Maminka.czAlergie

VIDEO: Alergie na pyl: Jaké má u dětí projevy a rozeznáme ji od obyčejné rýmy? Odpoví odbornice

Tereza Víchová 10.  3.  2022
Mne si oči, kýchá a smrká, bolí ho hlava. Pylová sezona je v plném proudu. Jak je to s projevy alergie, pomohou volně prodejné léky a jak velkou úlevu mohou přinést takzvaná režimová opatření? O tom jsme si povídali s alergoložkou, imunoložkou a pneumoložkou Zuzanou Vančíkovou.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Pyloví alergici v populaci vedou: co je trápí?

„V populaci průmyslově vyspělých zemí je až 30 % alergiků a většina z nich jsou alergičtí na pyl,” říká Zuzana Vančíková. „Nejčastěji se alergie objevují až v průběhu předškolního věku.”

Není ale žádnou výjimkou, že se projevy alergie objeví už u dvouletých dětí, určitým vodítkem může být atopický ekzém, který je jakousi předzvěstí.

Podle paní doktorky je nejčastějším projevem alergie vodnatá rýma doprovázená intenzivním kýcháním a svěděním nosu. Obávané astmatické záchvaty příliš časté nejsou, ale i ty se objevit mohou.

Do školky pro rýmu. A jak poznat tu alergickou?

S nástupem do kolektivu dítě vedle zážitků získává jeden nechtěný bonus – imunita se seznamuje s mnoha podněty a virózy jsou na denním pořádku. Obvyklou „výbavou” je i nudle u nosu. A když je častá, myslí rodiče na alergii poměrně často. Jak odlišit klasickou rýmu od té alergické?

„Alergická rýma se obvykle začne vyskytovat v době, kdy už není příliš infekcí, viróz ubývá – na jaře a v létě,” říká Zuzana Vančíková. „Dítě také většinou i intenzivně kýchá a svědí ho nos. Podle těchto pomocných rysů můžeme pátrat.”

Do lékárny, k pediatrovi a řešit režim

Specializovanému vyšetření v ambulanci alergologa by měla předcházet návštěva pediatra. Vyzkoušet se dají i různé volně prodejné prostředky z lékárny – ve správné dávce a adekvátní věku dítěte fungují často velmi dobře. A stejně tak režimová opatření.

„Režimová opatření by se měla zavádět u každé nemoci, je to dobrý začátek,” míní Zuzana Vančíková. „V případě alergenů platí pokusit se minimalizovat kontakt s nimi. Nejvyšší koncentrace pylů je ve slunných dnech a kolem poledne. Děti by se měly zdržet fyzických aktivit v téhle době, být venku po ránu nebo třeba po dešti. Po příchodu domů by se měly převléknout a osprchovat si vlasy, doma pomáhá také čistička vzduchu.”

Vyvine se z pylové alergie astma? Mění se v průběhu let alergické projevy? A jak plné jsou momentálně ambulance odborníků? Podívejte se na video nebo si poslechněte podcastovou verzi rozhovoru na Spotify, Apple Podcasts a Google Podcasts.

Témata: Podcasty, Alergie, Děti a nemoci, Rozhovor, Astma, Nejlepší video, Dětské nemoci, Zuzana Vančíková, Apple Podcasts, Velká úleva, Viróza, Plný proud, Rýma, Google, Odbornice, Spotify, Ambulance, Projev
Mohlo by vás zajímat
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
První těhotný muž světa porodil 3 děti. Nechtěl jsem zůstat lesbickou ženou, opačné pohlaví je pro mě přirozenější, říká
Formánková Simona
transgender
Použitý kondom nebo ojetá pneumatika? Tyhle těhotenské fotky jsou kreativní až za hranu! Posuďte sami
Formánková Simona
Galerie
Princ George nebo princezna Charlotte jako dospělí: Jak se promění tváře dětí z královských rodin za několik let?
Formánková Simona
Galerie
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Herečka Alicia Silverstone a její šokující rodičovství: Spí s jedenáctiletým synem v posteli, když byl malý, předžvýkávala mu jídlo
Mrázková Dita
Slavné maminky
Intimněji už to nejde: Tyhle fotky zachycují první vteřiny dítěte na světě. Podívejte se na dechberoucí detaily
Víchová Tereza
Porod
Upečte si dokonale vláčný perník. S nastrouhanými jablky bude nepřekonatelný
redakce
Recepty
Chlapec žil pouhých 10 dní. Společně strávený čas pro nás byl požehnáním, tvrdí rodina. Jejich dojemný příběh obletěl celý svět
Formánková Simona
Příběhy