[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Není to nejznámější šumavské rašeliniště, ale je nádherné a potkáte tu mnohem méně lidí než například na populární Tříjezerní slati. Nejlepší přístup k rašeliništi je od Soumarského mostu, kde můžete nechat na malém parkovišti i auto (nicméně parkoviště je skutečně malé, proto se vám vyplatí přijet hned ráno, abyste měli jistotu, že zaparkujete). Odtud je to k rašeliništi už jen necelý kilometr.
Obrovskou výhodou tohoto výletu je skutečnost, že se jedná o jednu z mála šumavských tras, které lze bez problémů absolvovat i s malými dětmi na odrážedle nebo i s kočárkem (s tím ovšem za předpokladu, že v posledních dnech nepršelo). Rašeliništěm totiž vedou dřevěné chodníčky, po kterých se dá chodit bez námahy – a navíc jsou nesmírně fotogenické.
Naučná stezka, která vede rašeliništěm, je dlouhá pouhý kilometr a půl, ale výlet je možné prodloužit například do blízké vesnice Dobrá a natáhnout tak jednu cestu na tři kilometry. Uprostřed rašeliniště objevíte dvoupatrovou dřevěnou vyhlídkovou věž, z níž je možné prohlédnout si celé rašeliniště z výšky. Kromě toho z věže můžete dohlédnout až na Stožec nebo třeba Boubín. Pokud se vydáte až do Dobré, můžete své děti nalákat na bobří hráze na řece, vojenský bunkr a naprosto fantastické posezení v hospůdce U Němečků. Hospoda se nachází v roubence z devatenáctého století a stylovější občerstvení si nedokážete představit.
VIDEO: Podívejte se na šumavský hrad Velhratice z výšky
Šumava nekončí českými hranicemi, ale pokračuje i u našich německých sousedů. Na německé straně se jí říká Bavorský les, a i když se většina turistů soustředí právě jen na českou část, Bavorský les má spoustu lákadel. Vynikajícím výletem (který ovšem není vhodný pro úplně malé děti, protože vyžaduje fyzickou kondici) je například výstup na Lusen, respektive Luzný.
Vrchol Luzného ční ve 1373 metrech, a pokud se rozhodnete pro výstup z německé strany (a pro jeho malebnost jej skutečně můžeme jen doporučit), vyjděte z vesničky Weidhütte. Počítejte se sedmikilometrovou cestou na vrchol a s převýšením přes šest set metrů, ale trasa vede nádhernou krajinou, kolem jezera i hustým lesem. Ten postupně přejde v kleče, a až budete stoupat po obřích kamenných schodech k vrcholu, ručíme vám za to, že vaše okouzlení dosáhne maxima. Lusen je navíc ojedinělý v tom, že jeho vrcholek není zalesněný, takže si z něj užijete třistašedesátistupňový výhled. Občerstvit se můžete v horské chatě Lusenschutzhaus, kterou najdete pár metrů pod vrcholem.
Chcete vidět nejpopulárnější šumavské okno a máte rádi příběhy? Potom si nemůžete nechat ujít výlet na šumavské Zhůří. Buď se k němu můžete vydat pěšky, nebo si dát nenáročný desetikilometrový výlet na kole z Kvildy (v tom případě je však potřeba počítat s tím, že přímo ke Zhůří se na kolech dojet nedá, respektive na posledních metrech je zákaz vjezdu cyklistům).
A čím je právě tohle místo tak zajímavé? Zhůří je jedna ze zaniklých šumavských obcí, kterou původně tvořilo dvacet domů a žily tady necelé dvě stovky obyvatel. Na Štědrý den roku 1937 se v těsné blízkosti obce odehrála záhadná a tragická dopravní nehoda, kdy letadlo narazilo do svahu zdejší Huťské hory. Podle některých verzí převáželo materiály kompromitující Hitlera. Každopádně po válce byli obyvatelé Zhůří v rámci odsunu vyhnáni a domy zabrala armáda, která je posléze zbořila. Části zdí některých domů však zůstaly a právě v jedné z nich se nachází ono legendární okno, přes které fotografové fotí úžasný výhled na okolní šumavské kopce. V Kvildě je potom vyhlášená pekárna a pivovar, kde se můžete občerstvit, a za kvalitu zdejších dobrot ručíme hlavou.
Vezměte své děti za šumavskými vlky a jeleny a ručíme vám za to, že budou nadšené. Vlčí výběh najdete v Srní a auto zaparkujete na parkovišti u návštěvnického centra. Odtud je to k vlčímu výběhu jeden kilometr. Cesta je bez problémů sjízdná i s kočárkem, jen je potřeba počítat s tím, že vede do kopce. Vlčí výběh je volně přístupný a procházíte se v něm po vyvýšených dřevěných chodníčcích. Vzhledem k tomu, že je rozhlehlý, nelze samozřejmě stoprocentně zaručit, že vlky uvidíte, ale osobně jsme výběh navštívili několikrát a vždy jsme vlky viděli úplně zblízka. A protože nikde v dohledu nejsou žádné ploty ani mříže, máte pocit, jako kdybyste vlky pozorovali ve volné přírodě.
Podobný zážitek vám nabídne i jelení výběh, který se nachází tentokrát v Kvildě. Ten je spojen i s rysím výběhem a trasa skrze ně měří tři a půl kilometru. Výhodou výběhů jsou pozorovací věže, ze kterých můžete nerušeně pozorovat pasoucí se jeleny a laně. Když budete mít štěstí, uvidíte i rysa Davida, kterého jako rysí kotě srazilo auto, a je proto odkázaný na lidskou péči.
Stezku v korunách stromů na Lipně zná snad úplně každý Čech, ale už významně méně lidí navštívilo Neuschönau na německé straně Šumavy. Právě tady najdete bezbariérovou stezku v korunách stromů, ze které se můžete pokochat úžasnými šumavskými výhledy. Stezka je dlouhá necelý kilometr a půl a bez problémů ji absolvujete i s kočárkem. Dospělí za vstup zaplatí 10 eur, děti od šesti do čtrnácti let 8 eur a rodinná vstupenka vás vyjde na 26 eur.
Až se namlsáte výhledů z výšky, určitě s dětmi zajděte do lesní zoo, která je hned vedle. Neomezeně dlouho se můžete procházet v lese mezi jednotlivými výběhy a pátrat po zvířatech (vzhledem k velikosti výběhů je zcela určitě neuvidíte všechna). Žijí tu medvědi, zubři, sovy, jeleni, vlci, divoká prasata a spousta dalších zvířat, která jsou (nebo byla) typická pro Šumavu. Do lesní zoo je vstup zdarma.
Hledáte inspiraci, co podniknout a kam vyrazit s dětmi o prázdninách? Kde si užijete sport, zábavu a dobrodružství? Přinášíme spoustu inspirativních nápadů, praktických tipů a rad. Dozvíte se, kde najdete nejkrásnější místa na výlety, rodinné cyklo a pěší turistické stezky, kam se vydat za kulturou, kde objevíte zajímavá místa. Nechybí ani praktické tipy a důležité informace, týkající se dovolené a cestování, které potřebujete vědět.