Maminka.czBatole

Většina novorozenců se černým kašlem nakazí od své rodiny

20. 6. 2012
Většina novorozenců se černým kašlem nakazí od své rodiny
Podle výsledků výzkumu považuje 95 % budoucích rodičů za důležité připravit svému novorozenci dostatečné pohodlí. Prevenci možných zdravotních rizik, např. svému přeočkování proti černému kašli, ale věnuje pozornost pouze necelá polovina z nich. Dvě třetiny neví o nutnosti pravidelného přeočkování pro udržení ochrany proti této nemoci i v dospělém věku. Snadno tak mohou nakazit své okolí. Nejvíce ohroženou skupinou jsou právě vlastním očkováním zatím nechráněná miminka, která se černým kašlem nejčastěji nakazí od rodičů či nejbližší rodiny.

Miminka jsou proti černému kašli očkována, v rámci očkování tzv. hexavakcínou, ve čtyřech dávkách, první z nich se podává od 9. týdne života. Proti nemoci začínají být chráněna zhruba za 2-3 týdny po podání druhé dávky vakcíny, tj. obvykle až kolem 5. – 6. měsíce věku. Hladiny ochranných protilátek získaných od matky ale po porodu rychle klesají, podle statistik tak zhruba 95 % novorozenců ve věku dvou měsíců nemá dostatek protilátek.

Je zde tedy poměrně dlouhé období, kdy jsou miminka vůči černému kašli velmi náchylná. Jednou z možností, jak je v tomto období chránit, je přeočkovat proti nemoci osoby v jejich nejbližším okolí (rodiče, prarodiče, dospívající sourozence, pokud nebyli nedávno očkováni) a zamezit tak styku novorozence s potenciálním přenašečem. Černý kašel patří mezi vysoce infekční nemoci - pokud se nechráněný jedinec potká s nemocným, s 80 – 90% pravděpodobností černým kašlem onemocní.

Výskyt černého kašle v posledních letech celosvětově opět narůstá

A to i v České republice, kde se pohybuje až na úrovni výskytu v 60. letech minulého století. Dokonce u nás po letech opět nemoci podlehly tři malé děti. Ve všech třech případech se jednalo o jinak zdravé kojence s ještě nedokončeným základním očkováním, kteří se nakazili v kruhu nejbližší rodiny. Očkování proti černému kašli by si proto měli zkontrolovat zejména dospělí, kteří čekají přírůstek do rodiny, nebo se pohybují v prostředí, kde jsou malé děti (lékaři, porodníci, chůvy apod.).

Dospělé osoby mohou být zdrojem onemocnění, protože očkování proti černému kašli z dětství nevystačí na celý život a je vhodné se přeočkovat. Dospělí mohou chránit sebe i své okolí moderní kombinovanou vakcínou, která prodlouží ochranu proti černému kašli, tetanu a záškrtu zároveň.

V Národní strategii očkování proti pertusi, vydané českou Národní imunizační komisí (NIKO) v červenci 2011, se uvádí: „Vzhledem k současné epidemiologické situaci NIKO doporučuje v podmínkách ČR minimálně jednou v dospělosti aplikaci posilující dávky proti pertusi“.

Přeočkování proti černému kašli lze pohodlně spojit s přeočkováním proti tetanu jednou za 10 až 15 let u praktického lékaře. Vakcína proti tetanu se v tomto případě nahradí kombinovanou vakcínou proti černému kašli, tetanu a záškrtu, kterou si sice pacient hradí sám, ale na kterou většina zdravotních pojišťoven přispívá ze svých preventivních programů. Informace lze získat přímo v konkrétní zdravotní pojišťovně.

Témata: Těhotenství, Zdraví, Děti, Porod, Novorozenec, Batole, Kojenec, Většina, Preventivní program, Základní očkování, Epidemiolog, Černý kašel

Mohlo by vás zajímat
Fanatické matky: moralizují a dávají nevyžádané rady. Jak na ně reagovat?
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Má rozštěp, řekl lékař a navrhl potrat. Dítě si nechala. Jak vypadá teď?
Jsem jediná, kdo dnes na mateřské nepracuje?! Tlaky okolí jsou velké
Tak dlouho jsem omlouvala manželovy nevěry, až jsem se zhroutila
Mámy, bojujte za své malé tužby, vzkazuje Marie Doležalová ve fejetonu
Fejeton Marie Doležalové: Tady můžu s klidem říkat MY, kašlík a prdíky
Mateřská je někdy vojna. A Mates není žádná uťáplina, říká Nikol Štíbrová
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat

Horoskopy

Rak Už ani nepřemýšlíte nad tím, proč se vám nedaří. Svádíte to na prostředí, šéfa i kolegy. Podívejte se…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Leoš, Leo, Alfred

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu