[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Především letos, kdy je deště dost, se naplňuje text písně "Komáři se ženili". Ačkoliv jejich štípnutí obvykle moc nebolí a s takovým žihadlem od včely se nedá srovnat, citlivý jedinec může mít nepříjemnou reakci. Rána zarudne, objeví se pupínek a svědí. Dokola pak říkat dětem, ať se neškrábou, bývá marné.
Omyjte ránu vodou a mýdlem, přiložte chladivý obklad a ošetřete volně prodejnými antihistaminiky (např. Fenistil gel).
Hlavní rozdíl mezi nimi je v tom, že vosy mohou bodnout i opakovaně. Včela si po bodnutí vytrhne žihadlo a umírá.
Po bodnutí co nejdříve odstraňte žihadlo, ideálně do 20 vteřin, protože jed se uvolňuje postupně. Použijte nehet nebo pinzetu, ale ne prsty! Mohli byste totiž vymáčknout včelí jed do kůže a zvýšit tak jeho množství. Místo ošetřete octem nebo alkoholem.
Neobjevují se často, ale o to závažnější mohou být. V případě alergické reakce se obvykle rychle šíří červená vyrážka, postižený cítí nevolnost, zrychluje se puls a klesá krevní tlak. V závažných případech může nastat i dušnost nebo dokonce srdeční zástava.
Okamžitě volejte Rychlou záchrannou službu. Lékař v takovém případě aplikuje adrenalin v tzv. injekčním peru. Pokud se u vás nebo dítěte jednou taková reakce objeví, už vás na příště v nemocnici injekčním perem vybaví.
A protože nejlepší je ubránit se štípancům a žihadlům preventivně, podívejte se, co je spolehlivě odpudí, a vy si užijete s dětmi krásný zbytek léta.