Maminka.czMaminka v porodnici

Většina maminek od nás odchází a plně kojí, říká laktační poradkyně z porodnice v Neratovicích. A co když se kojení nedaří?

Vanda Stöckbauerová 5.  4.  2022
Většina maminek od nás odchází a plně kojí, říká laktační poradkyně z porodnice v Neratovicích. A co když se kojení nedaří?
Pro každou nastávající maminku je důležité, kde přivede své dítě na svět. Proto chceme zjistit, jak se rodí v českých porodnicích. Každý měsíc vás seznámíme s prostředím a odborníky z jedné vybrané porodnice. Začínáme středočeskými Neratovicemi. Konkrétně rozhovorem s laktační poradkyní Zdeňkou Hronovou.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Dá se nějak připravit na kojení už během těhotenství? 

Maminky si mohou v ambulanci nechat zkontrolovat prsa. Každá žena má trochu jiné bradavky a je dobré, když paní doktorka řekne, že jsou v pořádku. Pokud je nějaká chyba, třeba kratší bradavka, tak se tomu dá pomoct už v těhotenství pomocí formovačů nebo stimulace. 

VIDEO: Seriál Maminka v porodnici: Tohle vás reálně čeká během porodu, na sále a pokoji šestinedělíCo děláte, když kojení nejde? 

V první řadě se snažím maminku uklidnit. Udělám jí masáž krční páteře. Máme tady olejíčky, takže ji namažeme, nahřejeme. Doporučuji i homeopatika, dobrou zkušenost mám s Lactilem. Je důležité se ohlédnout zpátky. To znamená, jestli ten den hodně pila, jestli se nedozvěděla nějakou špatnou zprávu a je v nepohodě. Úspěšné kojení totiž může nejvíce ohrozit psychika a stres. Takže se snažím maminky uklidnit.

A když kojení nejde, tak se miminko dokrmuje. To samozřejmě rozhodne pan doktor. Jako první jde děťátko vždy k prsu, pak se dokrmuje stříkačkou přes prst, aby se nenarušil proces krmení. A když nejde kojení, nabídneme mamince suplementor, do kterého dáme umělé mlíčko. Miminko saje prs a zároveň je dokrmováno umělým mlékem. 

Setkáváte se naopak s maminkami, které kojit nechtějí? 

Hrozně málo, jsou to spíš raritní případy. Většina maminek odchází, když ne plně rozkojená, tak na tři čtvrtě. 

VIDEO: Laktační poradkyně: O kojení by se mělo mluvit jako o normě, místo toho se řeší odhalování prsou na veřejnosti


Co doporučujete, pokud kojení bolí? 

Masáže dvorce a bradavky, nahřívání prsou ve sprše, změna polohy při kojení. Žena musí vyzkoušet více poloh a zjistit, co funguje a co ne. Může to být i tak, že na jedno prso zabírá jedna poloha a na druhé druhá. 

Co zvyšuje laktaci? 

Kojicí čaj, homeopatika (Lactil). Já mám vyzkoušeno, že funguje i nealkoholické pivo. Maminkám doporučuji nalít ho do sklenice, vymíchat bublinky, aby to nebylo nadýmavé, a vypít. Funguje to totiž nejen na laktaci, ale i na psychiku. Žena se v tu chvíli uvolní. 

Jaké jsou nejčastější mýty o kojení? 

Slabé mléko, protože slabé mléko neexistuje. Ať je bílé, žluté, průhledné, vždycky je to nejlepší, co můžete dítěti dát. Ani rozdělování na „přední“ a „zadní“ nemám ráda. 

Doporučujete kojit jen z jednoho prsa, nebo z obou? 

Na začátku v porodnici se kojí z obou prsou, aby nastoupila laktace. Potom doma, když maminka vidí, že miminko je u jednoho prsu spokojené a napije se dostatečně, tak už dává jen jedno a při dalším kojení druhé prso. Ale nikde nejsou žádné tabulky. Jsou maminky, které kojí z obou prsou celou dobu a jsou tak spokojené. Ony i miminko. 

Dodržujete kojení po 3 hodinách? 

Říkáme maminkám, že je dobré, aby se přes den kojení věnovaly. Aby víc přikládaly, kdykoli si miminko žádá, začne otvírat pusinku a strkat do ní ruce. Když hodinu a půl před tím spalo, tak proč ne? Na včasnou laktaci je důležité hlavně včasné přikládání. Ve dne v noci. Ale opět je to individuální. Maminkám také hodně vyhovuje, když jsou spolu s miminkem v posteli. Žena si svlékne tričko, miminko si položí na tělo, dotýká se ho, hladí ho. Maminka děťátku voní, oba jsou v klidu a harmonii. 

Lze v Neratovicích rodit spontánně i koncem pánevním? Umožňují zde bonding také po císařském řezu? A kdy doporučuje tamní porodní asistentka vyrazit do nemocnice k porodu? Tento článek si můžete přečíst v dubnovém vydání časopisu Maminka. Časopis je k dostání ve všech trafikách a na ikiosek.czrohlik.cz a kosik.cz.

VIDEO: Jak vypadalo cover focení dubnového čísla s Romanem Vojtkem?

Maminka v porodnici

Vydáváme se za vás do porodnic celé České republiky, natáčíme tu videa, abyste viděli realitu, ptáme se na všechno, co vás zajímá. V tištěné Mamince najdete každý měsíc velkou reportáž, na webu spoustu videí s odborníky i maminkami, které zrovna porodily a celou řadu bonusů a tipů. S námi si vyberete tu nejlepší porodnici.

Témata: Časopis Maminka, Miminko, Maminka v porodnici, Kojení, Porodnice, Laktační poradenství, Rozhovor, Poradkyně, Roman Vojtek, Neratovice, Prsa, Dostání, Maminka
Mohlo by vás zajímat
Tohle je 5 podivných věcí, které dělají těhotné ženy za zavřenými dveřmi! Poznáváte se v nich?
Formánková Simona
Těhotenství
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Strie jsou normální, kojení na veřejnosti také: 5 zásad modelky Ashley Graham, které by měla přijmout každá matka
Formánková Simona
Ashley Graham
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie
Eva Burešová porodila! Partner Přemek napsal dojemné vyznání
Víchová Tereza
Slavné maminky
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Měla to být památka, a vznikl trapas: 15 těhotenských fotek, které nedojmou, ale spíš rozesmějí
Formánková Simona
Galerie
Slavné české topmodelky ukázaly své dospívající syny: Který je kopií své mámy?
Mrázková Dita
Slavné maminky
5 důvodů, proč miminka doopravdy potřebují zavinovačku
Procházková Simona
Novorozenec