Maminka.czPodcasty

VIDEO: Atopický ekzém: 3 znaky, podle kterých ho poznáte. Jak pečovat o pokožku dítěte, radí lékárnice

Tereza Víchová 24.  3.  2022
Dětská kůže musí být jako v bavlnce, to je jasné každému rodiči. Jak a podle čeho si včas všimnout, že má miminko sklony k projevům atopického ekzému? Do všech souvislostí nás zasvětila lékárnice Šárka Voříšková.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Zčervenání hned neznamená ekzém

Šárka zastřešuje projekt Lékárnice maminky a podle jejích slov je atopický ekzém a obecně péče o kůži miminka velkým tématem na všech besedách s maminkami.

"Dětská kůže není vyzrálá, miminko bylo devět měsíců v plodové vodě, a najednou se dostává do kontaktu se spoustou cizorodých látek," vysvětluje Šárka Voříšková, že nějaké začervenání a podráždění nemusí být hned strašákem.

Přípravky zkoušejte na malou plochu kůže

Maminky jsou už v porodnici zahrnuty vzorečky a letáky, které přípravky mohou vyzkoušet na miminkovskou kůži. Šárka Voříšková radí aplikovat všechny raději nejdříve na malou plochu kůže miminka a pozorovat, jak reaguje. Až po třech dnech se nebojte použít třeba krém na celé tělo.

"Problém rodiče poznají hned. Kůže je zarudlá, objeví se pupínky. Ideální cestou je volit přípravky určené pro novorozence, obsahují totiž nejméně dráždivých látek," radí Šárka Voříšková. "Pokud jsou oba rodiče atopici, a je tedy velké riziko, že se u dítěte sklony k ekzému či alergiím projeví, určitě bych pro miminko volila dermokosmetiku z lékárny."

3 znaky, u kterých zpozornět

Dá se vůbec odlišit jakékoliv běžné podráždění třeba z plenky od prvních projevů atopického ekzému? Šárka Voříšková uvádí tři znaky, podle kterých je na místě o ekzému uvažovat:

  • Zánět – pokožka je červená a hrubá.
  • Problémy se objevují v cyklech, situace se vždy trochu zklidní a pak ekzém znovu vzplane.
  • Špatný spánek miminka – projevy ekzému svědí a miminko se často budí a pláče.

GRAFIKA: Alergie u dětí

Kdy jít při podezření na atopický ekzém k lékaři? V kterém věku miminka se nejčastěji objeví a mají se rodiče obávat léčby kortikoidy? Podívejte se na video nebo si poslechněte podcast.

Témata: Podcasty, Rozhovor, Miminko, Atopický ekzém, Rodiče, Atopici, pokožka, lékarnice, Lékárnice, Znak, Ekzém, Kůže, Projev, Vid, Vor