Maminka.czMaminka v porodnici

VIDEO: Bonding po císařském řezu – jde to zařídit?

Tereza Víchová 9.  6.  2022
VIDEO: Bonding po císařském řezu – jde to zařídit?
Přirozený porod, přirozeně po něm i bonding, kdy jsou matka a dítě stále kůže na kůži – jedno tělo a jedna duše. Téměř každá čtvrtá žena v ČR ale porodí své dítě císařským řezem. Jak je to pak s bondingem? V každé porodnici se to trochu liší. My jsme se ptali v Mělníku při natáčení seriálu Maminka v porodnici.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]


 

Ještě před pár lety nemohla být o něčem takovém ani řeč – císařský řez je velká operace, miminko se narodilo a putovalo obvykle do péče sester či do inkubátoru. Že má být matka spolu s dítětem, je ale neoddiskutovatelně výhodné pro oba, a proto se porodnice snaží, co to jde. Situace se ale liší v jednotlivých porodnicích a také tím, zda se jedná o akutní, nebo plánovaný zákrok.

"Pokud se jedná o akutní císařský řez, provádí bonding tatínek," popisuje zvyklosti v Mělníku porodní asistentka Pavla Jelínková. U akutního císařského řezu je navíc žena v narkóze. "Tatínka vysvlékneme z jednorázové haleny, kterou měl na sobě, a miminko dostane na holý hrudník on. Jsou spolu kůže na kůži, i tatínkův hlas miminko navíc velmi dobře zná," dodává Pavla Jelínková.

Jak je to v případě plánovaného císařského řezu? A co je to bonding top, perfektní pomůcka pro všechny ženy, které tahle operace čeká? Podívejte se na bonusové video ze seriálu Maminka v porodnici v úvodu článku.

Maminka v porodnici: Reportáž z Mělníka. Ženy se tu cítí jako doma

Maminka v porodnici

Vydáváme se za vás do porodnic celé České republiky, natáčíme tu videa, abyste viděli realitu, ptáme se na všechno, co vás zajímá. V tištěné Mamince najdete každý měsíc velkou reportáž, na webu spoustu videí s odborníky i maminkami, které zrovna porodily a celou řadu bonusů a tipů. S námi si vyberete tu nejlepší porodnici.

Témata: Porod, Miminko, Maminka v porodnici, Porodnice, Matka, Seriál, Císařský řez, Nejlepší video, kůže, Bonding, Pavla Jelínková, Česká republika, Maminka, Mělník
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Perličky ze žákovských knížek: Tyhle poznámky vás zaručeně pobaví, máte nějakou podobnou?
kog sim
Školák
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Syn se narodil hodinu po přijetí do porodnice, sama jsem mu nahmatala hlavičku: Jana se s námi podělila o porodní příběh i fotky
Formánková Simona
Vaše porodní příběhy
Rychlá zeleninová polévka s krupičkou. Uvaříte ji za deset minut a děti si ji zamilují
redakce
Recepty
Jako vejce vejci? Těchto 12 dětí celebrit vypadalo ve stejném věku přesně jako jejich rodiče
Formánková Simona
Galerie
Markéta a porod miminka koncem pánevním: V hlavě jsem měla nastaveno, že se Anežka narodí přirozeně!
Víchová Tereza
Maminka v porodnici
Tyto trapasy se nám opravdu staly! Maminky přiznaly, jaké zážitky si odvezly s sebou z porodnice
redakce
Porod
Pippa Middleton čeká třetího potomka: Co si zastánkyně zdravého životního stylu nehodlá odepřít ani u třetího těhotenství?
Mrázková Dita
Slavné maminky