Maminka.czPříběhy

Více než tisíckrát daroval krevní plazmu a tím zachránil miliony dětí

Vanda Stöckbauerová 12.  3.  2025
Někteří lidé nezištně a statečně pomáhají celý život. Přesně takový byl i Australan James Harrison, jehož krev zachránila životy 2,4 milionu novorozenců. I když měl strach z jehel, daroval krevní plazmu více než 1100krát.  

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Vše začalo, když bylo Jamesovi 14 let a prodělal velkou operaci plic, při zákroku dostal několik krevních transfuzí. Tehdy si dal slib, že pokud se uzdraví, tak začne darovat krev, aby pomohl dalším lidem. A své slovo dodržel. V 18 letech se stal pravidelným dárcem. O deset let později lékaři zjistili, že jeho krev obsahuje vzácnou protilátku, která se používá k výrobě tzv. anti-D. A právě podání anti-D dokáže zabránit smrtelnému onemocnění novorozenců známému jako hemolytická nemoc plodu a novorozence (HDFN), což je nitroděložní poškození plodu mateřskými protilátkami. Nejčastěji je způsobena inkompatibilitou Rh systému.

Krevní plazma s vzácnou protilátkou byla důležitá pro tisíce těhotných žen a jejich dětí. „Vždycky říkal, že to nebolí, a že zachráněný život může být i váš vlastní,“ vzpomínala jeho dcera Tracey Mellowship pro BBC.

James pokračoval v dárcovství po celých 60 let a stal se rekordmanem v počtu darované krevní plazmy. Na odběry chodil každé dva týdny až do svých 81 let, což je horní věková hranice pro darování krve v Austrálii. V roce 2005 byl zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejaktivnější dárce krevní plazmy na světě a rekord si držel až do roku 2022, kdy ho překonal Američan Brett Cooper.

Klepněte pro větší obrázek
Tajemný Rh faktor. Proč je důležité jej znát?

Pomohl i vlastní rodině

„Můj dědeček to dělal ze správných důvodů. Byl skromný, ale zároveň ho těšilo, že si lidé jeho daru vážili,“ řekl jeho vnuk Jarrod Mellowship. „Moje matka potřebovala anti-D injekci, když se narodil můj bratr a já. A moje žena ji potřebovala u tří z našich čtyř dětí.“

Díky anti-D protilátkám, které se z Jamesovy krve vyráběly, se podařilo zachránit miliony dětí. Předtím, než byla tato léčba vyvinuta v 60. letech, umíralo na HDFN každé druhé dítě s touto diagnózou.  

James Harrison, přezdívaný jako „muž se zlatou paží“, zemřel 17. února 2025 v pečovatelském domě v australském Novém Jižním Walesu. Zanechal po sobě dědictví, které doslova změnilo svět. 

Témata: Příběhy, Novorozenec, Nemoc, Austrálie, Odvaha, Zajímavosti, plíce, Krevní plazma, BBC, Protilátky, Krev, Jehla, Milión dětí