Maminka.czPodcasty

VIDEO: Být „jen” mámou? Cesta do pekel vztahu. Jak najít rovnováhu, radí psycholožka

Tereza Víchová 17.  8.  2021
VIDEO: Být „jen” mámou? Cesta do pekel vztahu. Jak najít rovnováhu, radí psycholožka
Kojí, přebaluje, s miminkem je v kontaktu kůže na kůži. Je mámou na plný úvazek. Ale kde je to ostatní? Jak v sobě znovu objevit ženu ve všech jejích rolích – partnerka, kamarádka, milenka… po měsících či dokonce letech, kdy byla oddanou a nenahraditelnou maminkou? Podívejte se, co radí psycholožka.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Být načas „jen” matkou

„Role matky je specifická a úplně jiná než všechny ostatní,” shrnuje psycholožka a odborná garantka projektu Sebedůvěry Dove Šárka Kučerová. „Na nějakou dobu je tu žena opravdu téměř výhradně pro miminko, je s ním maximum času a věnuje mu maximum úsilí. Na čas ztratí samu sebe a vlastně je to žádoucí.”

I maminka má ale přece své potřeby. Jak si je vůbec připustit a jak odolat tlaku okolí, které umí „přispět” poznámkami typu „Když sis to miminko pořídila, tak se teď musíš postarat”?

Dokonalá matka, mantra dneška

Stydět se za své potřeby nebo si je dokonce vůbec nepřipouštět – to všechno ženám často brání hledat zase po čase prostor jen pro sebe.

„Tlak na dokonalost je čím dál větší, být dobrou matkou chce každá žena,” říká Šárka Kučerová. „Důležité je vědět, že v danou chvíli děláme to nejlepší, co umíme. I když třeba v budoucnu zjistíme, že bychom dříve udělaly něco jinak a lépe. Tehdy to bylo maximum, čeho jsme byly schopné. A svět dokonalý není.”

Podcast s psychologem: Jak nebýt „jen” rodiči, když se narodí dítě

Občas se stydíme za to, že chceme svůj čas

Čas pro sebe a další role v životě jsou podle psycholožky důležité i pro dítě, i ono se učí mít zdravý vztah samo k sobě právě tím, že ho pěstuje i jeho máma.

„A tak si po nějaké době připustit vlastní potřeby je naprosto žádoucí. Žena se vrátí k tomu, co jako žena potřebuje. Jako maminka své potřeby potlačila, ale teď je na ně nejvyšší čas,” vysvětluje Šárka Kučerová.

A radí vnímat znovu i samu sebe. Ptát se, jak se cítím fyzicky i psychicky, co bych i já potřebovala ke spokojenosti? Cítím ještě při všech činnostech radost? Nebo toho spoustu dělám jen proto, že bych měla? Takhle se „rozebrat” velmi pomůže i v případě, že je třeba ustát tlak okolí.

Muži se svěřili: Co jim brání v sexu s těhotnou ženou?

Partnerství stojí vždy nad mateřstvím

Kde v tom všem hledat pomocnou ruku partnera? „Možná to zní zvláštně, ale partnerství by mělo stát vždy výš než rodičovství. Samozřejmě s tím, že je v počátku života dítěte vztah rodičů spíše v pozadí,” zamýšlí se Šárka Kučerová. „I proto je třeba podívat se po nějaké době na to, jak náš vztah funguje a v jakém je stavu.”

Čas pro sebe, ať už ho žena stráví třeba jen hodinu s nějakým koníčkem nebo s kamarádkou, je pomyslnou výživou vztahu s partnerem. 

„Muž by měl ženě dát možnost být sama sebou, mít možnost si odpočinout. Nevyvíjet na ni další tlak ve smyslu plnění dalších rolí. Když má žena čas na sebe, automaticky se z toho vyvine i zájem o partnera, manželství, vztah nebo sex,” uzavírá Šárka Kučerová.

Témata: Mateřství, Podcasty, Miminko, Rodičovství, Psychika, Být sama sebou, JEN, Vztah, Maminka, Šárka Kučerová, Psycholožka, Pozadí, Máma, Peklo, Kůže, Plný úvazek, Najít, Rovnováha
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Zpěvačka Katy Perry: 20 kilo navíc, odhalená prsa a neoholené nohy neřeším. Pro naši Daisy obětujeme s Orlandem všechno na světě!
Mrázková Dita
Slavné maminky
Únava, strie a poporodní kalhotky. Maminky po porodu však vnímají jediné - pocit štěstí!
Formánková Simona
Galerie
Před dětmi a po nich! Tohle jsou šokující proměny žen, které změnilo mateřství
kog
Rodina a vy
Impetigo je vysoce infekční! Podle čeho nemoc poznáte, proč je nebezpečná a jak se léčí?
Procházková Simona
Dětské nemoci
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?
Prachařová Kateřina
Vaše příběhy
Dcera Angeliny Jolie a Brada Pitta Shiloh: Na fotce ji nepoznáte! Z "kluka" je šarmantní teenagerka
Mrázková Dita
Děti slavných
Tahle máma zapsala 41 neuvěřitelných důvodů, proč tříletá dcera dostala záchvat vzteku. Pobavíte se
Procházková Simonakog
Mateřství
Neuvěřitelné "skóre"! Krásná Michaela Salák se stala po páté maminkou!
Zenklová Veronika
Slavné maminky