Maminka.czTěhotenství

Velryba, nebo drobek?

Pokud patříte mezi věčné bojovnice s několika nadbytečnými kilogramy, v těhotenství na podobné souboje raději hned zapomeňte. Mohla byste uškodit sobě i miminku.
, Časopis Maminka
23. 3. 2010
Velryba, nebo drobek?

Máte štěstí a kvůli ranním nevolnostem prakticky nepřibíráte, nebo naopak patříte k maminkám, které už v šestém týdnu téměř nedopnou knoflík u oblíbených džínů? Ať už se řadíte k jedné nebo druhé skupině, měla byste se smířit s tím, že v těhotenství můžete zapomenout na jakákoli pravidla. Minimálně následujících několik měsíců si vaše tělo bude dělat prakticky, co chce - s výsledkem, že porodíte zdravé a krásné miminko.
Máme pro vás několik pravidel, která vám pomohou vyrovnat se s nárůstem váhy, případně ji částečně eliminovat, aniž byste drastickým snížením potravy omezovala sebe či nenarozené dítě.

1. Myslete na svou pohodu

„Je zvláštní, jak tělo pracuje. Normálně přiberu jen při pohledu na čokoládu, ale teď jsem to měla nastavené tak, že jsem během druhého trimestru každý večer sezobla Orient dezert a nic. Vůbec jsem nepřibírala, naopak jsem chvílemi zůstávala i na stejné váze. Takže jsem si tím vnitřně vysvětlila, že se přebytečných kilogramů ani zkonzumované energie bát nemusím, že tělo moc dobře ví, co dělá,“ vzpomíná na své těhotenství Majka (33).“

2. Poslouchejte mlsný jazýček

Jíte najednou něco, co byste v netěhotném stavu nikdy nepozřela? Proč ne. Katka (36) vypráví: „Nikdy jsem nechtěla jíst takové ty záviny ze supermarketu. A v těhotenství jsem po nich byla jako divá. Snídala jsem je, obědvala a snad i večeřela. Manžel se mi smál, že se nám narodí maková panenka, ale já zjistila, že chuť na mák mám nejspíš proto, že mi chybí vápník. Takže jsem si mák začala přidávat snad úplně do všeho a najednou i chuť na záviny přešla. Myslím si, že je opravdu důležité hlídat si, co tělo vyžaduje a to mu splnit. Co když si to nedáte a vaše mimi se přestane vyvíjet? Radši si dávejte pozor a naslouchejte bedlivě! I za cenu, že si budete připadat obrovská.“

3. Tankový prapor

„Během těhotenství jsem přibrala neuvěřitelných třicet kilogramů. No a co, řekla jsem si, když mi došlo, že jsem nejdřív musela přibrat na váhu normální ženy a teprve pak se zakulacovat jako těhulka. Přitom jsem měla chuť jen na rajčata, papriky a řízky. Před otěhotněním jsem byla dost hubená, moje gynekoložka dokonce označila za zázrak to, že se mi do jiného stavu podařilo přijít. Nemyslím si, že bych ve finále byla nějak odporně tlustá. Prostě jsem byla těhotná, s pár kilogramy navíc. No a co,“ vzpomíná na své chutě v těhotenství Taťána (28).

Víte, co nosíte?

Těhotenské kilogramy si můžete snadno poskládat. Sečtěte průměrnou váhu plodu, cca kilogram na placentu a dělohu, nezanedbatelně se zvýší také objem krve, a to až o dva kilogramy, než máte v těle normálně. Zbytek je pak už pouze tuk. Lékaři považují za optimální váhový přírůstek cca 12 kg, pokud nemáte těhotenské obtíže jako otoky, dušnost apod. Za kilogramy navíc vám žádný odborník nevynadá. A počítejte s tím, že přívažek, který si z porodnice odnesete, půjde dolů rychle. Kojení a péče o novorozence vyčerpá energetické zásoby, které si tělo dělá během těhotenství do zálohy.


Témata: Těhotenství, Časopis Maminka, Drobek, Mlsný jazýček, Přebytečné kilogramy, Těhotenské kilo, Krásné miminko

Mohlo by vás zajímat
Zápisy do prvních tříd se blíží. Těchto 8 věcí by měl předškolák zvládnout
Jaké kroky je třeba podniknout, když vám dluží alimenty?
Ztrácí děti zručnost? Místo tkaniček „sucháč“, místo knoflíků zipy
I nemocné dítě potřebuje zábavu. Jak malého maroda zabavit a nezbláznit se?

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu