Maminka.czDětský jídelníček

VIDEO: Co dělat, když dítě nic nejí? Poradí odborník na výživu Petr Havlíček. A nebere si servítky

Marie Makovská 18.  1.  2023
Asi moc dobře znáte zásady zdravého stravování a dítě je taky tuší. Ale co dělat, když váš potomek většinu potravin odmítá? Jak vystoupit ze začarovaného kruhu a zdravé jídlo nenásilně zatraktivnit? Na otázky Hany Reinders Mašlíkové odpovídá odborník na výživu Petr Havlíček.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Co když dítě odmítá jíst? „No tak má smůlu. Tak to je. Když to nechce, tak má smůlu a další jídlo bude až svačinka. Nechceš to papat? Nemusíš. Žádné dítě, pokud nemá poruchu příjmu potravy, tak dobrovolně hlady neumře," vysvětlujte odborník na výživu Petr Havlíček a dodává: „Pokud chci s dítětem něco dělat, vždycky si musím napřed sáhnout sám do sebe a opravit sám sebe. A pak teprve můžu dítěti něco říkat a něco po něm chtít.“

VIDEO: Petr Havlíček o výživě dětí před lety a dnes: Děti jsou na tom hůř, velká část rodičů na to kašle a živí je junk foodem

Nastavení pravidel

Petr Havlíček radí, když dítě nechce nějaké jídlo jíst, nepřipravovat mu pět dalších, aby bylo spokojené. „Vždycky je to o dohodě. I s tím malým dítětem. To znamená klidně tam dát nějakou alternativu. Když nechceš, tak bohužel jedině chleba s máslem. Nic dalšího není. Pokud by bylo, tak je možné, že dítě bude svůj výběr postupně zužovat, až skončí na řízku s hranolky, protože to je chuťově atraktivní. I pravidla dítěti nastavuju s láskou, aby jeho život byl v pohodě, aby se v dospělosti nemuselo potýkat s nadváhou a obezitou, nedostatkem sebevědomí a s celou řadou zdravotních problémů.“

Nikdy nenutit, když to nechce

Velkým tématem je i uplácení sladkostmi. "Dát dítěti bonbony nebo buchtu jenom proto, že pláče a já ho mám rád? To není o výchově, to je o slabosti. A spíš o takové opičí lásce, která dítěti do budoucna spíš udělá peklo. I v jídle je nutné nastavit pravidla tak, aby byla čitelná. Samozřejmě v momentě, kdy dítě bude zvracet brokolici na stůl, tak mu ji nebudu každý den cpát, protože pochopitelně tam asi nějaký zásadní problém s tím bude, ale zkusím najít nějaké alternativy a zkusím se na tom vždycky domlouvat. Ale nikdy nenutit, když to nechce," říká odborník. Dítě nemusí jíst, ale když potom přijde s tím, že chce bonbon, tak mu odpovědět: Nemůžeš, nespapal jsi oběd, pravděpodobně jsi neměl hlad.

"V našem dětství neexistovalo, abychom měli volný přístup ke sladkostem nebo aby denně byla doma buchta," říká Petr Havlíček. Důležité je nenutit dítě dojídat ve chvíli, kdy řekne ne. Odborník radí říct mu: „Rozmysli si, že i další jídlo fakt bude až ta sváča, protože jestli teď už hlad nemáš, tak do dalšího jídla vydržíš… Těžké je to jenom na začátku. Dítě se to naučí, jenom je potřeba na začátku vydržet.“

Co dělat, když dítě dělá scénu, že chce sladkosti? Jak ho naučit jíst zdravé věci a vybudovat u něj důvěru? Proč zákazy a příkazy nefungují? Jak sladké jídlo a moderní technologie nahrazují dětem emoce a pozornost rodičů? Podívejte se na třetí díl rozhovoru s Petrem Havlíčkem v pořadu Restart časopisu Dieta.

VIDEO: Jak docílit toho, aby děti jedly zdravě i mimo domov? Poradí odborník na výživu Petr Havlíček
Témata: Výživa a stravování, Praktické rady, Jídelníček, jídlo, Dětský jídelníček, Dětská obezita, Děti a jídlo, Potraviny, odborník, Děti, Výživa, Vid, Sladkosti, Servítek, Servítky, Hana Reinders Mašlíková, Petr Havlíček, Restart časopisu Dieta, Potraviny na Heureka.cz