Maminka.czVideo

VIDEO: I těžce postižené děti mají právo na vzdělání. Evičce ho poskytuje Smiling Crocodile

Tereza Víchová 5.  7.  2021
Krmení sondou, odsávání každých patnáct minut, epileptické záchvaty na denním pořádku. Představíte si nemocnici? Ne, tohle všechno zvládají ve speciální škole Smiling Crocodile. A navíc tu děti vzdělávají a mají třeba i vlastní kapelu. Chodí sem i osmiletá Evička. Podívejte se na video, kde se dozvíte o tomhle skvělém projektu.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Dagmar Herrmannová, zakladatelka a ředitelka centra Smiling Crocodile, které vzdělává děti s postižením, a Eva Koukolíčková, maminka Evičky, která takové vzdělání potřebuje, byly hosty studia časopisu Maminka.

„Smiling Crocodile nám toho dává mnoho. Už po prvním setkání jsem věděla, že je to pro Evičku to nejlepší,” říká Eva Koukolíčková. „Bude jí osm let, má mozkovou obrnu. Nechodí, nemluví, potřebuje pomoct ve všem, základními potřebami počínaje,” popisuje nelehký život Eviččina maminka.

Smiling Crocodile je naprosto unikátní projekt, péči a vzdělání totiž poskytuje dětem, které nelze zařadit do stávající sítě speciálních škol, protože jejich postižení je příliš závažné:

„Jsme na své žáčky pyšní. My totiž víme, že dokážou všechno to, co ostatní děti. Jen se jim musí pomoct,” usmívá se Dagmar Herrmannová.

Třeba Evička už má aktovku a těší se do školy: „My jsme nadšení, jak se Evička posouvá,” popisuje Eva Koukolíčková. „Výuka je krásně připravená a my vidíme obrovské pokroky. Třeba ve znakování používá výrazy, u kterých by mě ani nenapadlo, že ji budu doma učit.”

To je důkaz, že ve škole nejde zdaleka „jen o vykrytí času” pro rodiče postižených dětí. Mají odbornou péči a vzdělání – každé z nich ale musí mít svého asistenta, který ročně stojí více než 400 tisíc korun.

„V zemích Evropské unie je takový asistent hrazen státem. U nás ale stát patřičné dotace odebral. Proto se svou kampaní snažíme o to, aby se vše dalo znovu do pořádku,” vysvětluje Dagmar Herrmannová. „Naše osvětová kampaň Jen s asistentem dokážu neuvěřitelné věci k tomu má přispět, navíc v ní vlastně sháníme peníze sami. A jsme moc rádi, že je časopis Maminka podporovatelem této kampaně.”

​Video: Proč jsou individuální asistenti ve speciálních školách potřeba

Témata: Podcasty, Video, Vzdělání, Rozhovor, Kampaň, Škola, Postižené dítě, Post, Eviččin, Evropská unie, Sonda, Denní pořádek, Děti
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Narození miminka v přímém přenosu! Jak probíhá císařský řez, jsme exkluzivně natočili krok za krokem
Víchová Tereza
Maminka v porodnici
Tělo po třech porodech? Děti mezeru mezi stehny neocení. Tato máma za svůj instagramový post sklidila uznání
Formánková Simona
Po porodu
Dcera spisovatelky Haliny Pawlowské Natálie: Už od mala chtěla být módní návrhářkou, dnes má svou značku
Brožová Lenka
Časopis Maminka
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
Úsměvná realita těhotenství! Pobavte se nad snímky, které sdílely nastávající maminky na sociálních sítích
Formánková Simona
Galerie
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Slavné české topmodelky ukázaly své dospívající syny: Který je kopií své mámy?
Mrázková Dita
Slavné maminky