Maminka.czZOH22

VIDEO: Jak naučit děti lyžovat, aby si užily zábavu? Alpská lyžařka má skvělé tipy

Kristýna Juřicová 16.  2.  2022
Zima ještě není u konce, a pokud se chystáte s dětmi na hory, určitě se vám bude hodit pár tipů a rad. Jak dlouhé lyže pro dítě potřebujete? Co dělat jako první a co jsou ve výuce "špagety" a "pizza"? Lyžařským světem vás provede Klára Křížová, alpská lyžařka.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Kdy by měly děti začít s lyžováním? A je třeba jim rovnou pořídit větší lyže, nebo bude stačit, když si je půjčíme? Pokud se vám hlavou honí všechny tyto otázky, jste tu na správné adrese. Alpská lyžařka Klára Křížová vám ve videu poradí, co a jak dělat, když se rozhodnete naučit své děti na lyžích. 

Výběr lyží

Základní pravidlo při výběru lyží by mělo platit ohledně výšky neboli délky lyží. Dítěti by lyže měly dosahovat ke špičce nosu. Klára u velikosti ještě dodává:

„Rozhodně nekupujte dětem větší lyže s tím, že do nich dorostou, a vy tak ušetříte pár korun. Když už chcete ušetřit, to si lyže a výbavu raději půjčte."

Hůlky

Hůlky se dětem ze začátku vůbec nedoporučují, i když by je ony samy rády měly. Zkušená lyžařka sama o hůlkách tvrdí:

„Děti ještě pořádně neumí vyrovnat své síly, neumí často ani udržet rovnováhu, proto by je hůlky při jízdě jen znervózňovaly. Byly by z jízdy akorát otrávené."

Pokud budete vybírat hůlky starším dětem nebo i sobě, myslete na to, že když si stoupnete s hůlkami rovně, měly by vaše ruce být v pravém úhlu.

Další vybavení

Lyžování na kopci je "nebezpečný" sport – jako každý jiný. Nikdy nevíte, co se zrovna může přihodit, a náhoda je záludná věc. Proto pro bezpečí a klid pořiďte všechnu bezpečnou výbavu – tedy helmu, brýle, pořádné a nepromokavé rukavice a taky páteřní chránič. 

Poprvé na lyžích

Už všechno vybavení máte a jste připraveni jít na svah? Začněte s dětmi nejprve někde na rovince. Nechte je, ať si samy ťapají, zkusí si jít dopředu a dozadu, do stran, zkrátka ať si ty lyže "ohmatají". 

  • Skvělé cvičení pro začátek je dávání špiček od sebe a k sobě. Děti si tak trénují rovnováhu a stabilitu na lyžích.
  • Na mírném kopečku si vyzkoušejte společně také brzdění. Klára radí jednu pomůcku: „špagety–pizza". Špagety znamenají lyže rovně a pizza špičky k sobě. Toto trénujte, dokud jim to nepůjde lehce.

Nejčastější chyby

Nejčastější chybou rodičů bývá, že pokud nabydou dojmu, že jejich děti jsou už v lyžování dobré či pokročilejší, kupují permanentku hned na celý den. To se ale opravdu nevyplatí – nezapomeňte, že se děti snadno a lehce unaví, a pokud své síly neodhadnou (což se stane téměř jistě), může hrozit riziko pádu.

A proč neučit děti lyžovat na kopci na laně? To se dozvíte ve videu v úvodu článku!

Další instruktážní videa, jak se naučit bezpečně a dobře lyžovat, najdete na CzechTeam.tv v pořadu Škola lyžování.

Tenistka Lucie Šafářová o mateřství: Takový strach jako v šestinedělí jsem nikdy předtím necítila
Bolí mě nožičky! Neumím to! Víme, jak zahnat nejčastější dětské výmluvy u sportu
Kdy a jak začít s dítětem bruslit? Klidně ve čtyřech letech, ale musí mít zpevněný kotník
Témata: Děti a sport, Styl, sportovci, olympiáda, Cvičení, pravidla, ZOH2022, Trénink, ZOH22, lyže, Peking, zimní olympjské hry, Alpská lyžařka, Zábava, Vid, Tip, Děti, Hulk, Žába, Rada, Pizza