Maminka.czMall.tv

VIDEO: Aninka neznala ani kočárek a stále plakala. Jak se opuštěným dětem změní život díky přechodným pěstounům?

Tereza Víchová 22.  2.  2022
Přechodné pěstounství je takové vypůjčené rodičovství. Radka a Roman se už takto postarali o 11 dětí. Momentálně naplňuje jejich život malá Aninka. Ale jen na pár měsíců. Podívejte se na video, jak přechodní pěstouni pomáhají opuštěným dětem a co všechno taková péče obnáší.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Jsou to třeba děti drogově závislých matek, které dlouhou dobu propláčou s abstinenčními příznaky. Stává se i to, že takové děti prostě nechtějí být na světě a třeba přestávají dýchat – doslova „vypínají”. O to větší radost pak nastává, když se podívají do normálního života, „teta” a „strejda” se o ně nějakou dobu postarají a pak se přemístí do milující náruče obvykle adoptujících rodičů.

Radka a Roman jsou přechodnými pěstouny od roku 2009. Jak Radka vzpomíná na první návštěvu ústavu, kde se byla na opuštěné děti podívat?

„Viděla jsem jednu sestřičku a devět hladových pusinek. Sestřička má ale jedny ruce, krmila děťátko a ostatních osm muselo čekat. Říkala jsem si, že ať je sestřička, jaká je, nemůže všechno zvládat včas,” shrnuje Radka.

Opuštěný chlapeček strávil téměř rok po nemocnicích, Vánoce oslaví v nové rodině díky pěstounům. Co o nich možná ještě nevíte?

Děti zažívají v ústavech velmi často pocity úzkosti, strachu a opuštění. Rodič totiž stíhá jejich potřeby řešit obvykle hned, v ústavu musí pořád čekat. Takhle čekala i Aninka neboli Beruška – pravé jméno dětí pěstouni nepoužívají, protože náhradní rodiče pak dítě mohou oslovovat zase jinak. Celé tři měsíce tu miminko bylo kvůli soudnímu rozhodnutí, ačkoliv byli Radka a Roman připraveni s otevřenou náručí.

„Když k nám přišla, byla celá vyjukaná. Neznala spoustu běžných zvuků z domácnosti – mikrovlnku, troubu nebo vysavač. Bylo to náročné a hodně plakala, lekala se,” vzpomíná na ty chvíle Radka. „Do té doby byla vlastně jen v postýlce, nebyla zvyklá ani na kočárek. Bylo nemožné jet třeba někam tramvají, i na kočárek a krátké procházky kolem domu si Aninka postupně zvykala.”

Mýty o pěstounství: Dítě dostanou jen manželé. Přidělí ho podle pořadníku

Radka a Roman se s Aninkou postupně pomalu loučí. Momentálně si ji k nim domů chodí „očichávat” budoucí maminka. Rodina je vybrána, teď si na sebe jen zvyknout, najít „tu chemii”. A zachovat Anince to, na co si sotva stačila zvyknout – stejné hračky, způsob krmení nebo uspávání. Pěstouni budou mít zase volnou náruč, ale bude jich třeba čím dál více. Do konce roku 2024 mají totiž kojenecké ústavy svou činnost ukončit. A všechny děti tak budou mít možnost mít něčí přechodnou náruč a později milující rodinu.

Podívejte se na video, jak žijí rodiny pěstounů a co všechno obnáší se jimi stát. Další díly pořadu Dělníci života najdete na Mall.tv.

Témata: Video, Miminko, Rodičovství, Péče o dítě a jeho výchova, Kočárek, opuštěné děti, Mall.tv, Pěstounská péče, pocity, Aninka, Přechodný pěstoun, Beruška, Živo, Děti, Pěstoun, Dělník života, Vid, Kočárky na Heureka.cz

Video