Maminka.czPodcasty

VIDEO: Bolest břicha v těhotenství. "Jé, to je síla!" si můžete říkat i při poslíčcích, popisuje porodní asistentka

Tereza Víchová 2.  11.  2021
VIDEO: Bolest břicha v těhotenství. "Jé, to je síla!" si můžete říkat i při poslíčcích, popisuje porodní asistentka
Od "divných pocitů" až po stavy, které těhotnou ženu přímo zaskočí. O bolestech břicha v těhotenství, poslíčcích a jak je rozeznat od porodních bolestí a o tom, zda se dá porod třeba i zaspat. Povídali jsme si s porodní asistentkou a psycholožkou Kristinou Zemánkovou. Podívejte se na video, kde se dozvíte vše potřebné.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Čeho se ženy nejvíc bojí

Zažije ji každá těhotná žena a dovede pořádně vyděsit. Bolest břicha může mít banální příčinu, ale také signalizovat zásadní problém, který vyžaduje lékařskou pomoc.

„Děloha se v těhotenství několikanásobně zvětšuje. A nejčastěji ženy cítí táhnutí vazů, což je normální,” popisuje Kristina Zemánková. „Největší obavy panují z kontrakcí, které by znamenaly předčasný porod. To je ale úplně jiný typ bolestí, jsou pravidelné a především zesilují.”

Když se v bříšku „něco děje”

Jsou ženy, které ani nepotřebují těhotenský test. Podle Kristiny Zemánkové popisují třeba hřejivé teplo v podbřišku nebo pocit mírného tlaku v samotném počátku těhotenství.

„Zásadní období, kdy mě ženy i často navštěvují a dochází také k obavám, bývá kolem 12.16. týdne,” říká dále Kristina Zemánková. „Tohle období je zajímavé i z hlediska fungování placenty, žena i mírně zakrvácí nebo špiní. Velmi často ale nejde o nic závažného, pokud je takové zakrvácení jednorázové.”

VIDEO: Císařský řez a rekonvalescence: Porodní asistentka radí jednu klíčovou věc, abyste byla fit co nejrychleji

Nejdřív je trénink

S příchodem druhého trimestru začíná doslova trénink na porod. A ten spoustu nastávajících maminek vyděsí: „Jsem teprve v půlce a už cítím stahy?“ ptají se s obavami.

„Děloha začíná pracovat a to je žádoucí,” vyvrací obavy Kristina Zemánková. „Dochází k tomu obvykle při ostřejším pohybu nebo třeba dobíhání tramvaje. Často ale obavy z předčasného porodu vedou ke zbytečnému nadužívání hořčíku, který dělohu tlumí. Pak je ale hodně žen, které překročí termín porodu a nic se neděje.”

Tvrdne vám v těhotenství břicho? Příčinou může být námaha, stres i málo tekutin

Poslíčky, nebo kontrakce?

Když nedochází k tvrdnutí a bolestem denně a hlavně pravidelně, je podle odbornice vše na nejlepší cestě.

„Obavy bych měla v případě, když je tvrdnutí břicha pravidelné a třeba každých pět minut. I poslíčky mohou ale být pravidelné a trvat i několik hodin. Žena si třeba i řekne „To je síla!”, vysvětluje porodní asistentka. Rozhodně nic nezkazíte kontrolou u lékaře, když jste bolestmi zneklidněná. Zásadní pro odlišení porodu a poslíčků ale je, že opravdový porod má začátek a další vývoj. Jednoduše řečeno „je to čím dál větší práce”.

„Ženy se mě často ptají, kdy už jet s bolestmi do porodnice. Odpovídám, že když se jim třeba už orosí čelo nebo se během bolesti nejsou schopné soustředit se na nic jiného,” radí Kristina Zemánková.

Jak dlouho má trvat kontrakce, která povede k porodu, a je tedy čas se přemístit? Dá se u porodu i spát? Jak si jednoduše pomoci od nepříjemných bolestí v závěru těhotenství? A víte, že jednou z méně známých cest, jak si ulevit a užít požehnaný stav, je fyzioterapeut? Podívejte se na video nebo si poslechněte podcast na všech aplikacích.

Témata: Těhotenství, Porod, Podcasty, Od těhotenství k porodu, Rozhovor, Nejlepší video, Bolest, Porodní asistentka, Bolesti břicha, Těhotná žena, Břicho, Asistentka, Poslíček, Obava, Kristina Zemánková
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Perličky ze žákovských knížek: Tyhle poznámky vás zaručeně pobaví, máte nějakou podobnou?
kog sim
Školák
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Tyto trapasy se nám opravdu staly! Maminky přiznaly, jaké zážitky si odvezly s sebou z porodnice
redakce
Porod
Jako vejce vejci? Těchto 12 dětí celebrit vypadalo ve stejném věku přesně jako jejich rodiče
Formánková Simona
Galerie
Maminka roku 2022: Mateřství je mým smyslem života. Mí sledující mě považují za zkušenou, říká "maminka čtyř loupežníků"
Maminka roku 2022
Pippa Middleton čeká třetího potomka: Co si zastánkyně zdravého životního stylu nehodlá odepřít ani u třetího těhotenství?
Mrázková Dita
Slavné maminky
Rychlá zeleninová polévka s krupičkou. Uvaříte ji za deset minut a děti si ji zamilují
redakce
Recepty
Markéta a porod miminka koncem pánevním: V hlavě jsem měla nastaveno, že se Anežka narodí přirozeně!
Víchová Tereza
Maminka v porodnici