětluje spoluautorka studie Rachel Freathyová.

Výzkumu se zúčastnili vědci z Velké Británie, Nizozemska, Finska a Spojených států, kteří na základě devatenácti předchozích studií týkajících se zdravotního stavu po porodu analyzovali zdravotní údaje 38 000 pacientů.

Zjistili, že s porodní hmotností jsou úzce spojeny dvě varianty genů. Jedna z nich, zvaná ADCY5, souvisí s náchylností ke vzniku cukrovky.

Lidem, u nichž se vyskytuje kopie této kombinace genů, hrozí o čtvrtinu větší riziko vzniku onemocnění v dospělosti. Výzkum ukázal, že zároveň měli nižší porodní hmotnost.

Vedoucí studie Mark McCarthy z britské Oxfordské univerzity říká: "Nečekali jsme, že objevíme vliv porodní hmotnosti na vznik této nemoci. Svědčí to o tom, že vliv genů a jejich kombinací je skutečně podstatný."

Podle něj dědí devět procent Evropanů obě kopie těchto kombinací a jejich porodní hmotnost je v průměru o 113 gramů nižší než hmotnost jejich vrstevníků, kteří mají jen jednu z těchto kombinací. Těch se v Evropě rodí zhruba 24 procent.

Vliv genů na hmotnost při porodu odpovídá tomu, když matka v těhotenství kouří dvě až pět cigaret denně.

Témata: Děti, Těhotenství, Porod, Novorozenec, Vznik této, Velikost, Cukr

Mohlo by vás zajímat
Má rozštěp, řekl lékař a navrhl potrat. Dítě si nechala. Jak vypadá teď?
Ploché břicho po porodu: Co to znamená, když se řekne abdominoplastika?
Nemám na plínky! Kde pomohou matkám samoživitelkám?
Musíte zažít: krmení jelenů v Častolovicích či piknik s Františkem Kinským

Horoskopy

Býk Vypadá to, že se nyní můžete dostat do situace, na kterou jste si zadělali už minulý týden. Přitom by…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Matouš, Matúš, DeboraRegistrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu