Maminka.czHry pro děti

Vezměte děti do lesa! Postavte bunkr, skákejte mechem a sbírejte poklady

Tereza Víchová 26.  7.  2020
Houpačka, pískoviště, klouzačka, trampolína. Máte plnou zahradu atrakcí, a přesto se vaše dítě nudí? Hurá do lesa! Tady jsou možnosti nepřeberné a pobavíte se oba.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Pocuchané rodičovské nervy potřebují také vzpruhu, takže les je ideální! Psychologové radí utíkat do klidu přírody co nejčastěji – zvláště dlouhodobý hluk velkoměsta totiž naší psychice škodí, a tak není divu, že se i ke svým blízkým někdy nechováme tak, jak bychom chtěli. Naopak pobyt v přírodě nám podle odborníků velmi svědčí. Šumění lesa nebo zurčení potoka vytváří zvuky o maximální intenzitě 30–35 dB, které zní našemu uchu nejpříjemněji. Proto se v tichém prostředí, obklopeni zelení a bez rušivých podnětů či světelného smogu cítíme mnohem klidnější a spokojenější. My se uklidníme, děti zabaví, unaví a navíc se tu po všech stránkách rozvíjejí. Co víc si přát? Snad jen tipy na to nejlepší lesní hraní – a ty jsme pro vás připravili. 

Tip: Ať to celé vede!

Nechávejte dítě, ať samo rozhoduje, co kde sebere ze země a využije k hraní. Buďte ale stále ve střehu, aby různé přírodniny neskončily třeba v jeho pusince nebo se dítě jinak nezranilo. Postupně se tu za vašeho drobného dohledu naučí vše, co potřebuje. Děti milují poklady! Aby mělo všechno tu správnou jiskru, nechte je z lesa donést vše, co potřebují – listí, šišky, kamínky. Vezměte si tam na procházku malý batůžek a uvidíte, že se cestou celý zaplní. 


Postavte bunkr z větví!

Zábava bude zaručená během stavby i při následném hraní. Můžete si pod větve spolu lehnout a pozorovat přírodu kolem. 

Vytvořte překážkovou dráhu!

Není nic lepšího k rozvoji psychomotorických schopností vašeho dítěte. Cestička z lístků, na kterou se musí trefit nožkama, skákání přes kaluže, kladina ze spadlých větví, kterou musí přejít. Ideální lesní gymnastika! 

Do bahna!

Ano, tohle není nic pro útlocitnou maminku, ale to vy přece nejste. Takže hurá do bláta! Když si vezmete holínky všichni, bude o zábavu postaráno. Projděte se blátem a nechte dítě, ať se trefuje do vašich stop. Je to trénink prostorové orientace a k tomu velká zábava. 

Vyžeňte děti ven! Proč je pro děti pravidelný pobyt v přírodě tak důležitý?

Piknik pro vílu

Najděte velký list (třeba z lopuchu) a nachystejte piknik pro lesní víly a skřítky. Co by jim tak mohlo nejvíce chutnat? Třeba malé kytičky, semínka nebo kamínky? To všechno se musí vejít na připravený „talíř“. Jemná motorika se dá do práce, až se budou muset malé ručičky trefit na prostřený lístek. Jen pozor, aby se místo skřítka nenajedlo přírodnin vaše batole! 

A znovu bahno… A kreslit!

Bláto a louže jsou zkrátka lesní evergreen. Chce to jen klacek do ruky a psaní nebo kreslení začíná. Skoro se budete bát, aby vám vaše místečko do příští procházky nevyschlo! 

Bosou nohou do lesa. Proč je zdravé vyzout boty? Zkuste to!

Rozvíjejte fantazii!

Při procházce lesem si povídejte o zvířátkách. Vaše dítě může ve svých představách popisovat třeba srnku. A vy se ptejte: Kde spí tvoje srnka? Potřebuje přikrývku? Kam se schová, když je potřeba? Z čeho si postaví své doupě? To je ten nejzábavnější trénink slovní zásoby, jaký se dá vymyslet! 

Šiškové hry

Známé „hele šiška, bum do bříška!“ je teprve začátek vašeho dovádění s nejoblíbenější lesní pomůckou. Vytvořte třeba ze švihadla velké kolo, odstupte na rozumnou vzdálenost a zkoušejte se házením trefovat šiškami do kruhu. Uvidíte, že to není jednoduché ani pro dospěláka. Jestli je vaše batole ještě malé, stačí obyčejné házení „kdo dál“. To milují i lezci, kteří zatím neumějí chodit.

