Maminka.czAlergie

VIDEO: Jak na bodnutí hmyzem? Komáří štípance omyjte vodou, včelí žihadla nevytahujte prsty

Tereza Víchová 2.  8.  2021
Otravný hmyz k létu neodmyslitelně patří a rodičovské povely "Zavři pusu, letí vosa" jsou teď na denním pořádku. Podívejte se na video, kde jsou krátce shrnuty praktické informace, jak se zachovat, když včely a další bzučící hmyz zaútočí.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Komáři 

Především letos, kdy je deště dost, se naplňuje text písně "Komáři se ženili". Ačkoliv jejich štípnutí obvykle moc nebolí a s takovým žihadlem od včely se nedá srovnat, citlivý jedinec může mít nepříjemnou reakci. Rána zarudne, objeví se pupínek a svědí. Dokola pak říkat dětem, ať se neškrábou, bývá marné.

Omyjte ránu vodou a mýdlem, přiložte chladivý obklad a ošetřete volně prodejnými antihistaminiky (např. Fenistil gel).

První pomoc při bodnutí vosou a včelou? Chlazení a antihistaminika. Dejte pozor i na alergie

Včely a vosy

Hlavní rozdíl mezi nimi je v tom, že vosy mohou bodnout i opakovaně. Včela si po bodnutí vytrhne žihadlo a umírá.

Po bodnutí co nejdříve odstraňte žihadlo, ideálně do 20 vteřin, protože jed se uvolňuje postupně. Použijte nehet nebo pinzetu, ale ne prsty! Mohli byste totiž vymáčknout včelí jed do kůže a zvýšit tak jeho množství. Místo ošetřete octem nebo alkoholem.

Alergie a silné reakce na bodnutí

Neobjevují se často, ale o to závažnější mohou být. V případě alergické reakce se obvykle  rychle šíří červená vyrážka, postižený cítí nevolnost, zrychluje se puls a klesá krevní tlak. V závažných případech může nastat i dušnost nebo dokonce srdeční zástava.

Okamžitě volejte Rychlou záchrannou službu. Lékař v takovém případě aplikuje adrenalin v tzv. injekčním peru. Pokud se u vás nebo dítěte jednou taková reakce objeví, už vás na příště v nemocnici injekčním perem vybaví.

A protože nejlepší je ubránit se štípancům a žihadlům preventivně, podívejte se, co je spolehlivě odpudí, a vy si užijete s dětmi krásný zbytek léta.

Témata: Zdraví, Děti, Praktické rady, Alergie, névy, Kóma, Hmyz, Bodnutí, Léto, Vosa, Žihadlo, Reakce, Prst, Štípanec, Denní pořádek, Včela, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat