Maminka.czChování a vztahy

Veslař Ondřej Synek: O svou rodinu už znovu nechci přijít

, Časopis Maminka
5. 8. 2016
Veslař Ondřej Synek: O svou rodinu už znovu nechci přijít
Ondřej Synek, úspěšný veslař, mistr světa a táta pětileté Alice a tříletého Matyáše, má ve svém životě jasno: všechna ocenění se s jeho dvěma malými poklady nedají srovnat. „Jestli půjdou v mých šlépějích, netuším. Jejich největší vášní je zatím jídlo.“ A co s rodinou podniká, když zrovna nevesluje?

Jako otec se snažím být opravdu důsledný a s tím taky logicky musí občas přijít i přísnost. Ale zas to nějak moc nepřeháním, řídím se v životě určitým řádem a pravidly a to samé chci po svých dětech. Ale to, že je to občas nadlidský úkol, popírat nebudu…

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek


Se ženou se snažíme dětem moc nepovolovat, ale většinou nám to stejně nedá, záleží však na konkrétní situaci. Když je zákaz takzvaně na hraně a děti začnou hezky prosit a tulit se, přiznám se, že nás tím obvykle dostanou.

V Matyášovi se celkem vidím, baví ho totiž to samé, co mě, když jsem byl v jeho věku. Takže auta, písek, kolo. U Alice se pořád nemůžeme shodnout, po kom z nás dvou vlastně je. Zhruba první čtyři roky byla hrozný mamánek. Teď se to trochu otočilo a už se tulí i k tatínkovi. Občas umí být i hodně svéhlavá. Tuhle vlastnost po mně tedy rozhodně nemá :-)

V životě se řídím určitým řádem a pravidly a to samé chci i po svých dětech.

 


Ani jednomu nenadržuji, snažíme se dělit mezi ně rovným dílem, a to i tehdy, když se perou a já zrovna nevím, kdo si začal. Tak dostanou vyhubováno oba, a je hotovo. Nemám problém ani s menším fyzickým trestem, ani s ústní dohodou, obojí je myslím dobře. Jasně, klečení na hrachu je nesmysl, ale občasné plácnutí přes zadek přece nemůže uškodit žádnému dítěti. Jestli některý z nich půjde v mých stopách, to ještě nepoznám, ale sport obecně mají rádi oba. Kraluje voda, blbnutí na zahradě, trampolína a podobně.

Ovšem jejich úplně největší vášní je zatím jídlo, oba jsou to opravdu velcí jedlíci! Společně děláme skoro všechno. Doma dbáme především na to, abychom snídali a večeřeli všichni společně, u jednoho stolu, v jeden okamžik. I když už dnešní doba pokročila v rozmanitosti hraček a zábavy, snažíme se držet děti tak nějak v rozumném limitu. To znamená, že počítač nebo tablet sice mají povolený, ale jen když je venku ošklivo a nedá se nic moc jiného dělat.

Klečení na hrachu je nesmysl, ale občasné plácnutí přes zadek neodsuzuji.

 


U počítače však můžou trávit maximálně třicet minut denně. Jinak se je snažíme zabavit a hrát si všichni společně. Takže často všichni malujeme, vystřihujeme, modelujeme… To, že bývám kvůli své práci často pryč, děti už bohužel vnímají mnohem víc než před pár lety, kdy ani netušili, že je tatínek vůbec pryč. A tak to odloučení neseme občas špatně všichni. Ale zase si můžeme zavolat a je fajn, že si spolu popovídáme aspoň takhle. Odloučení od rodiny jsem absolvoval už jednou a nebylo to jen kvůli pracovní cestě.

Do detailů nepůjdu, ale uvědomil jsem si jediné: že svou rodinu nechci nikdy ztratit. A tím je myslím řečeno vše... Podle mého názoru by měla být role ženy a muže rozdělena klasicky, muž je prostě živitel rodiny. Možná to někomu přijde jako názor staromódní, ale u nás doma to tak prostě funguje. Samozřejmě by muž měl své ženě pomáhat i jinak než jen tím, že bude celé dny v práci, nemyslím si ale, že by muži měli dělat – jak je to dnes tolik moderní – úplně to samé, co ženy.

Matyáš s Alicí mě často překvapují. Většinou tím, že si myslím, že něco ještě přece nemůžou zvládnout, a oni to k mému velkému údivu úplně jednoduše vyřeší. Nedávno jsem dal Alici odrážedlo a hrozně jsem se těšil na to, jak bude jezdit a jak ji to bude bavit. Odpověď však byla následující: „Táto, to kolo nemá šlapky, na tom jezdit nebudu!“ A bylo. Učí mě tedy i trpělivosti, ta mi s nimi občas někdy hodně chybí :-) A taky jsem si uvědomil, že za ten nepořádek v domě prostě nemůžou. Jsou to přece jen děti a jinak to ani nejde!

Petr Rajchert: Nebuďme z dětí tolik „uvaření”!
Speciál časopisu Maminka Back to school
Témata: Časopis Maminka, Chování a vztahy, Dnešní doba, Veš, Syn, Trampolína, Občasné plácnutí, Přísnost, Fyzický trest, Nadlidský úkol, Synek, Živitel

Mohlo by vás zajímat
Marie Doležalová: Po porodu jsme všechny tlusté. Kašleme na ostatní
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
Teď, nebo nikdy! Na poslední pokus o miminko si půjčili. A mají trojčata
Lékařka mi řekla, že dcera je autistka. Ona ale špatně slyšela!
Kristýna Leichtová skončila s kojením. A obrečela to! Co se stalo?
Nejtěžší je rozdělit čas a pozornost pro každé dítě, říká devítinásobná maminka
Chtěla jsem rodit do vody a být krásná. Vše bylo jinak, říká Kristýna Leichtová
Co by měli všichni milující rodiče naučit své děti? Nejen mýt ruce a čistit zuby!
Mahulena Bočanová: Epileptický záchvat dcery přišel zničehonic, změnil mi život!

Horoskopy

Beran Je vám skoro líto, že je tady konec pracovního týdne, který se neobejde bez pochval a snad i finančního…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Bartoloměj, Bartolomej

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu