Maminka.czMateřská škola

VIDEO: Já nechci do školky! Adaptace dětí je často největší peklo pro rodiče

Tereza Víchová 2.  9.  2021
Pláče? Vzteká se? Něco ho bolí? Školka je první velký krok do života. Často i první velký z náruče rodičů. Možná máte dítě, které pláče od prvního dne, možná spíš to, které se rozkoukává a nějaká krize teprve nastane. Každopádně jestli můžete, využijte nabídku adaptačního režimu, kterou už nabízí spousta školek. A buďte trpěliví.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Pláče, vzteká se, zapře se mezi dveřmi

Mám tři děti a na školku si zvykalo každé jinak. Ani jeden ze synů nebyl „hodný”. První smutně seděl na lavici u botníku a tiše opakoval „Já už nechci do školky” - přitom mu kanuly krokodýlí slzy. Bylo to tak šílené, že manžel pravil, že už ho do školky nikdy nepovede, protože by se s ním vrátil domů (kde by ale dítě zůstalo mně na tehdejším home officu, a on by odjel do práce).

Co by mělo dítě umět před nástupem do školky? Poznat své oblečení, jíst příborem a vysmrkat se

U druhého jsem tak téměř vítala, že se vzteká, kope kolem sebe a ječí – bylo to stravitelnější než tichý zoufalý pláč, protože do mě v tu chvíli taky trochu vjížděl vztek, a ne jen smutek. Třetího jsem plačícího odevzdávala rovnou paní učitelce do mateřské náruče – díky, skvělé paní učitelky, kterým můžeme věřit – a po odchodu se divila, že mi i jako zkušené matce bije srdce na poplach.

Adaptujte se se mnou, mámo a táto

Vybavuji si jako dnes ty chvíle, kdy jsem se konečně „urvala” od dveří školky a přestala se pokoušet rozeznávat, který z pláčů zevnitř se týká mého dítěte. Pár dopolední jsem opravdu nebyla nejaktivnější zaměstnanec na planetě a spoustu často jsem strávila poněkud neproduktivním přemýšlením: jestli ještě brečí, jestli nedělám jako matka něco špatně, když neumí fungovat v kolektivu, jestli jsme neměli vybrat jinou školku, jestli to nechtělo s nástupem do školky ještě rok počkat. Výsledek z toho nebyl žádný – za pár dní nebo týdnů se kluci do školky těšili. A zpětně je vlastně vidět, jak jsme se adaptovali spolu. První velké odtržení, první velké „pouštím tě do světa”.

Klepněte pro větší obrázek

Jak s tím naložit?

Pokud jste rodičem nového školkáčka, určitě využijte možnost adaptačního režimu, o kterém se dozvíte v úvodním videu. Je jen trochu možné, abyste dítě vyzvedávali už po několika hodinách nebo s ním načas do školky chodili i vy? Udělejte to. Vzpomeňte si třeba, jak vám bylo první dny v nové práci, kde nikoho neznáte a teprve se rozkoukáváte. A to máte rozumové schopnosti úplně jinde než tříleté dítě. Držíme vám palce a přidáváme pár dobrých tipů, jak adaptaci společně zvládnout:

  • Dejte tomu čas – hlavně netrpěliví jedinci s tímhle mají problém. Ale čas je opravdu všelék a zvyknout si nějakou dobu trvá. A nic neznamená a o ničem nevypovídá, že sousedovic Anička se už druhý týden ve školce smála a váš Vašík ještě každé ráno pláče.
  • Věřte paní učitelce – řekněte jí, co má dítě rádo, jak se umí uklidnit, když je smutné nebo vzteklé. Ale důvěřujte jí – má zkušenosti, má ráda děti, to své jí každý den svěřujete. Zvládne to s ním.
  • Ptejte se, ať poznáte realitu – i kdybyste měli dostat odpověď, že dnes plakalo dítě i u svačiny. Jistota, se kterou se dá pracovat, je vždycky lepší než snaha „přežít od pondělí do pátku” bez informací a v neděli odpoledne už mít zase divný pocit kolem žaludku, že přijde pondělní ráno.
  • Nestyďte se za dítě – nepoužívejte obraty „Co mi to zase děláš?!”, nebo „Vždyť jsi mi doma slíbil, že nebudeš brečet!”. Často se to stává, když je nám trapně před ostatními. Ostatní neřešte, dívají se na vás třeba jen ze zvědavosti nebo zrovna vzpomínají, že přesně tohle zažili. A určitě vás nesoudí.
Témata: Rodiče, Praktické rady, Péče o dítě a jeho výchova, Výchova, Mateřská škola, Adaptace, Anička, Manžel, Peklo, Velký krok, Náruč, Děti, Krize, Ada, Největší peklo
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Tělo po třech porodech? Děti mezeru mezi stehny neocení. Tato máma za svůj instagramový post sklidila uznání
Formánková Simona
Po porodu
Dcera spisovatelky Haliny Pawlowské Natálie: Už od mala chtěla být módní návrhářkou, dnes má svou značku
Brožová Lenka
Časopis Maminka
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
5 důvodů, proč miminka doopravdy potřebují zavinovačku
Procházková Simona
Novorozenec
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie
Rodiče sdíleli hrůzu z restaurací: Těchto 20 bizarně naservírovaných pokrmů hlava nebere!
Mrázková Dita
Galerie