Maminka.czMall.tv

VIDEO: Aninka neznala ani kočárek a stále plakala. Jak se opuštěným dětem změní život díky přechodným pěstounům?

Tereza Víchová 22.  2.  2022
Přechodné pěstounství je takové vypůjčené rodičovství. Radka a Roman se už takto postarali o 11 dětí. Momentálně naplňuje jejich život malá Aninka. Ale jen na pár měsíců. Podívejte se na video, jak přechodní pěstouni pomáhají opuštěným dětem a co všechno taková péče obnáší.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Jsou to třeba děti drogově závislých matek, které dlouhou dobu propláčou s abstinenčními příznaky. Stává se i to, že takové děti prostě nechtějí být na světě a třeba přestávají dýchat – doslova „vypínají”. O to větší radost pak nastává, když se podívají do normálního života, „teta” a „strejda” se o ně nějakou dobu postarají a pak se přemístí do milující náruče obvykle adoptujících rodičů.

Radka a Roman jsou přechodnými pěstouny od roku 2009. Jak Radka vzpomíná na první návštěvu ústavu, kde se byla na opuštěné děti podívat?

„Viděla jsem jednu sestřičku a devět hladových pusinek. Sestřička má ale jedny ruce, krmila děťátko a ostatních osm muselo čekat. Říkala jsem si, že ať je sestřička, jaká je, nemůže všechno zvládat včas,” shrnuje Radka.

Opuštěný chlapeček strávil téměř rok po nemocnicích, Vánoce oslaví v nové rodině díky pěstounům. Co o nich možná ještě nevíte?

Děti zažívají v ústavech velmi často pocity úzkosti, strachu a opuštění. Rodič totiž stíhá jejich potřeby řešit obvykle hned, v ústavu musí pořád čekat. Takhle čekala i Aninka neboli Beruška – pravé jméno dětí pěstouni nepoužívají, protože náhradní rodiče pak dítě mohou oslovovat zase jinak. Celé tři měsíce tu miminko bylo kvůli soudnímu rozhodnutí, ačkoliv byli Radka a Roman připraveni s otevřenou náručí.

„Když k nám přišla, byla celá vyjukaná. Neznala spoustu běžných zvuků z domácnosti – mikrovlnku, troubu nebo vysavač. Bylo to náročné a hodně plakala, lekala se,” vzpomíná na ty chvíle Radka. „Do té doby byla vlastně jen v postýlce, nebyla zvyklá ani na kočárek. Bylo nemožné jet třeba někam tramvají, i na kočárek a krátké procházky kolem domu si Aninka postupně zvykala.”

Mýty o pěstounství: Dítě dostanou jen manželé. Přidělí ho podle pořadníku

Radka a Roman se s Aninkou postupně pomalu loučí. Momentálně si ji k nim domů chodí „očichávat” budoucí maminka. Rodina je vybrána, teď si na sebe jen zvyknout, najít „tu chemii”. A zachovat Anince to, na co si sotva stačila zvyknout – stejné hračky, způsob krmení nebo uspávání. Pěstouni budou mít zase volnou náruč, ale bude jich třeba čím dál více. Do konce roku 2024 mají totiž kojenecké ústavy svou činnost ukončit. A všechny děti tak budou mít možnost mít něčí přechodnou náruč a později milující rodinu.

Podívejte se na video, jak žijí rodiny pěstounů a co všechno obnáší se jimi stát. Další díly pořadu Dělníci života najdete na Mall.tv.

Témata: Video, Péče o dítě a jeho výchova, Miminko, Rodičovství, Kočárek, Pěstounská péče, Mall.tv, pocity, opuštěné děti, Beruška, Živo, Dělník života, Aninka, Přechodný pěstoun, Pěstoun, Děti, Kočárky na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Kde vám jeden skipas platí na 47 km sjezdovek? Na lyže do Krušných hor
Procházková Simona
Kam s dětmi
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Dnes začíná advent. Co vlastně toto období znamená a na jaké tradice byste neměli zapomenout?
Procházková Simona
Advent
10 tipů pro bezpečí vašeho dítěte, když se ztratí v lese. Proč pravidlo „nebav se s cizími lidmi“ v přírodě neplatí? Vysvětlí lesníci
Brožová Lenka
Bezpečnost dítěte
Použitý kondom nebo ojetá pneumatika? Tyhle těhotenské fotky jsou kreativní až za hranu! Posuďte sami
Formánková Simona
Galerie
Herečka Christina Applegate bojuje s roztroušenou sklerózou. Jaké dojemné vyznání poslala své dceři?
Mrázková Dita
Slavné maminky
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Princ George nebo princezna Charlotte jako dospělí: Jak se promění tváře dětí z královských rodin za několik let?
Formánková Simona
Galerie
První těhotný muž světa porodil 3 děti. Nechtěl jsem zůstat lesbickou ženou, opačné pohlaví je pro mě přirozenější, říká
Formánková Simona
transgender