Maminka.czMall.tv

VIDEO: Aninka neznala ani kočárek a stále plakala. Jak se opuštěným dětem změní život díky přechodným pěstounům?

Tereza Víchová 22.  2.  2022
Zdroj: Mall TV
VIDEO: Aninka neznala ani kočárek a stále plakala. Jak se opuštěným dětem změní život díky přechodným pěstounům? | Zdroj: Mall TV
Přechodné pěstounství je takové vypůjčené rodičovství. Radka a Roman se už takto postarali o 11 dětí. Momentálně naplňuje jejich život malá Aninka. Ale jen na pár měsíců. Podívejte se na video, jak přechodní pěstouni pomáhají opuštěným dětem a co všechno taková péče obnáší.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Jsou to třeba děti drogově závislých matek, které dlouhou dobu propláčou s abstinenčními příznaky. Stává se i to, že takové děti prostě nechtějí být na světě a třeba přestávají dýchat – doslova „vypínají”. O to větší radost pak nastává, když se podívají do normálního života, „teta” a „strejda” se o ně nějakou dobu postarají a pak se přemístí do milující náruče obvykle adoptujících rodičů.

Radka a Roman jsou přechodnými pěstouny od roku 2009. Jak Radka vzpomíná na první návštěvu ústavu, kde se byla na opuštěné děti podívat?

„Viděla jsem jednu sestřičku a devět hladových pusinek. Sestřička má ale jedny ruce, krmila děťátko a ostatních osm muselo čekat. Říkala jsem si, že ať je sestřička, jaká je, nemůže všechno zvládat včas,” shrnuje Radka.

Opuštěný chlapeček strávil téměř rok po nemocnicích, Vánoce oslaví v nové rodině díky pěstounům. Co o nich možná ještě nevíte?

Děti zažívají v ústavech velmi často pocity úzkosti, strachu a opuštění. Rodič totiž stíhá jejich potřeby řešit obvykle hned, v ústavu musí pořád čekat. Takhle čekala i Aninka neboli Beruška – pravé jméno dětí pěstouni nepoužívají, protože náhradní rodiče pak dítě mohou oslovovat zase jinak. Celé tři měsíce tu miminko bylo kvůli soudnímu rozhodnutí, ačkoliv byli Radka a Roman připraveni s otevřenou náručí.

„Když k nám přišla, byla celá vyjukaná. Neznala spoustu běžných zvuků z domácnosti – mikrovlnku, troubu nebo vysavač. Bylo to náročné a hodně plakala, lekala se,” vzpomíná na ty chvíle Radka. „Do té doby byla vlastně jen v postýlce, nebyla zvyklá ani na kočárek. Bylo nemožné jet třeba někam tramvají, i na kočárek a krátké procházky kolem domu si Aninka postupně zvykala.”

Mýty o pěstounství: Dítě dostanou jen manželé. Přidělí ho podle pořadníku

Radka a Roman se s Aninkou postupně pomalu loučí. Momentálně si ji k nim domů chodí „očichávat” budoucí maminka. Rodina je vybrána, teď si na sebe jen zvyknout, najít „tu chemii”. A zachovat Anince to, na co si sotva stačila zvyknout – stejné hračky, způsob krmení nebo uspávání. Pěstouni budou mít zase volnou náruč, ale bude jich třeba čím dál více. Do konce roku 2024 mají totiž kojenecké ústavy svou činnost ukončit. A všechny děti tak budou mít možnost mít něčí přechodnou náruč a později milující rodinu.

Podívejte se na video, jak žijí rodiny pěstounů a co všechno obnáší se jimi stát. Další díly pořadu Dělníci života najdete na Mall.tv.

Témata: Video, Miminko, Péče o dítě a jeho výchova, Rodičovství, Pěstounská péče, Kočárek, Mall.tv, pocity, Opuštěné děti, Pěstoun, Aninka, Přechodný pěstoun, Dělník života, Beruška, Děti, Kočárky na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Zpěvačka Katy Perry: 20 kilo navíc, odhalená prsa a neoholené nohy neřeším. Pro naši Daisy obětujeme s Orlandem všechno na světě!
Mrázková Dita
Slavné maminky
Dcera Angeliny Jolie a Brada Pitta Shiloh: Na fotce ji nepoznáte! Z "kluka" je šarmantní teenagerka
Mrázková Dita
Děti slavných
Nenechte se vystrašit! Toto je 9 nejčastějších těžkostí mateřských začátků
Brožová Lenka
Miminko
Autismus u dětí: Pozor na první příznaky již u kojenců a batolat
Machová MartinaProcházková Simona
Autismus
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po
Procházková Simona
Rodina
Nechce se vám v noci vstávat k miminku? Nechte se inspirovat trikem téhle maminky!
Novák Matějková Markéta
Miminko
Tahle máma zapsala 41 neuvěřitelných důvodů, proč tříletá dcera dostala záchvat vzteku. Pobavíte se
Procházková Simonakog
Mateřství
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky