Maminka.czVideo

VIDEO: Jak přesně probíhá ovulace a podle čeho poznáte, kdy můžete nejlépe otěhotnět? Vysvětlí gynekolog

Ovulace. Ženy, které touží otěhotnět, tenhle termín skloňují ve všech pádech. Co to je, kdy přesně probíhá a která fakta se vyplatí znát? To vše objasní zkušený gynekolog MUDr. Štěpán Machač, vedoucí lékař IVF Clinic.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

U velké části žen nastává ovulace mezi 12. a 14. dnem menstruačního cyklu, tedy 12. až 14. den od prvního dne menstruace, nikoli od jejího konce – zdůrazňuje lékař. Není to ale pravidlo, vše závisí na délce menstruačního cyklu. Pokud je cyklus u ženy delší než 28 dní, posouvá se tím i termín ovulace.

Co vlastně znamená termín ovulace? „Ovulace pochází z latiny, ovulatio je stav, okamžik, kdy dojde ve vaječníku ženy k uvolnění vajíčka. Samotné vajíčko je poté schopno oplození zhruba 12 až 16 hodin. Tedy ovulace je jev, ale pak nastává nějaký čas, kdy žena může otěhotnět,“ vysvětluje MUDr. Machač. Vyvrací tak častý mýtus, že ovulace probíhá i několik dní.

Pozná žena, kdy ovuluje? „Část žen ovulaci skutečně pozná. Když praskne ve vaječníku folikul a dojde k uvolnění vajíčka, uvolní se z něj rovněž tekutina. Tato tekutina podráždí pobřišnici, což vyvolá bolest. Ta je lokalizována do pravého nebo levého podbřišku,“ popisuje lékař.

Ovulaci může prozradit také množství a viskozita hlenu. „Před ovulací je hlenu opravdu hodně a je lepkavý, tažný, protože připravuje vhodné prostředí pro spermie. Modernější metodou jsou pak tzv. domácí LH testy,“ dodává MUDr. Machač.

Ve videu se dále dozvíte:

  • Na jakém principu fungují tzv. ovulační testy určené k samotestování?
  • Jak může žena poznat, že k ovulaci u ní vůbec nedochází, a kdy a jak tento problém řešit?
Témata: Video, Gynekologie a porodnictví (poradna), Menstruace, Zdraví žen, Ovulace, žena, Bolesti břicha, Plodné dny, Termín, Gynekolog, IVF Clinic, Lékař, Vajíčko, Štěpán Machač, MUDr., Vid, Menstruační cyklus, Menstruační kalhotky na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat