Maminka.czPředškolák

Věnujte pozornost přípravě na školu!

, Časopis Maminka
9. 4. 2010
Věnujte pozornost přípravě na školu!
Pro snadný start prvňáčka je částečná příprava na školu nezbytná. Jelikož jsou děti od přírody zvídavé a žijeme ve světě, kde se písmenům a číslům nedá vyhnout, zaujmou samozřejmě i vaše ratolesti.

Učit se předem, nebo ne?

Není nutné se tomuto učení úplně vyhnout, můžete dítěti například ukazovat číslo vašeho domu či poznávací značku auta, malá čísla při hře, písmena ve jméně, adrese, čímž podpoříte jeho vlastní zájem a chuť objevovat nové.

Určitě ho ale do ničeho nenuťte, při nástupu do školy se s žádnými zvláštními znalostmi nepočítá. Pedagogové jej vše naučí od začátku. Učitelka Soldátová podotýká, že ze znalostního základu by dítě mělo umět rozeznat základní barvy, geometrické tvary, jako je trojúhelník, kruh, čtverec, obdélník, rozlišit, co je velké a co malé, poznat nějaké písmenko, třeba ze svého jména, číslici přiřadit k určitému počtu, namalovat jednoduchou postavu, znát svoje jméno a příjmení, umět vyprávět a znát nějakou pohádku.

Vhodné je také ovládat dny v týdnu a pamatovat si adresu bydliště. Naopak se od malých prvňáčků neočekává například znalost hodin, tu si ve škole ještě nacvičí.

Ambiciózní rodiče

O způsobilosti vašeho potomka pro školní docházku se rozhoduje u zápisu. V poslední době se stalo módní záležitostí žádat o odklad školní docházky i u dětí, u kterých pro to není vůbec žádný důvod. Příčina je prostá - rodiče jim chtějí prodloužit o rok dětství. Naopak existují i tací, kteří tlačí na nástup dítěte do školy, protože jsou přesvědčeni, že na to „má“, ačkoli učitelé při zápisu jsou jiného názoru. Přitom se neposuzuje to, zda je dítě více či méně chytré, ale důraz se klade převážně na to, jak je samostatné, jestli se umí soustředit, jakou má výslovnost...

„Učitel u zápisu nemá možnost budoucího prvňáčka, který je věkem do školy zralý, nezapsat. Může však rodičům doporučit například odklad školní docházky. Jestliže ovšem rodiče na nástupu dítěte do první třídy trvají, dítě stejně nastoupí. Bohužel, mnoho rodičů si neuvědomuje, jaké problémy takové nezralé dítě čekají, někteří dodnes odklad vnímají jako důkaz toho, že jejich dítě je hloupé,“ říká pedagožka. Dítě pak může horší start v první třídě poznamenat na celou dobu školní docházky.

Někteří rodiče jsou podobně jako paní Lenka ze začátku článku přesvědčeni, že pokud dítě naučí něco z látky první třídy předem, lépe mu to pak ve škole půjde a rychleji si zvykne. Není to ale vůbec pravidlem. Kromě toho, že si může osvojit mnohé vaše letité špatné návyky, jako je nesprávný sklon písma, vadné držení tužky apod., lze jej naučit špatně i některá samostatná písmenka.

Ruku na srdce, kdo z nás si pamatuje, jak přesně se píše například velké psací R, K nebo dokonce Q? Navíc učení není to jediné, co děti ve škole čeká. Velikou změnou je především samotný režim, nový kolektiv. Je tedy nutné, aby se na tuto změnu připravila celá rodina a všichni pomohli školáčkovi, aby se co nejlépe vyrovnal se svou novou rolí. Proto mu věnujte dostatek času, vytvořte podnětné prostředí, poskytněte klid a řád jak pro přípravu do školy, tak pro volno i hry. Pak určitě půjde všechno tak, jak má.

Témata: Děti, Časopis Maminka, Předškolák, Módní záležitost, Pozornost, Podnětné prostředí

Mohlo by vás zajímat
Největší rodičovské chyby při psaní domácích úkolů. Čeho se vyvarovat?
Rodičovské vychytávky. Co dospělí nevymyslí, aby měli klid od dětí?
Kdo všechno je u porodu? Medici tam budou, jen když dáte souhlas
Mé dítě má mongolskou skvrnu! Je to nebezpečné?
Mateřská je někdy vojna. A Mates není žádná uťáplina, říká Nikol Štíbrová
Narodí se holka, nebo kluk? Kdy se pozná pohlaví dítěte?
Zavinovačka je skoro nutnost! Jak správně miminko zavinout?
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Manželovi rodiče nám finančně pomohli. Teď za to platíme jinak

Horoskopy

Beran Nutno říci, že se v tomto týdnu nemáte čeho bát - potkají vás samé dobré věci. Nejvíce si užijete na…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Josef, Jozef, Josefa

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu