Maminka.czPorod

Věřte svému tělu i miminku. Vyvolávání porodu není vždy nutné

Hana Langrová 2.  2.  2022
Věřte svému tělu i miminku. Vyvolávání porodu není vždy nutné
Načasování porodu je velké téma. Každá z nás má svou představu, jak by chtěla rodit a kdy. Odborníci z řad lékařů vysvětlí, proč je důležité zjistit si co nejvíce informací o porodech a porodnici, ve které přivedete na svět své dítko, a jaká jsou úskalí jednotlivých typů porodu.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

S porodem jako takovým není potřeba spěchat. Pokud samozřejmě není nutno lékařsky zasáhnout v případě zdravotního rizika pro miminko nebo maminku. Každá nastávající maminka je jiná a i její miminko je originál. To potřebuje hlavně svůj čas, aby dozrálo a bylo připraveno na své zrození. Je zbytečné rozhazovat se „babskými“ radami, které stejně ve valné většině případů nefungují. Pokud bylo vaše těhotenství bez komplikací a lékař vám nabízí vyvolání dříve než ve 42. týdnu, buďte ostražitá a dobře si to promyslete. 

VIDEO : Jak si vybrat porodnici?

„Ženy si říkají, kdy už to konečně bude, kdy už porodím... Poslední dva týdny před termínem se jim zdají delší než celé těhotenství. Přidávají se i obava z přenášení a vyvolávání porodu, myšlenky na porod samotný, jaké to bude, jak to zvládnou. To vše dohromady často těhotnou vede do situace, kdy chce porod už vyvolat a urychlit, mít ho za sebou,“ vysvětluje porodní asistentka Lucie Tereza Švrčina. 

Hlavně si nic nevyčítejte

Potvrzuje to i psycholožka Lucie Miškóciová. „Těhotenstvím je ovlivněn každodenní život ženy. Pracovní, sociální, osobní a partnerský. Ve dne v noci a ne vždy zrovna pozitivně. 
Zároveň se i těší. Pak třeba přijde autorita v bílém plášti a zahlásí: ‚Maminko, už jste v 39. týdnu, miminko je velké, pojďte to jemu i sobě usnadnit a porodit. Naplánujeme to na středu, na víkend už budete doma s tatínkem.‘ A nejedna žena souhlasí. Nejedna toho ale pak také lituje,“
popsala úskalí předčasně vyvolávaných porodů terapeutka. 

Ženy jsou podle gynekologa doktora Martina Lašťovičky z německé porodnice St. Anna Krankenhaus v Sulzbach-Rosenberg již tisíciletí naprogramovány tak, aby vycítily, co je pro ně a pro jejich nenarozené dítě nejlepší. „Při normálním průběhu bezrizikového těhotenství se neočekávají komplikace ani u porodu. Těhotná je spojena s dítětem dlouhých devět měsíců a vnímavější ženy dokážou vycítit problém daleko dříve než preventivní kontrola u gynekologa. Při normálním průběhu porodu není potřeba do něj lékařsky zasahovat, lékař by měl plnit úlohu dozoru pro případ, že se vyskytne komplikace, a v tu chvíli zasáhnout zákrokem pro blaho rodičky i dítěte,“ vysvětlil porodník a dodal, že v některých zemích je standardem, že porod vede porodní asistentka a běžné jsou i porody v porodních domech nebo doma. „V případě rizikových těhotenství nebo komplikací v těhotenství by měl správný postup doporučit ošetřující lékař nebo obvodní gynekolog – tedy případné vyvolání porodu nebo císařský řez.“ 

Důvěra ve své tělo i dítě

Psycholožka Lucie Miškóciová popisuje, že si ženy stěžují, že se neuměly vzepřít tlaku, který na ně lékař vyvíjel, nebo že si ani žádný tlak neuvědomovaly. Porod si samy přály, ale teď litují, že nepočkaly, až si řekne samo miminko. „Souhlasím, že je ideální důvěřovat svému tělu a děťátku, nechat to na přírodě. Pokud se ale stalo jinak, stalo se a ničemu nepomůže si to vyčítat. Medicínské zásahy do procesu porodu mohou mít také vliv na poporodní adaptaci,“ upozorňuje dále Lucie Miškóciová. 

Většina těhotenství trvá 37 až 42 týdnů a k dřívějšímu vyvolání není důvod, ale v některých českých porodnicích k němu bohužel dochází bez závažného důvodu. 
„K vyvolávání porodu se uchylujeme v případě, kdy další pokračování těhotenství zvyšuje riziko poškození matky nebo plodu. Z důvodů jde třeba o přenášení, cukrovku matky, odtok plodové vody, poruchy růstu plodu, dvojčata, konec pánevní,“ uvedla Dagmar Zemanová, vedoucí lékařka liberecké porodnice (nemlib.cz/ mudr-dagmar-zemanova). 

