Maminka.czZápisy

Velký den pro děti i rodiče: Tady jsou vaše příběhy ze zápisu do první třídy

Tereza Víchová 4.  4.  2022
Spoustu z nich o tenhle velký zážitek připravil covid. S o to větší vervou se v těchto dnech děti i rodiče k opravdovému zápisu vydávají. U nás v redakci bude velký den hned v trojím provedení. Tak ať i ten váš proběhne s laskavostí a s potřebnou dávkou dojetí.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Ještě na poslední chvíli trénujete? "Hlavně tam pozdrav!" "Nezapomeň tátovi nakreslit i uši!" "Ne že budeš koukat do země! Pamatuješ si vůbec básničku?" Nebo necháváte všechno osudu a spoléháte na to, že je vaše dítě prostě přiměřeně zralé na školu a nějak to dopadne? Jedno je jisté: na zápis a na to, že budoucí prvňáčky trochu poznají, se těší i paní učitelky!

VIDEO: Zápisy do školy: Na co se připravit?

„V minulých dvou letech musel zápis budoucích prvňáčků probíhat pouze elektronickou formou, bez vlastního zapojení dětí. Těšíme se tedy, že se letos u zápisu opět s dětmi setkáme,” říká i učitelka prvního stupně Základní školy TGM Poděbrady Sabina Máčalíková. „Je totiž určitě dobře, že se seznámí se školním prostředím, zažijí trochu napětí a ukážou, co už umí a dovedou. Při zjištění nějakého problému mohou zkušení pedagogové hned na místě rodičům doporučit ověřené postupy nebo předat potřebné kontakty.”

Zápis do 1. třídy: A tkaničku si ten váš zavázat umí?

A že se zápis nesmazatelně otiskne do vašich vzpomínek, dokazují i úsměvné příběhy našich čtenářek. Co jste s dětmi v jejich velký den zažily?

Pamatuji se, jak jsem přemýšlela nad tím, co syna ve škole nejvíc zaujme. Bude to paní učitelka? Tabule nebo slabikář? Tak jinak: oslnily ho skříňky na chodbě! A s paní učitelkou místo rovnání pastelek řešil, kdy od nich dostane klíče!

Zápis byl v klidu... Ale když přišla dcera v první školní den do třídy, tak při pohledu na slabikář prohlásila: Mami, jinou knížku tady nemají? Tu už jsem četla loni.

Když jsem byla před pětadvaceti lety s mladší dcerou u zápisu, tak paní učitelka na ni: „Řekneš nám nějakou básničku?" A ona: „Třeba vyjmenovaná slova po B?” Učitelka vykulila oči a Renata ze sebe vysypala vyjmenovaná slova, protože starší dcera se je zrovna učila a mladší se učila s ní.

Před osmi lety se synem, to byla radost. Jako jediný uměl pojmenovat hudební nástroj rumba koule a jako jediný uměl pojmenovat zvíře na obrázku – luční koník. Jediné, co mu ještě nešlo, byly tkaničky na botách. U zápisu mu bylo čerstvě 6 let.

Mám od sebe děti o 16 měsíců. Šli jsme k zápisu toho staršího a mladší syn nás přemlouval, jestli už může jít taky do 1. třídy. Pro čekající děti měli na chodbě pohádku krtečka, tak to pak vzdal a šel se raději dívat. Zapsaný syn se zase divil, že má ještě pořád chodit do školky, když už si ho zapsali.

Zápis do školy: R a Ř dítě umět nemusí, spoustu jiných věcí ano. Které?

Témata: Rodiče, Školy, Základní škola, Prvňáček, První třída, Zápisy, Covid, Třída, Děti, Renata, Den dětí, Učitelka, Potřebná dávka, Zápis
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Od šesti let nosil dívčí oblečení. Rodiče transgender syna podpořili už v dětství, příbuzným ho představili jako Ellu
Formánková Simona
transgender
Tělo po třech porodech? Děti mezeru mezi stehny neocení. Tato máma za svůj instagramový post sklidila uznání
Formánková Simona
Po porodu
Ze sirotčince v Kambodži až na olympijské hry. Fascinující příběh opuštěného chlapce a jeho adoptivního otce dobývá svět
Formánková Simona
Příběhy
Dcera spisovatelky Haliny Pawlowské Natálie: Už od mala chtěla být módní návrhářkou, dnes má svou značku
Brožová Lenka
Časopis Maminka
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Tyhle reakce tatínků vás zaručeně rozesmějí! Jak vypadají těsně po narození svého dítěte?
Formánková Simona
Galerie
Úsměvná realita těhotenství! Pobavte se nad snímky, které sdílely nastávající maminky na sociálních sítích
Formánková Simona
Galerie