Krabice pokladů!

Ještě nechodí a běhání po lese se vás zatím netýká? Nevadí, máme tip i pro maminky lezců. Vezměte si pod strom velkou deku a posaďte sem dítě. Do krabice mu schovejte všechny bezpečné přírodní poklady – velké šišky, listy, oblé kameny. Jen pozor, aby to všechno bylo dostatečně velké a nevešlo se do zvídavé pusinky. Uvidíte, že se miminko zabaví více než s barevnými plastovými hračkami! 

Skákejte mechem

Zkuste společně třeba skákat mechem Z jako lesní zvířátka. Děti, které jsou j aktivní venku v přírodě, rozvíjejí doslova a všechny smysly. Koho by napadlo, že v vypláznout co nejvíce jazyk, abychom v ochutnali dešťové kapky, je to nejlepší o logopedické cvičení?

Proč a jak děti naučit, aby se zabavily samy? Vyplatí se to!

Co všechno najdeš v trávě?

Vytvořte ze švihadla velké kolo někde v přírodním terénu. Společně pak pátrejte uvnitř na každém centimetru. Jak se jmenuje tahle květina, co tu roste? A kolik tu leze brouků? V trávě se dá nalézt spousta zajímavých věcí! 

Polévka pro jezevce

Na procházku stačí vzít s sebou kyblíček a láhev s vodou. A pak už hledejte ingredience do té nejlepší lesní polévky. Tráva, kousky kůry, klacíky… Všechno zalijte vodou a polévka pro jezevce bude na světě. Rozvíjíte kreativitu i schopnosti rozhodovat se – co by v tom dobrém jídle nemělo chybět? Všechno je přece správně, ale vaše dítě se bude dlouho zamýšlet nad tím, co má třeba právě jezevec nejraději na talíři. 

Za drakem!

Stačí vám trocha krepového papíru a vydat se do lesa. Najděte společně nějaký šikovný klacík. Pomozte dítěti, aby cáry papíru pověsilo na klacík a pomyslný drak je hotový. Pak se stačí rozběhnout a pozorovat, jak jeho „křídla“ vlají ve větru. Jen jednu nevýhodu tahle zábava má: Dítě se nedívá vpřed a hrozí mu pád. Vyberte proto pro běhání bezpečnou louku, svalit se do trávy bude spíš zábava než nebezpečí úrazu. 

V této lesní školce klasické hračky nenajdete, děti si je totiž musí vyrobit samy

Na houby

Jako národ houbařů tuhle zábavu nemůžeme vynechat. To bude radosti, až batole najde první hříbek! Vybavte se kapesním atlasem a určujte, jaký druh jste právě v mechu objevili. Porovnejte své úlovky nebo uspořádejte se staršími dětmi soutěž, kdo pozná víc jedlých hub. Nezapomeňte s sebou vzít proutěný košík – houby v něm mohou „dýchat“ a nepomačkají se. 

Do lesa si můžete vzít i knížku a poznávat stromy a různé plodiny! Takhle vypadá kniha Stromy!

Školka v lese místo klasiky

  • Líbí se vám koncept lesní školky jako místa vzdělávání vašeho dítěte? Pátrejte ve svém okolí, lesních školek přibývá.
  • Koncept lesní školky se zrodil ve Švédsku po druhé světové válce a přes celou Skandinávii se idea postupně rozšířila po celé Evropě.
  • Lesní školky kladou důraz na pobyt dětí v přírodě a vzdělávání mimo učebny, přímo v prostředí přírody, nejčastěji lesa. Odpočinek dětí probíhá v zázemí, které má nejrůznější podoby, nejčastěji jsou to jurty, chatky či maringotky.
  • Užitečné informace i mapu lesních školek v ČR najdete např. na lesnims.cz 
Témata: Děti, Batole, Rodina, Hry pro děti, Tipy na výlet, Maminka cestuje, Prázdniny, Mateřská škola, Za zábavou, Náš tip, Léto s tebou, Klacek, Bunkr, Poklad, Potok, Brouk, Zelení, Hřib, Mech, Lesní školka, Bláto, Klacík, Strom, Cestička, GYM