Orgasmický porod: Je vůbec možné ho opravdu zažít?

Jiné ženy si zase tak moc přejí porod, že zkoušejí různé babské rady i zaručené recepty, jak už konečně porodit. „Většina pokusů k ničemu nevede, buď jsou to pověry a nefungují, nebo jsou to léty ověřené rady zkušených porodních bab, ale fungují opravdu až v řádném termínu a při přenášení,“ upozorňuje porodní asistentka. 

Jak si ulevit od bolestí?

Úlevu od porodních bolestí může přinést odborný fyzioterapeut, který ženu v posledním trimestru naučí cviky, které uleví zádům, pánvi i nohám a pomůžou uvolnit pánev a přípravě k porodu. „V tomto období ale nakonec nejvíce pomáhá ta nejtěžší věc, a to zůstat v klidu. Uklidnit se, nesnažit se za každou cenu poslední dny urychlit a ovlivnit, přijmout fakt, že miminko přijde ve správný čas a správným způsobem, tak, jak to má být. Věřit svému tělu a miminku. U někoho to bude spontánní porod, u někoho vyvolávaný – i ten může být krásný a bezproblémový. A u jiné ženy to bude třeba plánovaný císařský řez. Důležitý je klid a smíření, zdravé těšení se na miminko,“ uklidňuje nastávající maminky Lucie Tereza Švrčina. 

Zjistěte si co nejvíce informací

„Možná je to více o nastavení matky, o tom, nakolik dokáže přijmout, že se rozhodovala, jak se rozhodovala, a porod proběhl tak a tehdy, jak proběhl. Psychoterapie pomáhá tyto zkušenosti integrovat. Větší pohodu a klid pak nachází matka i dítě, což má pozitivní vliv na jeho vývoj,“ dodává psycholožka. 

Pro porod je klíčové, aby si nastávající maminka položila otázky, jak si svůj porod představuje, co by pro ni znamenalo, kdyby podstoupila císařský řez nebo vyvolávaný porod. Je užitečné, když si připustí všechny varianty porodu – pak ji méně zaskočí, když k nim dojde. „Velmi důležité je, aby se těhotná již v průběhu těhotenství informovala, jak porod probíhá, popřípadě si vyhledala porodnici, která odpovídá jejím představám o porodní a poporodní péči. Informovanost je stěžejní pro hladký průběh celého porodu i šestinedělí a pro správný vývoj dítěte,“ doporučuje na závěr gynekolog Martin Lašťovička. 

 

Lucie miškóciová,

nadechnise.cz

Psycholožka Lucie Miškóciová také upozorňuje, aby se ženy zbytečně dopředu nenechaly strašit tím, že konkrétní typ porodu negativně ovlivní jejich dítě. „Předčasný, vyvolávaný porod nebo císařský řez nemusí způsobit vůbec nic negativního a domácí orgasmický porod s celodenním bondingem nezaručují, že nepřijdou problémy s kojením nebo vývojem dítěte,“ vyjmenovává a dodává, že se v praxi setkala s ženou, která měla vše přirozeně a tak, jak si vysnila, ale stejně dostala poporodní depresi. Jiná klientka prý o nedonošeném dítěti mluvila jako o „jen o chvíli dřív narozeném“, po císařském řezu se čtyřiadvacetihodinovou separací se plně rozkojila a kojí spokojeně nadále i v roce a půl.

Témata: Těhotenství, Porod, Časopis Maminka, Miminko, Po porodu, Tipy a rady v těhotenství, Tipy a rady porod, Porodnice, Císařský řez, Domácí porod, Porod doma, vyvolávaný porod, Porodní asistentka, Rada, Lucie Miškóciová, Vyvolávání, Lékař, Lucie, Dagmar Zemanová
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie
Romana Jákl Vítová: S Petrem jsme se v porodnici dohadovali, kdo bude děti po kojení vážit a kdo koupat
Mrázková Dita
Slavné maminky
Dominika Mesarošová má jasno: Druhé dítě nechci. Úkol stát se mámou jsem si už splnila
Mrázková Dita
Slavné maminky
Měla to být památka, a vznikl trapas: 15 těhotenských fotek, které nedojmou, ale spíš rozesmějí
Formánková Simona
Galerie
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Slavné české topmodelky ukázaly své dospívající syny: Který je kopií své mámy?
Mrázková Dita
Slavné maminky
Rodiče sdíleli hrůzu z restaurací: Těchto 20 bizarně naservírovaných pokrmů hlava nebere!
Mrázková Dita
Galerie
Jako by jim z oka vypadli! 12 potomků slavných, kteří vypadají ve stejném věku přesně jako jejich rodiče
Formánková Simona
Galerie