Maminka.czMaminka v porodnici

VIDEO: Jak probíhá předčasný porod a v čem se liší od porodu v termínu?

Se seriálem Maminka v porodnici jsme se to zjišťovali v pardubické nemocnici. Přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky Dr. med. Germund Hensel, Ph.D popisuje, jak tam rodí maminky už ve 32. týdnu těhotenství a co je čeká poté.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

„Předčasný porod se může odehrávat úplně stejně jako porod v termínu, někdy právě ten porod běží velmi rychle a není důvod nějakým způsobem tomu bránit nebo to vést nějak jinak než vaginálně. Samozřejmě musíme dát pozor, dítě je víc křehké, tak se dělá někdy preventivně epiziotomie. Chtěli bychom samozřejmě, aby to bylo spontánně bez vaginální operace. Někdy je samozřejmě nutné dělat i císařský řez,“ vysvětluje přednosta Hensel.

Předčasných porodů je okolo 8 %. Velká část je kvůli nějaké patologii v těhotenství. "K tomu patří hlavně preeklampsie, nebo tzv. HELLP syndrom, problémy s placentou, náhlé krvácení, placenta previa, abrupce placenty. To jsou věci, kde musíme okamžitě ukončit těhotenství, i když je to předčasné. A tím jsou děti taky menší a potřebují další péči," vysvětluje.

Co je pro maminky po předčasném porodu jiné? Jak to zvládají? Když žena jednou  porodí předčasně, je potom ve větším riziku pro všechna další těhotenství? Podívejte se na video v úvodu článku.

VIDEO: Riziko předčasného porodu a vyšetření cervikometrie

Maminka v porodnici

Vydáváme se za vás do porodnic celé České republiky, natáčíme tu videa, abyste viděli realitu, ptáme se na všechno, co vás zajímá. S námi si vyberete tu nejlepší porodnici.

Témata: Těhotenství, Porod, Maminka v porodnici, Nejlepší video, Předčasný porod, Pardubice, Klinika, Vid, Termín, Maminka, Pardubická nemocnice