Maminka.czMaminka v porodnici

VIDEO: Bude to holka, nebo kluk? Lékařka vysvětluje, kdy se odhalí pohlaví miminka

Kdy se poprvé určuje pohlaví miminka a s jakou přesností? Jakým ukazatelem se lékař řídí? A může se splést i v dnešní době? V rámci seriálu Maminka v porodnici jsme si povídali s primářkou Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Slaný MUDr. Markétou Matouškovou.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Kdy se rodiče dozvědí, jestli to bude holka, nebo kluk?

„Takovým krédem je říkat rodičům pohlaví, pokud se oba dva shodnou, že to chtějí vědět, protože jsou někdy případy, že to třeba chce vědět jenom jeden z nich, tak potom já mlčím,“ říká primářka. Podle MUDr. Matouškové lze v prvotrimestrálním kombinovaném screeningu usuzovat na pohlaví zhruba na 60 %. „Vycházíme z pohlavního hrbolku, který je na konci u zadečku děťátka. Na pohlaví usuzujeme podle toho, jestli je pohlavní hrbolek přetočen směrem k bříšku, nebo je v prodloužení těla děťátka. Takže když je v prodloužení těla děťátka, tak se spíš můžeme dočkat holčičky, a když je pohlavní hrbolek otočen zpět k bříšku, tak to je spíš chlapeček. Musím říct, že nám to docela vychází, ale radši říkáme těch 60 %,“ vysvětluje.

Během screeningu ve 20. týdnu těhotenství je součástí podrobné morfologie plodu i prohlédnutí genitálu. V tu dobu by měli lékaři jednoznačně určit, zda je to kluk, nebo děvče. „Samozřejmě záleží na tom, jestli tam máme maminku, která má dobře průhledné bříško, a potom také na tom, jestli je plod s dělohou dobře uložen. Pokud máme podmínky pro provedení ultrazvuku dobré, tak si myslím, že to dokážu vždycky odhadnout na 80 až 90 %, že ten pohlavní hrbolek dobře vidím,“ říká primářka.

VIDEO: Prvotrimestrální screening – jak probíhá a proč se provádí?

Informace o pohlaví do obálky

V dnešní době chce většina rodičů vědět pohlaví děťátka ještě před porodem. Lékaři se však setkávají i s netradičními situacemi, kdy nastávající rodiče chtějí informaci o pohlaví do obálky a podle toho pak na tzv. gender reveal párty rozkrojují upečený dort. Když je uvnitř modrý, bude to kluk, když růžový, bude to holčička. „Na to už jsme si zvykli,“ říká primářka.

A stává se někdy, že se při určování pohlaví spletou? Podívejte se na video v úvodu článku.

Maminka v porodnici Slaný: Rodinné prostředí, screeningová vyšetření v těhotenství, nový rodinný pokoj

Maminka v porodnici

Vydáváme se za vás do porodnic celé České republiky, natáčíme tu videa, abyste viděli realitu, ptáme se na všechno, co vás zajímá. S námi si vyberete tu nejlepší porodnici.

Témata: Miminko, Maminka v porodnici, Nejlepší video, reportáž, Slaný, Pohlaví miminka, Vid, Primářka, Lékařka, Holka, Markéta Matoušková, Kluk, Nemocnice, Hrbolek, Lékař

Video