Maminka.czVideo

VIDEO: I těžce postižené děti mají právo na vzdělání. Evičce ho poskytuje Smiling Crocodile

Tereza Víchová 5.  7.  2021
Krmení sondou, odsávání každých patnáct minut, epileptické záchvaty na denním pořádku. Představíte si nemocnici? Ne, tohle všechno zvládají ve speciální škole Smiling Crocodile. A navíc tu děti vzdělávají a mají třeba i vlastní kapelu. Chodí sem i osmiletá Evička. Podívejte se na video, kde se dozvíte o tomhle skvělém projektu.

Dagmar Herrmannová, zakladatelka a ředitelka centra Smiling Crocodile, které vzdělává děti s postižením, a Eva Koukolíčková, maminka Evičky, která takové vzdělání potřebuje, byly hosty studia časopisu Maminka.

„Smiling Crocodile nám toho dává mnoho. Už po prvním setkání jsem věděla, že je to pro Evičku to nejlepší,” říká Eva Koukolíčková. „Bude jí osm let, má mozkovou obrnu. Nechodí, nemluví, potřebuje pomoct ve všem, základními potřebami počínaje,” popisuje nelehký život Eviččina maminka.

Smiling Crocodile je naprosto unikátní projekt, péči a vzdělání totiž poskytuje dětem, které nelze zařadit do stávající sítě speciálních škol, protože jejich postižení je příliš závažné:

„Jsme na své žáčky pyšní. My totiž víme, že dokážou všechno to, co ostatní děti. Jen se jim musí pomoct,” usmívá se Dagmar Herrmannová.

Třeba Evička už má aktovku a těší se do školy: „My jsme nadšení, jak se Evička posouvá,” popisuje Eva Koukolíčková. „Výuka je krásně připravená a my vidíme obrovské pokroky. Třeba ve znakování používá výrazy, u kterých by mě ani nenapadlo, že ji budu doma učit.”

To je důkaz, že ve škole nejde zdaleka „jen o vykrytí času” pro rodiče postižených dětí. Mají odbornou péči a vzdělání – každé z nich ale musí mít svého asistenta, který ročně stojí více než 400 tisíc korun.

„V zemích Evropské unie je takový asistent hrazen státem. U nás ale stát patřičné dotace odebral. Proto se svou kampaní snažíme o to, aby se vše dalo znovu do pořádku,” vysvětluje Dagmar Herrmannová. „Naše osvětová kampaň Jen s asistentem dokážu neuvěřitelné věci k tomu má přispět, navíc v ní vlastně sháníme peníze sami. A jsme moc rádi, že je časopis Maminka podporovatelem této kampaně.”

​Video: Proč jsou individuální asistenti ve speciálních školách potřeba

Témata: Podcasty, Video, Rozhovor, Vzdělání, Kampaň, Eviččin, Postižené dítě, Škola, Sonda, Děti, Denní pořádek, Evropská unie
Mohlo by vás zajímat
Orgasmický porod: Je vůbec možné ho opravdu zažít?
Víchová Tereza
Hypnoporod
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Neuvěřitelné "skóre"! Krásná Michaela Salák se stala po páté maminkou!
Zenklová Veronika
Slavné maminky
Pavlína Jágrová exkluzivně: První trimestr byl peklo, zachránil mě přítel. Teď už si těhotenství konečně užívám!
Mrázková Dita
Slavné maminky
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Wallerová Radka
Porod
Na fotkách je vidí celý Londýn: Dost nerealistických očekávání, za své tělo po porodu se nestydíme!, říkají odvážné maminky
Mrázková Dita
Po porodu
Alexandr se narodil bez očí. Máma ho nechtěla, teď má nový domov
Novák Matějková Markétakog
Vaše příběhy
Máma maká: Gábina vymyslela houpací prkno pro děti a dobyla s ním svět!
Procházková Simona
Máma maká
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
redakce
Porod